Radiotelevizija Slovenija

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Radiotelevizija Slovenija
Zahájení vysílání 1928 (rozhlasové vysílání)
1958 (televizní vysílání)
Provozovatel Vláda Republiky Slovinsko
Generální ředitel Marko Filli
Země SlovinskoSlovinsko Slovinsko
Sídlo Ljubljana, Slovinsko
Jazyk slovinština
Dřívější jména Radio-Televizija Ljubljana
(do roku 1990)
Web www.rtvslo.si/

Radiotelevizija Slovenija, česky Rozhlas a televize Slovinska, nebo jen RTV Slovenija je slovinský veřejnoprávní televizní a rozhlasový vysílatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

1928—1990: Začátky a barevné vysílání[editovat | editovat zdroj]

Radio Ljubljana začala poprvé vysílat 1. září 1928 experimentálním vysíláním. Dne 28. října již rozhlasová stanice měla naplánovaný program. Dne 11. dubna 1941 byl zničen vysílač v Domžalech a stanice byla obsazena italskými fašisty.

Dne 1. dubna 1949 byla v Lublani založena první televizní laboratoř, která ale byla oddělená od rozhlasové stanice.

Druhý rozhlasový kanál zahájil přenos v roce 1951. Dne 11. listopadu 1958 obdržel televizní kanál pravidelný plán, který sdílel s ostatními jugoslávskými republikami. Pro TV Ljubljana bylo vyhrazeno kolem 30% vysílacího času. TV Ljubljana v roce 1960 produkovala svůj první přenos pro společnost Eurovision, kdy vysílala skoky na lyžích z města Planica. Barevné vysílání se datuje od roku 1966.

Rozhlasové stanice[editovat | editovat zdroj]

Celonárodní rozhlasové stanice[editovat | editovat zdroj]

Celonárodní rozhlasové stanice mají sídlo v Lublani a vysílají ve slovinštině. Stanice je možné přijímat po celém Slovinsku. Patří sem stanice Prvi program, Val 202 a ARS.

  • Prvi program stanice, která nabízí tradiční všeobecné služby a přenáší zpravodajství a reportáže, řadu specializovaných přenosů a široký záběr hudby.
  • Val 202 je populární stanice, která se orientuje na přenos hudby s důrazem na pop a rockovou hudbu, zpravodajství a aktuality, segment talk show, zprávy o životním stylu a živé sportovní přenosy.

Regionální rozhlasové stanice[editovat | editovat zdroj]

Regionální rozhlasové stanice mají sídlo v regionálních centrech vysílatele. Vysílání probíhá ve slovinštině nebo v jazycích původních menšinových obyvatel v oblasti. Stanice je možné přijímat pouze ve svých regionech. Patří sem stanice Radio Koper, Radio Capodistria, Radio Maribor a Pomurski madžarski radio (MMR).

  • Radio Maribor své vysílání provádí ve slovinštině se sídlem v Mariboru. Signál lze přijmout na severovýchodě Slovinska.
  • Pomurski madžarski radio, zkráceně MMR (maďarsky Muravidéki Magyar Rádió) je stanice, která vysílá v maďarštině. Přenáší maďarskou folkovou a popovou hudbu. Sídlo se nachází ve studiu v Lendavě a signál je přijímat v oblasti Zámuří.

Jiné rozhlasové stanice[editovat | editovat zdroj]

Dále je zde stanice Radio Slovenia International, zkráceně RSi, má sídlo v Mariboru. Signál lze přijímat na různých místech po celém Slovinsku a v jihovýchodním Rakousku. Stanice je určena pro krajany, turisty, anglicky mluvících Slovince a cizince.

Televizní stanice[editovat | editovat zdroj]

Celonárodní televizní stanice[editovat | editovat zdroj]

Celonárodní televizní stanice vysílatele je možné sledovat po celém Slovinsku. Sídlo se nachází v Lublani. Pořady jsou vysílány ve slovinštině.

  • TV Slovenija 2 je více specializovaná stanice s pořady, které jsou zaměřeny na užší publikum, situační komedie, širokou škálu živých sportovních přenosů, ale nenaleznete zde žádné zprávy.
  • TV Slovenija 3 je specializovaná stanice, která se věnuje živým přenosům ze slovinského parlamentu a výborů, ale také zde lze nalézt dokumentární filmy, rozhovory a zprávy.

Regionální televizní stanice[editovat | editovat zdroj]

Každé z regionálních sídel vysílatele má vlastní televizní zařízení. Zatímco TV Koper/Capodistria je dvojjazyčná (vysílá italsky a slovinsky), maďarská veřejnost nemá žádnou regionální televizní stanici, ale na kanále TV Slovenija 1 je k dispozici pravidelné vysílání v maďarštině.

  • Televizija Maribor vysílá ve slovinštině. Sídlo se nachází v Mariboru a signál lze přijímat na severovýchodě Slovinska. Jsou k dispozici i pořady v maďarštině.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Radiotelevizija Slovenija na anglické Wikipedii.