Auta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O dopravním prostředku pojednává článek automobil.
Auta
Původní název Cars
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy
Jazyk anglický
Délka 116 minut
Žánry animovaný, komedie, rodinný
Scénář John Lasseter
Dan Fogelman
Joe Ranft
Phil Lorin
Jorgen Klubien
Režie John Lasseter
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Owen Wilson (Lightning McQueen)
George Carlin (Filmore)
Bob Costas (Bob Cutlass)
Paul Dooley (Sarge)
Katherine Helmond (Lizzie)
Bonnie Hunt (Sally)
Michael Keaton (Chick Hicks)
Cheech Marin (Ramone)
Paul Newman (Doc Hudson)
Tony Shalhoub (Luigi)
Produkce Darla K. Anderson
Hudba Randy Newman
Střih Ken Schretzmann
Výroba a distribuce
Premiéra USA 9. června 2006
Česko 13. července 2006
Produkční společnost Pixar
Distribuce Falcon
Rozpočet 120 mil. $
Tržby 462,2 mil. $[1]
Předchozí a následující díl
Auta 2
Auta na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Auta je animovaný film studia Pixar z roku 2006. Odehrává se v prostředí automobilových závodů a významné americké silnice Route 66. Pohádka má ve svém ději ukrytý výchovný podtext. Ve filmu nejsou žádní lidé nebo zvířata, jen stroje. Například hmyz je znázorněn VW Broukem.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavním hrdinou je závodník-nováček Blesk McQueen. Ten je jedním ze 3 závodníků, který má šanci na titul Zlatý píst. Cestou na poslední rozhodující závod má nehodu a dostane se do zapadlé vesničky Kardanová Lhota. Protože zdemoluje místní silnici, musí zde zůstat po dobu než jí opraví. Časem se spřátelí se všemi obyvateli a zamiluje se do místní krásky Sally. Noví známí mu ukážou, že život nemusí být jen o vítězství. Pak ale Bleska vypátrají novináři a on se zúčastní posledního rozhodujícího závodu. V tom sice nezvítězí, ale prokáže dobrý skutek, když veterána Kinga dotlačí do cíle jeho posledního závodu. Nabídku na angažmá ve vysněném týmu ale nakonec odmítá. V závěru filmu pak oživuje slávu slavné silnice Route 66, na které Kardanová Lhota leží.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

  • originální dabing/český dabing
  • předloha pro automobil
  • popis

Blesk McQueen[editovat | editovat zdroj]

Nováček, který bojuje o titul ve své první sezoně. Zpočátku je přesvědčen o své rychlosti a neporazitelnosti. Během svého pobytu ale zjistí, že není až tak dobrým závodníkem a zamiluje se do Sally. S pomocí Dr. Hudsona a ostatních se ale nakonec vydá na poslední závod dobře připraven. V tom sice nezvítězí, ale udělá dobrý skutek, když do cíle dotlačí závodnickou legendu Kinga, který těžce havaroval. Za to je mu nabídnuto místo v týmu Dinoco, které ale odmítá.

Burák[editovat | editovat zdroj]

Burák slouží jako odtahovka v Kardanové Lhotě. Sám sebe prohlašuje za mistra světa v jízdě na zpátečku. Když Blesk přijede do Kardanové Lhoty, Burák se stane jeho nejlepším přítelem. Bleska pak musí každou chvíli tahat z maléru a z kaktusů. Navíc ho také učí, jak se bavit. Na konci filmu se mu splní sen, když se díky Bleskovi proletí helikoptérou Dinoca.

Sally Carrera[editovat | editovat zdroj]

Sally utekla z Los Angeles kvůli nešťastné lásce. Usadila se v Kardanové Lhotě a otevřela zde pension Cozy Cone Motel. To ona zařídí, aby Blesk nemohl opustit město, dokud neopraví cestu. Postupem času se do něj zamiluje a přeje si, aby zůstal. Jejím tajným snem je otevřít motel na kopci s výhledem na celé údolí.

Dr. Hud Hudson alias Hudson Hornet[editovat | editovat zdroj]

V Kardanové Lhotě působí jako soudce. Když poprvé uvidí Bleska, chce ho z města vyhnat. Nakonec se v něm ale poznává. Je to starý závodník, který má v garáži 3 tituly. Když ale pozná, že McQueen nepatří mezi namyšlené závodníky, začne se snažit, aby se z Bleska stal šampion.

King[editovat | editovat zdroj]

King je králem zlatého pístu a ve své poslední sezoně má šanci získat další titul. Pak se chce odebrat do důchodu se svou ženou (Linda Petty/Veronika Freimanová). Ve svém posledním závodě ale havaruje. Blesk ho ale dotlačí do cíle, aby mohl odejít se ctí.

Chick Hicks[editovat | editovat zdroj]

Závodník, který dnem i nocí trénuje na okruhu. Přesto nikdy nezvítězil a nemá žádného hlavního sponzora. Ve chvíli, kdy šampion King ohlásí odchod do důchodu, ucítí životní příležitost dostat se do týmu Dinoco. V závodě doopravdy zvítězí, ale místo v týmu mu nakonec nabídnuto není.

Luigi[editovat | editovat zdroj]

Ital, který vlastní místní obchod s pneumatikami Casa de la Tyres s místní raritou Šikmou věží z pneumatik. Je to vlastenec každým coulem a pravověrný Tifosi. Veškeré stěny v jeho obchodech jsou polepeny plakáty Ferrari. Na konci filmu se mu splní sen, když k němu do obchodu zavítá Michael Schumacher Ferrari F430 Spider.

Guido[editovat | editovat zdroj]

  • mluví italsky (tudíž mu moc lidí nerozumí)
  • vysokozdvižný vozík vypadající jako BMW Isetta

Stejně jako jeho šéf je vášnivým fanouškem italských vozů a umí se vyparádit jako opravdový Tifosi. Na konci filmu se stane Bleskovým novým mechanikem a provede tu nejrychlejší výměnu pneumatik na světě.

Šerif[editovat | editovat zdroj]

Strážce pořádku v Kardanové Lhotě. To on Bleska chytí a pak hlídá, aby opravil silnici.

Ramone[editovat | editovat zdroj]

Ramone je majitelem místní lakovny, a tak se den co den objevuje v novém zbarvení. Je také vyznavačem Lowriders, tedy jízdy s nastavitelným hydraulickým podvozkem. Když má náhodou večer volno, projíždí se se svou přítelkyní Flo.

Flo[editovat | editovat zdroj]

Flo v Kardanové Lhotě provozuje čerpací stanici V8. Právě u její čerpací stanice se celé městečko každý den schází. Jejím přítelem je majitel lakovny Ramone.

Filmore[editovat | editovat zdroj]

Bydlí v komposteru vedle Seržantova bunkru, je to zásadový hippie. Produkuje zde organické palivo a nabízí ho na ochutnání. O klasické ropě tvrdí, že je výplodem spiknutí ropných gigantů.

Serža[editovat | editovat zdroj]

Válečný veterán Kardanové Lhoty. Provozuje neprosperující obchod s vojenskými předměty z druhé ruky. Své dlouhé dny tráví hašteřením s Filmorem.

Mack[editovat | editovat zdroj]

Tahač McQueenova návěsu v barvách leštěnky Rust-eze. Je McQueenovým kamarádem a vždycky mu rád pomůže, i když má dělat mechanika. Když se mu Blesk ztratí, dává si to za vinu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Box Office Mojo. [cit. 2019-03-07]