Rozhlas a televize Slovenska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rozhlas a televize Slovenska
Rozhlas a televízia Slovenska
Logo RTVS
Logo RTVS
Budova Slovenského rozhlasu v Bratislavě
ZkratkaRTVS
Vznik1. ledna 2011
Typmediální organizace
Právní formaveřejně obchodovaná společnost
SídloBratislava, Slovensko
Souřadnice
Generální ředitelĽuboš Machaj
Oficiální webwww.rtvs.sk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozhlas a televize Slovenska (slovensky Rozhlas a televízia Slovenska; RTVS, resp. původně RTS) je slovenská veřejnoprávní, národní, nezávislá, informační, kulturní a vzdělávací instituce, jež poskytuje službu veřejnost i v oblasti rozhlasového a televizního vysílání.[1]

RTVS vznikla k 1. lednu 2011 sloučením Slovenského rozhlasu a Slovenské televize. Po sloučení oba subjekty nadále používaly svou předchozí vizualizaci a loga. První ředitelkou RTVS byla předsedou Národní rady Slovenské republiky Richardem Sulíkem jmenována dosavadní ředitelka Slovenského rozhlasu Miloslava Zemková.[2]

Zemková nedlouho po vzniku instituce rozhodla o tom, že subjekt nebude používat zkratku RTS, kterou prosazovalo slovenské ministerstvo kultury, ale zkratku RTVS, aby nedocházelo k záměně s názvem Radiotelevizija Srbije (Srbská rozhlasová a televizní společnost).[3] Zkratka RTVS však již byla i před vznikem Rozhlasu a televize Slovenska používána pro subjekt Rozhlasová a televizní společnost, jež na Slovensku vybírala rozhlasové a televizní poplatky.[4]

Televizní a rozhlasové stanice[editovat | editovat zdroj]

Televizní stanice[editovat | editovat zdroj]

Logo Název Popis
Jednotka Stanice pro většinové publikum (lze přirovnat k české ČT1). Vysílá pořady, filmy, seriály, zábavní program, nejrůznější soutěže a v neposlední řadě také program pro děti. Je dostupná také HD verze. Stanice začala vysílat v roce 1956.
Dvojka Stanice s doplňkovou tvorbou Jednotky, najdeme tu specializované a kulturní pořady a seriály, programy pro děti nebo také menšiny žijící na Slovensku (např. Romové a Maďaři). Na programu najdeme pořady jako Rómský magazín, Maďarský magazín, zpravodajské relace v maďarštině či znakovém jazyce, nejrůznější politické debaty, regionální magazíny, náboženský program, sportovní turnaje ad. Je dostupná HD verze. Stanice začala vysílat v roce 1970.
Trojka Tematicky se stanice zaměřovala na diváky starší 60 let a vysílala převážně pořady z archivu. Byla dostupná HD verze (u některých operátorů). Stanice prvně vysílala v letech 2008 až 2011 jako sportovní kanál. Její vysílání bylo posléze obnoveno v prosinci 2019 a opět ukončeno 20221130a30. listopadu 2022.
Šport Stanice zaměřená na sportovní přenosy
24 Stanice zaměřená na zpravodajství

Rozhlasové stanice[editovat | editovat zdroj]

Celoplošné

Název Popis
Rádio Slovensko Hlavní stanice (lze přirovnat k českému Radiožurnálu), vysílá programy týkající se společnosti, kultury, vědy a techniky, zdraví, přírody, lidí, financí a vzdělávání. Stanice vysílá od roku 1993.
Rádio Devín Umělecko-kulturní program, vysílá od roku 1993
Rádio FM Hudební program s převážně slovenskou hudbou. Vysílá od roku 2004.
Rádio Patria Program pro národnostní menšiny. Odpoledne vysílá v maďarštině, dopoledne v ukrajinštině a rusínštině, jinak vysílá střídavě také v romštině, češtině, němčině a polštině.

Mimo území Slovenska[editovat | editovat zdroj]

Název Popis
Rádio Slovakia International Stanice pro Slováky žijící ve světě, vysílá v šesti jazykových mutacích: slovensky (do celého světa), anglicky (do Severní a Jižní Ameriky, Západní Evropy a Austrálie), německy (do Západní Evropy), francouzsky (do Západní Evropy, Severní a Jižní Ameriky), španělsky (do Západní Evropy a Jižní Ameriky) a rusky (do Východní Evropy a Asie)

Internetové

Název Popis
Rádio Pyramída Historický program, vysílá klasickou hudbu, humor, publicistiku, folklór a pop, literaturu a dramata.
Rádio Litera Literární program, vysílá poezii, prózu, drama a publicistiku, první vysílání v roce 2009.
Rádio Junior Mluvené slovo a písničky pro děti, vysílá od roku 2010.

Regionální stanice

Název Popis
Rádio Regina Západ Pro západní část Slovenska: Bratislavský kraj, Trnavský kraj, Trenčínský kraj a Nitranský kraj.
Rádio Regina Stred Pro střední část Slovenska: Banskobystrický kraj a Žilinský kraj.
Rádio Regina Východ Pro východní část Slovenska: Prešovský kraj a Košický kraj.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ust. § 2 zák. č. 532/2010 Z.z., o Rozhlase a televízii Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v platném znění.
  2. KOIŠ, Juraj. Rozhlas a televízia Slovenska – RTS už je realitou. Radiotv.sk [online]. 2011-01-01 [cit. 2011-01-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-01-07. (slovensky) 
  3. KERNOVÁ, Mirka. Zemková skratku RTS nepoužíva. Používa názov vyberačov poplatkov. Mediálne.sk [online]. 2011-01-03 [cit. 2011-01-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-01-06. (slovensky) 
  4. RTVS [online]. [2010] [cit. 2011-01-08]. Dostupné online. (slovensky) [nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]