Bulharská národní televize

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bulharská národní televize
BNT.png
Zahájení vysílání 1959
Generální ředitel Vjara Ankova
Země Bulharsko
Sídlo Sofie, Bulharsko
Web www.bnt.bg/

Bulharská národní televize (bulharsky Българска национална телевизия, zkráceně BNT bulharsky БНТ) je veřejnoprávní vysílatel v Bulharsku.

Společnost byla založena v roce 1959 a vysílat začala 26. prosince téhož roku. Barevné vysílání zahájila v roce 1970.

Sídlo Bulharské národní televize se nachází v hlavním městě Bulharska, Sofii na ulici San Stafano 29. Prvním přímým přenosem byl průvod u příležitosti výročí Říjnové revoluce.

Vysílatel je financována ze státních prostředků (cca 60%), zbytek pochází z televizních reklam.

V současnosti operuje s kanály BNT 1, BNT 2, BNT +, BNT Svjat a BNT HD. BNT 1 a BNT Svjat jsou kanály, jejímž cílem je vysílat pouze pořady bulharské výroby. Mezi léty 19742000 existoval kanál nazvaný Efir 2, který byl později nahrazen soukromým bTV. Vysílaní kanálu bylo obnoveno v říjnu 2011 v pod názvem BNT 2.

BNT provozovala čtyři regionální vysílací centra, se sídly v Blagoevgradě (kanál Pirin), Varně (kanál More), Plovdivu (kanál Plovdiv) a Rousse (kanál Sever). Ty byly sloučeny v říjnu 2011 do kanálu BNT 2.

Poté, co Bulharsko začalo 1. března 2013 oficiálně vysílat přenosem DVB-T, dostala svůj vlastní multiplex, který je k dispozici na národní úrovni a je provozován multiplexem First Digital Ltd. Zahrnuje kanály BNT 1 a BNT 2. Dalším novým kanálem, který má být zahrnut do multiplexu je kanál BNT HD.

Televizní kanály[editovat | editovat zdroj]

Současné kanály[editovat | editovat zdroj]

BNT 1 bulharsky БНТ 1 je nejstarší stanice televize BNT, založená v roce 1959. Vysílací činnost zahájila 26. prosince stejného roku.

BNT 2 bulharsky БНТ 2 je nástupcem zaniklé druhé stanice Efir 2. Vysílání bylo zahájeno 16. října 2011, kdy kanál nahradil čtyři regionální televizní stanice: BNT Pirin, BNT More, BNT Sever, BNT Plovdiv a BNT Sofia tím, že je zkombinoval do jedné stanice. Kanál vysílá původní pořady, zpravodajství a sportovní akce.

Logo BNT,
používané mezi léty 1959–2008

BNT + bulharsky БНТ + je dětská stanice, která vysílá od roku 2013.

BNT Svjat bulharsky БНТ Свят je mezinárodní satelitní kanál Bulharské národní televize, který je určen především pro Bulhary žijící v zahraničí.

BNT HD bulharsky БНТ HD je stanice vysílající v HD kvalitě. Vysílání započala 6. února 2014 zahajovacím ceremoniálem Zimních olympijských her 2014.

Bývalé kanály[editovat | editovat zdroj]

Vysílatel v minulosti provozoval regionální kanály BNT Plovdiv, BNT More, BNT Pirin, BNT Sever a BNT Sofia.