Rozhlas po drátě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vnitřek polského dráťáku

Rozhlas po drátě (lidově dráťák) byl systém pro šíření rozhlasového vysílání pomocí kabelového rozvodu bez použití radiového přenosu.

Způsob šíření[editovat | editovat zdroj]

Rozhlas po drátě mohl vysílat pouze jedinou rozhlasovou stanici. Signál se rozváděl z centrálního zesilovače kabelovým rozvodem. Na výstupu centrální zesilovací stanice byl použit transformátor, který převáděl signál na vyšší napětí (120 V, výjimečně i 600 V).Na konci linkového vedení se signál transformoval na 30 V z důvodu bezpečnosti a následně rozváděl k jednotlivým reproduktorům. Tím poklesly ztráty a sítě mohly být značně rozsáhlé (i několik kilometrů).

V bytech, ale hlavně kancelářích a dílnách byl rozvod zakončen zásuvkami s ochrannými odpory (120 ohmů) proti případnému zkratu, do kterých se připojovaly jednotlivé stanice rozhlasu po drátě. Stanici tvořil reproduktor s transformátorkem a regulátor hlasitosti. Vzhledově to byla jednoduchá skříňka s jediným ovládacím prvkem. To byl otočný přepínač, který přepínáním odboček transformátoru skokově reguloval hlasitost. Luxusní provedení stanice mělo výstupní konektor, který umožňoval nahrávat rozhlasový program na magnetofon.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V Československu byla síť rozhlasu po drátě budována podle sovětského vzoru. Síť měla zabezpečit nerušené šíření Československého rozhlasu v případě nepřátelského napadení. Skutečně se tak i stalo. V srpnu 1968 po invazi vojsk Varšavské smlouvy bylo po určitou dobu možné podávat informace o dění v Československu pouze prostřednictvím rozhlasu po drátě. V 80.letech se experimentovalo i s tří -programovým systémem. K jeho rozšíření však již nedošlo.

Rozhlas po drátě v Česku vysílal v letech 19531999. Přestože je rozhlas po drátě minulostí, využívají se obdobné systémy (tzv. stovoltové rozvody) na sportovištích a ve veřejných budovách.

V České Lípě fungoval rozhlas po drátě od 28. prosince 1953 do 14. dubna 1990, o rok později byl demontován.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Michael Polák. Před 60 lety začal v České Lípě vysílat rozhlas po drátě. Českolipský deník [online]. 2013-12-27 [cit. 2013-12-28]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]