Corporación de Radio y Televisión Española

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Corporación de Radio y Televisión Española
Logo RTVE.svg
Zahájení vysílání1937 (rozhlasové vysílání)
1956 (televizní vysílání)
SíťTelevisión Española (TVE)
ProvozovatelŠpanělsko
ZeměŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
SídloPozuelo de Alarcón, Madrid
Webrtve.es

Corporación de Radio y Televisión Española, S.A. je státní veřejnoprávní korporace, která poskytuje rozhlasové a televizní vysílání. Od ledna 2010 je financována výhradně z veřejných dotací. V roce 1955 se vysílatel stal aktivním členem Evropské vysílací unie.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V celé své historii společnost prošla mnoha restrukturalizacemi a reorganizacemi, mnohokrát byla i přejmenována. Historie začíná v roce 1937, kdy bylo zahájeno první vysílání rozhlasu Radio Nacional de España (RNE) z města Salamanca. V prvních letech existence rozhlas sloužil jako nástroj propagandy nacionalistických sil během španělské občanské války.

Televize byla oficiálně představena ve Španělsku v říjnu 1956 a v říjnu 1973 byli vysílatelé Radio Nacional de España (RNE) a Televisión Española (TVE) sloučeni do jedné Servicio Público Centralizado RadioTelevisión Española.

V roce 1977 se stala nezávislou organizací. O dva roky později se Televisión Española (TVE) a Radio Nacional de España (RNE) připojili k Radiocadena Española (RCE), která na rozdíl od Radio Nacional de España (RNE) mohla vysílat reklamy.

V roce 1980 byla Radiotelevisión Española (RTVE) uzpůsobena zákonem jako právnický subjekt s vlastní jurisdikcí. V roce 1989 byla Radiocadena Española (RCE) oddělena a následně sloučena do Radio Nacional de España (RNE).

Dne 11. června 2013 byla jednou z mála známých evropských televizních stanic, které odsoudili a kritizovali uzavření řecké státní televize ERT.

Televizní stanice[editovat | editovat zdroj]

Vlastní televizní servis spadá pod Televisión Española (TVE). Všechny kanály vysílají ve španělštině, s výjimkou TVE Catalunya, která je hlavně ve španělštině s některými programy v katalánštině.

Logo kanálu Typy pořadů
Logo TVE-1.svg

La 1, hovorově známý La Uno a předtím jako TVE1 a La Primera je všeobecný kanál, který vysílá převážně zpravodajství, zpravodajské pořady, dokumentární filmy, televizní magazíny, španělské a hispánské americké televizní seriály, filmy (zejména španělské a americké filmy) a některé populární sportovní soutěže. Ve Španělsku je jedničkou ve sledovanosti a platí za nejoblíbenější kanál v zemi.

Logo TVE-2.svg

La 2,hovorově známý La Dos a předtím jako TVE2, Segunda Cadena nebo UHF, vysílá především kulturní programy, severoamerické televizní seriály, dokumentární filmy, španělské a evropské filmy, zpravodajství, debaty a muzikály. Nabízí jinou orientaci než jeho všeobecný sesterský kanál La 1.

Tve clan.png

Clan v minulosti nesl jméno Clan TVE. Jedná se o kanál zaměřený na dětské publikum, který v průběhu večera nabízí i programy zaměřené na mládež a v časných ranních hodinách vysílá reprízy pořadů sesterských kanálů.

Tve teledeporte.png

Teledeporte vysílá sportovní soutěže, které nemohou být vysílány na kanálech La 1 a La 2 z důvodu nedostatku zájmu ze strany publika.

Logo TVE-24h.svg

24h je kanál založený v roce 1997, který vysílá 24hodinové zpravodajství, diskuze, analýzy, rozhovory a zprávy. Ve Španělsku se jednalo o první kanál svého druhu.

La 1 HD TVE.png

La 1 HD vysílá pořady La 1 v HD kvalitě.

Tdp HD.png

Teledeporte HD vysílá pořady kanálu Teledeporte v HD kvalitě.

Logo TVE-Internacional.svg

TVE Internacional je mezinárodní televizní kanál, který byl založen v roce 1989 a vysílá pořady TVE po celém světě.

Rozhlasové kanály[editovat | editovat zdroj]

Rozhlasové stanice spadají pod Radio Nacional de España.

Logo kanálu Typy pořadů
Logo RNE.svg

Radio Nacional, dříve známá pod názvem Radio 1, je hlavní rozhlasovou stanicí RTVE. Přenáší hlavně zprávy, ale i jiné pořady. S vysílání se započalo v roce 1937.

Radio Clásica RNE Spain.svg

Radio Clásica, dříve známá pod názvem Radio 2, vysílá hlavně klasickou hudbu. Vysílání se datuje od roku 1965.

Radio 3 RNE Spain.svg

Radio 3 vysílá kulturní a alternativní programy zaměřené na mladé lidi. S vysílání se započalo v roce 1979.

Ràdio 4 RNE Spain.svg

Ràdio 4 je katalánská stanice zaměřená na lidi žijící v Katalánsku, autonomní komunity na severovýchodě Španělska. Byla vytvořena v roce 1988, po uzavření Radiocadena Española.

Radio 5 RNE Spain.svg

Radio 5, dříve známá pod názvem Radio 5 Todo Noticias vysílá zpravodajství 24 hodin denně. Vysílání se datuje od roku 1994.

Radio Exterior RNE Spain.svg

Radio Exterior de España nabízí mezinárodní rozhlasové vysílání na krátkých vlnách, s publikem čítajícím 80 milionů posluchačů (vyšší počet má jen BBC a Rádio Vatikán). Stanice je dostupná prostřednictvím DAB ve Španělsku a přes satelit. Přenosy jsou nabízeny ve španělštině, francouzštině, arabštině, latině, portugalštině, ruštině a angličtině.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www3.ebu.ch [online]. [cit. 13-09-2014]. Dostupné v archivu pořízeném dne 22-10-2013. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]