Bulharská národní televize

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bulharská národní televize
BNT logo.png
Zahájení vysílání26. prosinec 1959
Generální ředitelEmil Košlukov
(2019–)
ZeměBulharskoBulharsko Bulharsko
SídloSofie, Bulharsko
Jazykbulharština
Dřívější jménaBT (1959–1992)
Kanal1 (1992–2008)
BNT (2008–)
Webwww.bnt.bg/

Bulharská národní televize (bulharsky Българска национална телевизия, zkráceně BNT) je veřejnoprávní televize v Bulharsku. Společnost byla založena v roce 1959 a vysílat začala 26. prosince téhož roku. Barevné vysílání zahájila v roce 1970.

Od roku 1993 je členem Evropské vysílací unie[1] a má právo se účastnit Eurovision Song Contest.

Sídlo Bulharské národní televize se nachází v hlavním městě Bulharska, Sofii na ulici San Stafano 29. Prvním přímým přenosem byl průvod u příležitosti výročí Říjnové revoluce. Vysílatel je financována ze státních prostředků (cca 60%), zbytek pochází z televizních reklam.

V současnosti operuje s kanály BNT 1, BNT 2, BNT 3 a BNT 4. BNT 1 a BNT 4 jsou kanály, jejichž cílem je vysílat pouze pořady bulharské výroby. Mezi léty 19742000 existoval kanál nazvaný Efir 2, který byl později nahrazen soukromým bTV. Vysílání kanálu bylo obnoveno v říjnu 2011 v pod názvem BNT 2.

BNT provozovala čtyři regionální vysílací centra, se sídly v Blagoevgradě (kanál Pirin), Varně (kanál More), Plovdivu (kanál Plovdiv) a Rousse (kanál Sever). Ty byly sloučeny v říjnu 2011 do kanálu BNT 2.

Poté, co Bulharsko začalo 1. března 2013 oficiálně vysílat přenosem DVB-T, dostala svůj vlastní multiplex, který je k dispozici na národní úrovni a je provozován multiplexem First Digital Ltd. Zahrnuje kanály BNT 1 a BNT 2. Dalším novým kanálem, který má být zahrnut do multiplexu je kanál BNT HD.

Televizní kanály[editovat | editovat zdroj]

BNT1 logo BNT 1 Celkový kanál vysílající zpravodajství, publicistiku, dokumenty, sport, zábavní programy, hudbu a kulturu, dětské programy, pořady z archivu i náboženské či historické programy. Kanál vysílá od roku 1959. Dostupný je také v HD. V Bulharsku dosahuje průměrné sledovanosti okolo 4%.
BNT2 logo BNT 2 Nástupce zaniklé druhé stanice Efir 2. Vysílání bylo zahájeno 16. října 2011, kdy kanál nahradil čtyři regionální televizní stanice: BNT Pirin, BNT More, BNT Sever, BNT Plovdiv a BNT Sofia tím, že je zkombinoval do jedné stanice. Stanice se zaměřuje na zpravodajství, publicistiku, dokumenty s kulturu či sportovní přenosy.
BNT HD logo BNT 3 Kanál vysílající programy BNT v HD rozlišení. Klade velký důraz na sport či dokumenty. Byl spuštěn roku 2014 u příležitosti zahajovacího ceremoniálu Zimních olympijských her 2014.
BNT world BNT 4 Kanál určený Bulharům žijícím v zahraničí. Byl spuštěn roku 1999.

Regionální televizní centra[editovat | editovat zdroj]

Bulharská národní televize má 4 regionální centra – Blagoevgrad, Varna, Plovdiv a Ruse, která vytvářejí reportáže speciálně určené pro obyvatele různých částí Bulharska. Navíc každé regionální televizní centrum produkuje a vysílá svůj vlastní program pro diváky ve svém regionu, který je distribuován kabelovkou.

RTVC – Blagoevgrad

Regionální televizní centrum Blagoevgrad vzniklo v roce 1975. Přispívá do programového schématu Bulharské národní televize folklórními programy, dokumentárními a uměleckými filmy. Od roku 1992 začalo vysílat na svém regionálního kanálu „Kanal Pirin“.

RTVC – Varna

Regionální televizní centrum Varna bylo založena v roce 1972. Přenáší významné mezinárodní kulturní akce, které se konají v přímořském městě Varna, a to „Mezinárodní baletní soutěž“, mezinárodní hudební festival „Varenské léto“, filmový festival „Láska je šílenství“, divadelní soutěž „Varneská scéna“ nebo také četné evropské a světové sportovní akce a politické fóra. Zahájení vysílání na regionální stanici „More“ bylo zahájeno dne 2. května 1993.

RTVC – Plovdiv

Regionální televizní centrum Plovdiv bylo otevřeno 22. března 1971 a byl první regionální divizí BNT. Zpočátku fungovalo jako televizní studio, které produkovalo jen reportáže ve zpravodajské emisi „Ve světě na u nás“.

RTVC – Ruse

Regionální televizní centrum Ruse vzniklo v roce 1973. V roce 1978 začalo vysílat týdenní blok „Sever“. Regionální televizní centrum Ruse je významným mediálním partnerem všech národních a mezinárodních akcí, které hostí město Ruse.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EBU. Members. [online]. EBU. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]