Jan Pinkava (režisér)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o režisérovi animovaných filmů. O malíři pojednává článek Jan Pinkava (malíř).
Jan Pinkava
Jan Jaroslav Pinkava, PhD
Jan Jaroslav Pinkava, PhD
Narození 21. června 1963
Praha, Československo
Alma mater Aberystwythská univerzita
Povolání filmový režisér, scenárista a animátor
Ocenění Oscar za nejlepší krátký animovaný film
Rodiče Jan Křesadlo
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příbuzenstvo
otec Jan Křesadlo
bratr Václav Z.J. Pinkava

Jan Jaroslav Pinkava (* 21. června 1963 Praha) je režisér animovaných filmů. Jeho otcem byl významný český básník a spisovatel Václav Pinkava (píšící pod jménem Jan Křesadlo). Spolu s rodiči emigroval v roce 1969 do Velké Británie, kde získal i britské občanství, aniž by přestal být občanem českým. V roce 2012 mu bylo uděleno čestné členství university v Aberystwythu.[1]

Profesní vývoj[editovat | editovat zdroj]

Animovaný film jej zaujal v mládí. V roce 1980 ve svých 17 letech vyhrál celostátní soutěž BBC svým animovaným filmem „The Rainbow“ (Duha), což v roce 2001 popsali tehdejší moderátoři soutěže Michael Rodd a Brian Trueman jako „jediné zcela profesionální dílo v historii této soutěže (1969–1984)“.[2] Vystudoval informatiku na University of Wales v Aberystwyth, kde získal i „červený“ doktorát. Poté se začal věnovat počítačové animaci profesionálně, nejprve v Londýně.

Pixar éra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1993 se přestěhoval do USA a nastoupil do studia Pixar.

Geriho hra[editovat | editovat zdroj]

O rok později získal prestižní cenu Clio za svůj reklamní snímek Arrows. Jeho krátkometrážní film Geri's Game (Geriho hra) získal Oscara za ročník 1997 a řadu dalších mezinárodních cen.

Související informace naleznete také v článku Geriho hra.

Ratatouille[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2000 se věnoval tvorbě celovečerního filmu Ratatouille o krysákovi, který se chce stát kuchařem v Paříži. Tuto troufalou, evropsky zakotvenou a alegorickou zápletku vymyslel a prosadil u vedení, přestože tento film měl být nejen jeho prvotinou v oblasti celovečerního filmu, ale i mezníkem v historii Pixaru, jakožto první film po termínu vypršení smluvního svazku Pixar–Disney. V roce 2006 však firma Disney studia Pixar zakoupila a Pinkavův film se stal de facto testem soudnosti této velmi značné investice. Pinkava byl z pozice hlavního režiséra odvelen a žezlo převzal věhlasný režisér Brad Bird, k čemuž se Pinkava doposud vyjádřil jen diplomatickým: „bez komentáře“. Ve fázi předání byl film již vybaven kulisami, postavami, hlavní dějovou linií a (údajně příliš košatými) možnostmi dějového vývoje. Brad Bird se ujal scénáře, který prý celý přepsal, čímž změnil důraz zápletky a vnesl do díla své vlastní prvky. Nicméně Bird důsledně ve všech interview neupírá autorství Pinkavovi, a v titulcích je Pinkava uveden jako autor konceptu, první ze spoluautorů děje[3] a spolurežisér. Status spolurežiséra je však uveden samostatně, na konci, kuriosně malým písmem[4]. Film se těší velmi kladným ohlasům. Ratatouille získal Oscara za nejlepší animovaný film 2007, a další čtyři nominace, přičemž Pinkava byl mezi nominovanými za scénář a námět. Samotnou sošku Oscara však Pinkava neobdržel, tu si odnesl jen hlavní režisér, na rozdíl od jiných kategorií ocenění.[5]

Jan Pinkava opustil Pixar koncem roku 2006 a pracuje na přípravě dalšího celovečerního filmu.[6]

Nový směr[editovat | editovat zdroj]

V roce 2008 nastoupil do studia Laika, kde se jako režisér podílel na filmu Little White Lie.[7] Studio spolu s Claire Jennings opouští v roce 2011.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.aber.ac.uk/en/news/archive/2012/07/title-118729-en.html
  2. http://youtube.com/watch?v=-yeXfMvGzSU
  3. http://vzjp.cz/JJP/smallprint.jpg
  4. http://vzjp.cz/JJP/storyby.jpg
  5. http://www.denik.cz/film/pinkava20080227.html
  6. http://show.idnes.cz/oscarovy-reziser-pinkava-miri-na-volnou-nohu-faz-/filmvideo.asp?c=A080313_203540_filmvideo_jaz
  7. http://www.hollywoodreporter.com/news/two-writers-ready-tell-little-20920