Rai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z RAI)
Skočit na: Navigace, Hledání
Rai - Logo 2016.svg

Rai (Radiotelevisione Italiana) je italská veřejnoprávní vysílací stanice. Je tvořena televizními a rozhlasovými stanicemi.

Do roku 1954 se nazývala Radio Audizioni Italiane. Patří k největším vysílacím společnostem v Evropě. Po britské BBC je RAI druhá největší veřejnoprávní televize v Evropě a to jak množstvím vlastní produkce tak i rozpočtem a v neposledním řadě i kvalitou vyráběných pořadů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

2× za rok vysílá v přímém přenosu papežské požehnání Urbi et Orbi – přenos, který sledují až 2 miliardy diváků po celém světě. Televize Rai natočila i několik světově úspěšných seriálů – např. Chobotnice, Marco Polo, Martin Eden, Komisař Rex (od 2007), Okouzlení, Sandokan, Tajemství Sahary, Soraya, Coco Chanel, Don Matteo, Komisař Montalbano, Baronka di Carini, Titanic - Krev a ocel anebo současný seriálový hit Medici - Masters Of Florence.

Vždy v únoru vysílá jeden z nejznámějších hudebních festivalů – San Remo. Od roku 1992 do roku 2004 vysílala jeden z nejúspěšnějších pořadů všech dob, koncert Pavarotti and Friends který se s mimořádným úspěchem vysílal po celém světě, i v České republice. Rai patří také mezi největší sponzory pěvecké soutěže Eurovision Song Contest v rámci skupiny Big 5. Od roku 1948 organizuje a vysílá nejstarší a světově prestižní Mezinárodní televizní festival Prix Italia.

Koncesionářský poplatek se platí 5× ročně a to ve výši 20 €, celkem tedy 100 € ročně. Poplatek patří k nejnižším v Evropě. Kromě poplatků má televize příjem i z reklamy. Reklama se však vysílá jen na vybraných kanálech. Rai vysílá i digitálně na celém území Itálie a některé kanály také volně na satelitu Hot Bird Kromě TV kanálů Rai provozuje rozhlasové stanice pod názvem RadioRAI. Rozhlasové kanály jsou vysílány po FM, AM, po drátě a v satelních a kabelových systémech. (viz info u každého kanálu).

Televizní stanice[editovat | editovat zdroj]

Hlavní[editovat | editovat zdroj]

 • Rai 1 je nejsledovanějším kanálem v Itálii. Průměrná sledovanost tohoto kanálu je 6–8 milionu diváků. Výjimečně dosahuje i sledovanosti nad 10 milionu diváků. Kanál vysílá především pořady pro rodinu, soutěže, zábavu a filmy a seriály z vlastní produkce. Sat.vysílání je volné.
 • Rai 2 je naopak nejvíce komerční a vysílá různá reality show, pořady pro mladé, filmy a seriály hlavně zahraniční produkce. Sledovanost se pohybuje kolem 3 milionu diváků. Sat.vysílání je volné.
 • Rai 3 je především publicistickým kanálem s různými diskusními pořady, talk show a pořady z kultury. Sledovanost se pohybuje kolem 2 milionu diváků. Sat.vysílání je volné.
 • Rai 4 je čistě filmovým, seriálovým a zábavním kanálem pro diváky do 35 let. Sat.vysílání je kódované.
 • Rai 5 je kulturně-dokumentární kanál pro náročné diváky. Vysílá hlavně operu, balet, klasickou hudbu, ale i koncerty popových hvězd a kulturní magazíny. Dále cestovní magazíny, náboženské pořady a pořady pro menšiny. Filmy se objevují velmi zřídka a většinou se jedná o starší filmovou klasiku. V minulosti byla tato stanice známá jako Rai Extra. Sat.vysílání je kódované.

Regionální[editovat | editovat zdroj]

 • Rai Südtirol je italský televizní kanál vysílající německy v regionu Trentino-Alto Adige. Vysílá vždy v době cca od 18.00 do 23.00. Vysílá na frekvencích Rai 3. Provozuje i sesterskou rozhlasovou stanici.
 • Rai TRST je fiktivní italský televizní kanál vysílající slovinsky v Terstu a okolí. Vysílá zprávy ve slovinštině a další pořady. Jeho vysílání se na obrazovce objevuje pod jménem Rai 3 bis. Provozuje i sesterskou rozhlasovou stanici.

Tematické[editovat | editovat zdroj]

 • Rai Premium je filmový a seriálový kanál který vysílá exkluzivně jen italské a zahraniční televizní filmy a seriály od padesátých let po současnost. Sat.vysílání je kódované.
 • Rai Gulp je dětský kanál. Vysílá především kreslené seriály a filmy a zábavné pořady či soutěže pro děti a mládež. Sat.vysílání je volné.
 • Rai Storia vysílá televizní inscenace o životě umělců a osobností z historie, dokumenty o historii, magazíny o vědě, společenské magazíny a pořady z archivu Rai. Sat.vysílání je volné.
 • Rai Sport je sportovní kanál. Vysílá především důležité sportovní události, hlavně fotbal, cyklistiku, tenis či lyžování. Sat.vysílání je volné.
 • Rai News24 je zpravodajský kanál. Sat.vysílání je volné.
 • Rai Scuola je dětský dokumentárně-vzdělávací kanál pro školy. Vysílá jaz.kurzy, kurzy první pomoci, dokumenty o přírodě, vědě apod. Sat.vysílání je volné.
 • Rai Movie je filmový kanál. Stanice vysílá 24 hodin denně filmy z celého světa. Některé filmy jsou vysílané i v původním znění a v Dolby Surround. Sat.vysílání je kódované.
 • Rai Yoyo je naukový a zábavný kanál pro předškolní děti. Sat.vysílání je kódované.

