Bulharská národní televize

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bulharská národní televize
BNT logo.png
Zahájení vysílání 1959
Generální ředitel Vjara Ankova
Země Bulharsko
Sídlo Sofie, Bulharsko
Web www.bnt.bg/

Bulharská národní televize (bulharsky Българска национална телевизия, zkráceně BNT (БНТ)) je veřejnoprávní vysílatel v Bulharsku.

Společnost byla založena v roce 1959 a vysílat začala 26. prosince téhož roku. Barevné vysílání zahájila v roce 1970.

Sídlo Bulharské národní televize se nachází v hlavním městě Bulharska, Sofii na ulici San Stafano 29. Prvním přímým přenosem byl průvod u příležitosti výročí Říjnové revoluce.

Vysílatel je financována ze státních prostředků (cca 60%), zbytek pochází z televizních reklam.

V současnosti operuje s kanály BNT 1, BNT 2, BNT +, BNT Svjat a BNT HD. BNT 1 a BNT Svjat jsou kanály, jejímž cílem je vysílat pouze pořady bulharské výroby. Mezi léty 19742000 existoval kanál nazvaný Efir 2, který byl později nahrazen soukromým bTV. Vysílaní kanálu bylo obnoveno v říjnu 2011 v pod názvem BNT 2.

BNT provozovala čtyři regionální vysílací centra, se sídly v Blagoevgradě (kanál Pirin), Varně (kanál More), Plovdivu (kanál Plovdiv) a Rousse (kanál Sever). Ty byly sloučeny v říjnu 2011 do kanálu BNT 2.

Poté, co Bulharsko začalo 1. března 2013 oficiálně vysílat přenosem DVB-T, dostala svůj vlastní multiplex, který je k dispozici na národní úrovni a je provozován multiplexem First Digital Ltd. Zahrnuje kanály BNT 1 a BNT 2. Dalším novým kanálem, který má být zahrnut do multiplexu je kanál BNT HD.

Logo BNT,
používané mezi léty 1959–2008
Logo BNT,
používané mezi léty 2008–2018

Televizní kanály[editovat | editovat zdroj]

Současné kanály[editovat | editovat zdroj]

BNT1 logo BNT 1

БНТ 1

Celkový kanál vysílající zpravodajství, publicistiku, dokumenty, sport, zábavní programy, hudbu a kulturu, dětské programy, pořady z archivu i náboženské či historické programy. Kanál vysílá od roku 1959. Dostupný je také v HD. V Bulharsku dosahuje průměrné sledovanosti okolo 4%.
BNT2 logo BNT 2

БНТ 2

Nástupce zaniklé druhé stanice Efir 2. Vysílání bylo zahájeno 16. října 2011, kdy kanál nahradil čtyři regionální televizní stanice: BNT Pirin, BNT More, BNT Sever, BNT Plovdiv a BNT Sofia tím, že je zkombinoval do jedné stanice. Stanice se zaměřuje na zpravodajství, publicistiku, dokumenty s kulturu či sportovní přenosy.
BNT plus BNT+

БНТ +

Všeobecně dětský kanál vysílající od roku 2013.
BNT world BNT Svjat

БНТ Свят

Kanál určený Bulharům žijícím v zahraničí. Byl spuštěn roku 1999.
BNT HD logo BNT HD

БНТ HD

Kanál vysílající programy BNT v HD rozlišení. Klade velký důraz na sport či dokumenty. Byl spuštěn roku 2014 u příležitosti zahajovacího ceremoniálu Zimních olympijských her 2014.

Bývalé kanály[editovat | editovat zdroj]

Vysílatel v minulosti provozoval regionální kanály BNT Plovdiv, BNT More, BNT Pirin, BNT Sever a BNT Sofia.