Ríkisútvarpið

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ríkisútvarpið
RÚV ohf 2019 logo.svg
Zahájení vysílání 1930 (rozhlas)
1966 (televize)
Provozovatel Island
Generální ředitel Magnús Geir Þórðarson
Země IslandIsland Island
Sídlo Efstaleiti 1,
150 Reykjavík, Island[1]
Web ruv.is/

Ríkisútvarpið ([ˈriːcɪsˌuːtvar̥pɪð], zkráceně RÚV [ˈruːv]) je islandská národní veřejnoprávní vysílací organizace.

Vysílatel přenáší ze studií v hlavním městě země – Reykjavíku a regionálních center v zemi, vysílá řadu všeobecných pořadů širokému publiku po celé zemi prostřednictvím rádiových stanic Rás 1 a Rás 2 a jednoho televizního kanálu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rozhlasové vysílání bylo zahájeno v roce 1930, první televizní přenos se datuje do roku 1966. V obou případech se pokrytí rychle rozšířilo do téměř každé domácnosti na Islandu. Společnost je financována z koncesionářských poplatků a příjmů z reklam.

Vysílatel se stal aktivním členem Evropské vysílací unie v roce 1956.

V roce 1986 ztratila společnost výsadní postavení a začala čelit konkurenci celé řady soukromých vysílacích společností, z nichž nevýznamnější je stanice 365. Dne 31. března 2011 společnost představila nová loga svých stanic a vizuální úpravy televizního kanálu.

Pořady[editovat | editovat zdroj]

Společnost je dle podmínek zakládací listiny povinna „propagovat islandský jazyk, islandskou historii a kulturní dědictví Islandu“ a „ctít základní demokratická pravidla, lidská práva a svobodu projevu a názoru“. Vysílá podstatnou část pořadů o umění, médiích a na aktuální téma a rovněž přenáší zábavné pořady ve formě hraných filmů a mezinárodně populárních televizních seriálů, kterými jsou Ztraceni nebo Zoufalé manželky. Vysílání zahrnuje i sportovní zpravodajství, dokumentární pořady, domácí zábavné pořady a pořady pro děti.

Ze zpravodajské místnosti společnosti jsou přenášeny zprávy pro televizi a rozhlas, jež patří na Islandu mezi starodávné a respektované. Ve všední dny rozhlasová stanice Rás 2 nabízí 35 minut pro regionální mutace zpravodajského pokrytí.

Gettu betur je populární každoroční kvízová soutěž ve formě turnaje, kde týmy z vyšších středních škol po celém Islandu soupeří proti sobě v pěti kolech, které jsou vysílány v rozhlase i televizi. Populární pořadem je i hudební soutěž Eurovision Song Contest, do které společnost posílá své zástupce již od roku 1986. Ze sportovních pořadů tradičně v přímém přenosu přenáší významné události, jako jsou Olympijské hry nebo Mistrovství světa ve fotbale, ačkoli ztratilo vysílací práva na World Cup 2006, které byly odkoupeny komerčním vysílatelem 365 v roce 2002. Vysílala turnaj Světového poháru v roce 2010.

Speciální služby[editovat | editovat zdroj]

V souladu s povinností jako veřejnoprávního vysílatele televizní kanál Sjónvarpið vysílá zpráv ve znakové řeči pro neslyšící. Kromě toho, Rás 1 (Rádio 1) vysílá podrobné zprávy o počasí pro islandské námořníky a další, kteří spoléhají na povětrnostní podmínky.

Kanály[editovat | editovat zdroj]

Logo společnosti před rokem 2011

Televize[editovat | editovat zdroj]

  • Sjónvarpið — často také jako „Stöð Eitt“ nebo „Channel 1“
  • RÚV textavarp — teletext poskytovaný společností, také nabízí předpověď počasí

Rozhlas[editovat | editovat zdroj]

  • Rás 1 — zprávy, počasí, publicistika, kultura
  • Rás 2 — pop a rock
  • Rondó — klasická hudba a jazz

Vysílače[editovat | editovat zdroj]

Pro své přenosy o dlouhých vlnách se 189 kHz používá nejvyšší rozhlasový stožár v západní Evropě, rozhlasový stožár Hellissandur o dlouhých vlnách také druhý vysílač o 207 kHz na Eidaru. Vysílače o dlouhých vlnách jsou určeny k vyplnění mezer v pokrytí FM a slouží pro islandskou rybářskou flotilu.

Televizní síť používá 180 analogových vysílačů. Rás 1 a Rás 2 mají každý 90 vysílačů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. About RÚV [online]. RÚV. Dostupné online. (English)