Evropská vysílací unie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evropská vysílací unie
European Broadcasting Union logo.svg
Členské státy označeny modře
Členské státy označeny modře
Vznik12. února 1950
TypUnie vysílacích společností
SídloŠvýcarsko Ženeva (Švýcarsko)
Souřadnice
Úřední jazykangličtina a francouzština
Členové74 aktivních členů z 51 států
Oficiální webwww.ebu.ch
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evropská vysílací unie, zkratkou EVU (anglicky: European Broadcasting Union, EBU; francouzsky: Union Européenne de Radio-Télévision, UER) je evropské sdružení převážně veřejnoprávních, ale i komerčních rozhlasových a televizních stanic, založené 12. února 1950 se sídlem v Ženevě ve Švýcarsku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Evropská vysílací unie byla založena jako organizace zastřešující rozhlasové a televizní společnosti „západní Evropy“ a svým způsobem byla protipólem Mezinárodní organizaci pro rozhlas a televizi (OIRT – Organisation Internationale De La Radio Et Television), která sdružovala země tzv. „východního bloku“. Po revolučních změnách počátkem 90. let se OIRT, včetně svých členských zemí začlenila do Evropské vysílací unie.

Její vznik byl spojen s jedinou myšlenkou, a to, že je zbytečné vyrábět několik pořadů stejného typu, když je možnost si je vzájemně vyměnit, což může přispět i k porozumění mezi jednotlivými stanicemi.

Původním sídlem Evropské vysílací unie byl Brusel, později se však přesunulo do Ženevy, kde se nachází dodnes; OIRT sídlila v Praze.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Česká republika je zastoupena v Evropské vysílací unii Českým rozhlasem a Českou televizí (členové od 1993). Evropská vysílací unie má k roku 2007 celkem 74 aktivních členů z 51 zemí a 44 členů přidružených. Svou působností zasahuje nejenom Evropu, ale i oblasti v severní Africe a severozápadní Asii.

Mezi hlavní zájmy Evropské vysílací unie patří výměna příspěvků a pořadů zejména ze sportovních, politických a kulturních oblastí. Asi nejvýznamnějším kulturním počinem je hudební soutěž nejlepších zpěváků a skupin – Velká cena Eurovize.

Práva k vysílání sportovních přenosů jsou nedílnou součástí Evropské vysílací unie od roku 1979, kdy Eric Bird založil samostatnou sportovní výměnu v rámci organizace. To se nejvíce týká vysílacích práv týkajících se Olympijských her a sportovních akcí typu Mistrovství Evropy nebo Mistrovství světa.

V letech 19951998 byl viceprezidentem Evropské vysílací unie generální ředitel České televize Ivo Mathé.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]