Úžasňákovi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Úžasňákovi
Původní název The Incredibles
Země USAUSA USA
Jazyk angličtina
Délka 115 min.
Žánry komedie, animovaný, rodinný
Scénář a režie Brad Bird
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Craig T. Nelson
Holly Hunter
Sarah Vowell
Spencer Fox
Jason Lee
Produkce John Walker
Hudba Michael Giacchinon
Kamera Shawn Brennan
Střih Stephen Schaffer
Výroba a distribuce
Premiéra 27. října 2004
Produkční společnost Pixar
Distribuce Walt Disney Pictures
Rozpočet 92 miliónů dolarů
Tržby 631 442 092 dolarů
Ocenění Academy Awards
Předchozí a následující díl
Úžasňákovi 2
Úžasňákovi na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Úžasňákovi (v anglickém originále The Incredibles) je americká rodinná animovaná komedie z roku 2004. Režisérem a autorem scénáře je Brad Bird. Jedná se o šestý film studia Pixar. Bob Parr je bývalý superhrdina, který pověsil svůj kostým na hřebík, stal se úředníkem a věnuje se své manželce a třem dětem – dokud mu do života nevstoupí superpadouch Syndrom.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Začátek filmu nás zavede k seznámení mezi Helen a Bobem neboli Elastičkou a panem Úžasňákem. Elastička se umí libovolně roztahovat a pan Úžasňák má supersílu. Za 15 let už mají patnáctiletou Violett která umí ovládat telepatii a zneviditelňovat se, osmiletého Dashe který je superrychlý a jednoročního Jacka, u kterého se superschopnosti zatím neprojevili.. Hrdinství je v té době zakázené zákonem a tak každý hrdina pověsil svou práci na hřebík. Ovšem až na Boba a Luciuse, známého jako Mražoun. Spolu tajně po nocích kazí různé přepady bank a podobně. Bob pracuje v pojišťovně, když ho ale vyhodí, přijme nabídku na záchranu jednoho ostrova ve kterém sídlí jakýsi zloduch. Po přistání zjišťuje, že se jedná o jeho nepřítele Syndroma, který si vytvořil oblek díky kterému dokáže létat a dálkově hýbat s věcmi. Pan Úžasňák zjišťuje, že ho sem navedl Syndrom, aby ho mohl zabít, jako to udělal 4 superhrdinům před ním a zajme ho. Mezitím Elastička zjišťuje, kde se Bob (Pan Úžasňák) nachází a spolu s celou rodinou se ho vydává vysvobodit, malého Jacka nechávají u chůvy. Na ostrov se sice dostanou, ale jsou nuceni se rozdělit. Elastička najde pana Úžasňáka a vysvobodí ho. Zjišťují, že Syndrom chce vypusit raketu plnou robotů, kteréma by si podmanil celý svět. Když se rodina najde, tak je již raketa vypuštěna a oni se vydávají roboty a Syndroma zastavit. Po dlouhém boji s roboty nakonec vyhrají, ale zbývá ještě Syndrom. Do boje se připojí ještě Mražoun a Syndrom je nakonce poražen, ovšem se značným poničením města. Film končí scénou, kdy si celá rodina sundá obleky a zamkne je do pokoje na 4 západy.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Hudbu k filmu složil Michael Giacchino. Při tvorbě se inspiroval hudbou z filmů 60. let. Např. trubky nedal pouze jako podbarvení hudby, ale jako hlavní nástroj, a proto hudba zní melodicky.[zdroj?] Giacchino spolupracoval se svým přítelem Timem Sixem, který pracoval na hudbě ještě v dobách, kdy se nahrávalo vše současně, a ne každý nástroj samostatně, takže i pro tento film se hudba hrála společně, proto zní výrazně.[zdroj?] A především se nenahrávala digitálně, i proto zní jako ze 60. let.[zdroj?]

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

V roce 2017 bylo oznámeno pokračování.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]