Chobotnice (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chobotnice
Původní název La Piovra
Žánry dobrodružný film
černý humor
kriminální film
Režie Damiano Damiani
Florestano Vancini
Hrají Michele Placido
Patricia Millardet
Remo Girone
Vittorio Mezzogiorno
Raoul Bova
… více na Wikidatech
Země původu ItálieItálie Itálie
Počet řad 10
Počet dílů 48
Produkce a televizní štáb
Hudba Riz Ortolani
Ennio Morricone
Premiérové vysílání
TV stanice Rai
Vysíláno 11. března 1984 10. ledna 2001
Chobotnice na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chobotnice (v italském originále La piovra) je italský kriminální televizní seriál o boji proti sicilské mafii.

Hlavní roli inspektora Corrada Cattaniho ztvárnil italský herec Michele Placido. Seriál režírovalo postupně několik režisérů, první série byla v režii Damiano Damianiho a v produkci L. Perelliho. V hlavních rolích dále vystoupili Patricia Millardet, Remo Girone a Raoul Bova. Hudbu k první sérii skládal Riz Ortolani, v dalších ho nahradil Ennio Morricone. První řada seriálu byla natočena v roce 1984, poslední desátá řada byla dotočena v létě roku 1999 a odvysílána o dva roky později.

Celý seriál má 48 dílů a průměrná délka 1 dílu je 90 min. Seriál byl i sestříhán na 96 dílů po cca 45 minutách pro americké publikum. Seriál natočila italská televize RAI v koprodukci s ARD/ZDF, ORF, Channel 4, TF1 a TSI. Šestá série byla natočená i ve spolupráci s ČT a točilo se i v Praze.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Poslední scéna 4. série, ve které mafie vyhraje nad spravedlností a zabije komisaře Cattaniho, vzbudila neuvěřitelné ohlasy ze všech koutů světa. Z USA přišel kuriózní dopis, ve kterém údajný miliardář nabízel několik miliónů dolarů tvůrcům seriálu s tím, aby se vrátili k natáčení dalších dílů. Michele Placido však roli již odmítl. Divácký ohlas ale neustával, a tak se tvůrci rozhodli natočit další, tedy pátou sérii. Bez Placida byl však seriál velikým zklamáním a již nedosahoval takových úspěchů jako předchozí díly. I přesto bylo natočeno ještě 6 dalších sérií, které tak početně převážily nad původními čtyřmi.

Po uvedení první série chodily na adresu italské televize, ale i samotnému Placidovi výhrůžné dopisy od mafiánských organizací, ve kterých stálo, aby seriál okamžitě zastavili. Seriál totiž až didakticky představil a vysvětlil jednotlivé zavedené a tou dobou stále praktikované postupy organizovaného zločinu, politické a úřední korupce, psychologického či ekonomického nátlaku a bankovních her s převody peněz mezi jednotlivými bankovními konty. Druhá série se proto z bezpečnostních důvodů natáčela především v zahraničí na tajných místech. Např. v Německu, Švýcarsku, Británii nebo Řecku. Velkou hodnotou tohoto unikátního televizního seriálu je i skutečnost, že jednotlivé série se snažily sledovat a popsat i měnící se trendy v praktikách mezinárodního organizovaného zločinu a přelévání kapitálu, např. do zemí nově osvobozených od komunistického režimu.

V seriálu se objevil v roli mafiánského bosse český herec Rudolf Hrušínský.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]