Kanály Rai 1, Rai 2 a Rai 3 mají své vlastní nezávislé zpravodajství – TG1, TG2 a TG3 (TG je zkratka pro Televizní noviny – Telegiornale). Rai 3 vysílá i regionální zpravodajství – TGR. Ostatní stanice zpravodajské relace nevysílají kromě kanálů Rai News a Rai Sport (sportovní servis)

Rozhlasové stanice[editovat | editovat zdroj]

Hlavní[editovat | editovat zdroj]

 • Rai Radio 1 je stanice specializováný převážně na zprávy, dále na sport, diskuzní pořady. Vysílá populární hudbu. Šířena je prostřednictvím FM, DAB, DVB-T, středních vln, a po satelitu.
 • Rai Radio 2 vysílá hlavně talk show a populární hudbu. Je to jedna z nejposlouchanějších stanic v Itálii. Šířena je prostřednictvím FM, DAB, DVB-T a po satelitu.
 • Rai Radio 3 je kulturní stanice, která vysílá vážnou a avant-gardní hudbu(včetně živých koncertů), dále rozhlasové hry, četby na pokračování, pořady o historii, filosofii a dalších tématech. V nočních hodinách je na jeho frekvencích šířena Rai Radio FD5. Šířena je prostřednictvím FM, DAB, DVB-T a po satelitu.

Filodiffusione[editovat | editovat zdroj]

 • Rai Radio Tutta Italiana je stanice, která nepřetržitě vysílá pop, rock, jazz, latinskoamerickou a easy listening hudbu. Šířena je prostřednictvím rozhlasu po drátě, DAB, DVB-T a po satelitu.
 • Rai Radio Classica je stanice, která nepřetržitě vysílá vážnou hudbu. Šířena je prostřednictvím rozhlasu po drátě, DAB, FM, DVB-T a po satelitu.

Regionální[editovat | editovat zdroj]

Tematické[editovat | editovat zdroj]

 • Rai Isoradio je dálniční stanice s dopravním zpravodajstvím, informacemi o počasí, zprávami a hudbou. Šířena je prostřednictvím FM.
 • Rai GR Parlamento je stanice, která přenáší jednání italského parlamentu a zprávy. V nočních hodinách a o státních svátcích je na jeho frekvencích šířena Rai Radio FD5. Šířena je prostřednictvím FM, DAB a po satelitu.

Radio 1, Radio 2 a Radio 3 mají své zpravodajství – GR1, GR2 a GR3(GR – Giornale Radio). Kromě toho vysílá zpravodajství Rai Isoradio(přenáší GR1, TG1 a TG3) a Rai GR Parlamento(vlastní parlamentní zprávy – GR Parlamento).

Všechny kanály Rai(kromě Rai Sender Bozen a Rai TRST) vysílají non stop a ve formátu 16:9. Všechny kanály Rai vysílají také ve formátu HDTV a to v digitální sítí DVB-T2 a na satelitu. Rai také provozuje speciální kanál v nejvyšší možné kvalitě UHD neboli 4K. Tento kanál je ale šířen v digitální síti DVB-T2 ve vybraných městech a na satelitu zcela zdarma.

Všechny kanály Rai mají teletext a své webové stránky. Rai 3 provozuje i speciální regionální teletext a informace v angličtině.

Mezinárodní verze[editovat | editovat zdroj]

Rai také šíří své kanály do jiných států EU kde je italština jako druhý nebo třetí jazyk: Švýcarsko, Vatikán, Monte Carlo, San Marino, Slovinsko a Malta. Ve spolupráci se slovinskou televizí se Rai podílí na vysílání slovinsko-italského programu v italštině Tv Koper Istria který vysílá volně na satelitu HotBird. Hlavní kanály Rai 1, Rai 2 a Rai 3 jsou dostupné přes satelit HotBird všem divákům v Evropě zdarma. Rai také vysílá v USA, Kanadě, Austrálii a Africe prostřednictvím satelitu, kabelových operátorů a přes IPTV. Mezinárodní kanály jsou dva: Rai Italia a Rai Premium World. První zmiňovaný je zcela zdarma a vysílá pouze vlastní zpravodajské pořady, sport, publicistiku, zábavné pořady, dokumenty a vybrané seriály a filmy z vlastní produkce. Tento kanál je určen pro Afriku, Ameriku a Asii. Druhý zmiňovaný je placeným kanálem a je určen pouze pro USA a Kanadu a Austrálii. Program se skládá exkluzivně z vlastní seriálové a filmové tvorby které mají mezinárodní ohlas a diváci tak tyto pořady mohou vidět v předpremiéře a navíc v anglickém znění (nebo s anglickými titulky) a bez reklam.


Rai také vystupuje i pod značkami:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]