Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija
LRT logotipas2012.png
Zahájení vysílání 1926 (rozhlas)
1957 (televize)
Provozovatel Vláda Litevské republiky
Země LitvaLitva Litva
Sídlo Vilnius, Litva
Jazyk litevština
Oblast vysílání Litva
Web www.lrt.lt/

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (zkráceně LRT) je litevská veřejnoprávní vysílací společnost. Společnost byla založena v červnu 1957 pod jménem Výbor pro rozhlasové a televizní vysílání (Radijo ir televizijos komitetas). Od sovětské navlády uvolnila v době vyhlášení nezávislosti republiky dne 11. března 1990.

Dne 1. ledna 1993 se stala aktivním členem Evropské vysílací unie.

Kanály a historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost disponuje čtyřmi televizními kanály (LRT Televizija a LRT Kultūra, satelitním kanálem LRT Lituanica a HD kanálem LRT HD) a 3 rozhlasovými stanicemi (LRT Radijas, LRT Klasika a LRT Opus vysílající elektronickou hudbu). LRT Radijas je nejpopulárnější rozhlasovou stanicí v Litvě, poslouchá jej 1 ze 4 Litevců.

Pravidelné rozhlasové vysílání zajišťuje od roku 1926 a televizní vysílání od roku 1957. V současné době zaměstnává asi 650 lidí. Od 1. ledna 1993 je vysílatel plnoprávným členem Evropské vysílací unie.

Litevská rozhlasová a televizní vysílací rada dohlíží na činnosti LRT, podle Zákona o poskytování informací veřejnosti a Zákona o litevských a rozhlasových televizních právech. LRT je financován ze státního rozpočtu (o 75%) a televizních reklam. Licenční poplatek nebo daň z televize, kterou každý televizní divák musí zaplatit, je projednávána od roku 1996 jako budoucí zdroj příjmů pro LRT.

V květnu 2007 zahájila projekt digitalizace všech svých filmů, včetně pěti tisíc filmových hodin a 30 000 hodin na videokazetách. Nejstarší záznam se datuje k roku 1895. Dne 23. prosince 2013 Seimas zakázalo od roku 2015 vysílání reklam na televizních kanálech a rozhlasových stanicích LRT.[1]

Kanály[editovat | editovat zdroj]

Rozhlasové kanály[editovat | editovat zdroj]

  • LRT Radijas – obecný
  • LRT Klasika – klasická hudba
  • LRT Opus – pro mladé

Televizní kanály[editovat | editovat zdroj]

Loga LRT a jeho kanálů[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]