Přeskočit na obsah

Easy listening

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Easy listening (poslechově nenáročná hudba, pohodová hudba) je žánr populární hudby, který se rozšířil hlavně v druhé polovině 20. století. Vyvinul se ze swingu a muziky big bandů a navazuje na Beautiful music a lehkou hudbu. Skladby Easy listening se většinou skládají z jednoduchých, chytlavých melodií a jsou jemného provedení. Muzika se vyznačuje hlavní melodií hranou na zajímavé nástroje, jakými jsou např. Hammondovy varhany, housle či ukulele; vokály zahrnují jak popový zpěv, tak trochu exotiky. Easy listening je podobný žánr jako lounge, ale lounge je více orientováno na jazzové prvky a improvizaci. Easy listening je obvykle sepsán spíše pro orchestr než pro malý ansámbl.

Za easy listening je též označována hudba, která má navodit nějakou náladu, jako např. elevator music. Termín easy listening je také často nesprávně užíván pro styly jako soft rock, smooth jazz, ambientní hudba nebo hudba New Age.

Přední umělci

[editovat | editovat zdroj]

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Lanza, Joseph. (1994). Elevator Music: a Surreal History of Muzak, Easy-Listening, and Other Moodsong. New York: St. Martin's. ISBN 0-312-10540-1.