Komisař Rex

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Komisař Rex / Návrat komisaře Rexe
Kaspar Capparoni v italské řadě s Rexem
Základní informace
Původní název Kommissar Rex
Rex
Žánr policejní drama
Námět Peter Hajek a Peter Moser
Scénář Peter Hajek, Peter Moser ad.
Režie Oliver Hirschbiegel
Udo Witte
Christian Görlitz
Wolfgang Dickmann
Hans Werner atd.
Hrají Reginald von Ravenhorst (1994-1999)
Rhett Butler (2000-2003)
Tobias Moretti (1994–1997)
Gedeon Burkhard (1997–2000)
Alexander Pschill (2001–2003)
Elke Winkens (2001–2003)
Kaspar Capparoni (2008–2010)
Ettore Bassi (2011–2012)
Karl Markovics (1994–1996)
Heinz Weixelbraun (1996–2000)
Fabio Ferri (2008–2010)
Domenico Fortunato (2011–)
Wolf Bachofner (1994–1998)
Martin Weinek (1998–2003, 2008)
Fritz Muliar (1994–1997)
Gerhard Zemann (1994–2003, 2008)
Nuccio Siano (od 2009)
Pilar Abella (od 2008)
Augusto Zucchi (od 2008)
Barbara Ricci (od 2008)
Původní dabing Ladislav Běhůnek
Luboš Ondráček
Martin Sláma
Jana Štvrtecká
Jan Šťastný
Aleš Jarý
Ladislav Cigánek a další
Země původu RakouskoRakousko Rakousko (1994–2004)
ItálieItálie Itálie (2008–2015)
Počet řad 18
Počet dílů 209
(119 (Rak.) + 90 (It.)) (seznam dílů)
Obvyklá délka 45 minut
Produkce a televizní štáb
Hudba Gerd Schuller
Premiérové vysílání
TV stanice Österreichischer Rundfunk, Sat. 1 a Rai
Vysíláno 10. listopadu 1994 19. června 2015
Oficiální webové stránky
Komisař Rex / Návrat komisaře Rexe na ČSFD Kinoboxu IMDb

Komisař Rex (v německém originále Kommissar Rex) je původně rakouský detektivní seriál rakouské televize o kriminalistických případech oddělení vražd vídeňské policie a v první řadě o jejich mimořádném policejním psovi (německém ovčákovi) Rexovi, natáčený od roku 1994. Prvních 10 sérií vzniklo v Rakousku ve Vídni a okolí, jejich natáčení skončilo roku 2004 kvůli klesající sledovanosti.

Roku 2008 seriál odkoupila italská televize a pod názvem Rex (v Česku uváděn jako Návrat komisaře Rexe a Komisař Rex na stopě) a uváděla jej do roku 2015. Děj seriálu se přesunul do Říma. Celkem bylo vysíláno 18 řad, v jejichž došlo k natočení 209 dílů, z toho 119 v Rakousku a 90 v Itálii. V roli hlavního hrdiny se představil psí herec Reginald von Ravenhorst, jenž byl časem – ze zdravotních důvodů – nahrazen mladším kolegou Rhettem Butlerem. Jejich italské kolegy ztvárnili „vlčáci“ Alex, Nick, Achi a Henry. V rolích hlavních komisařů se vystřídalo celkem 6 herců, např. Tobias Moretti, Alexander Pschill či Kaspar Capparoni. Seriál dosáhl světového úspěchu, je známý skutečně ve velké části světa, výjimkou není ani Jižní Amerika, Vietnam, Maroko nebo Blízký východ. Pro většinu herců se role některého z komisařů stala jeho nejslavnější.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Vedle postavy Rexe se v seriálu střídají různí komisaři. Na začátku to byl Richard Moser (Tobias Moretti) se svými asistenty. Komickým Ernstem Stockingerem (Karl Markovics), zvaným „Stocki“, který se Rexe tak trochu bál, a Peterem Höllererem (Wolf Bachofner). V roli Rexe můžeme vidět Reginalda von Ravenhorsta, který byl po čase vystřídán Rhettem Buttlerem.

Na konci druhé série odchází Stockinger a na jeho místo nastupuje Christian Böck (Heinz Weixelbraun). Ve třetím díle čtvrté série umírá Richard Moser při přestřelce se šíleným vrahem v díle nazvaném „Moserova smrt“. Mosera vystřídal mladý komisař Alex Brandtner (Gedeon Burkhard). Brandtner již předtím psa měl a „psí řeč“ skvěle ovládal. Spolu s ním nesmíme pozapomenout na jeho dva kolegy: místo Stockingera nastoupil Christian Böck a starý dobrý Höllerer zůstává. V šestém díle páté série odchází Höllerer a místo něj přichází Fritz Kunz (Martin Weinek). Příběhy jsou obohaceny tím, že si Rex a Alex rozumějí beze slov. Jedinou stálici seriálu je soudní patolog dr. Leo Graf (Gerhard Zemann).

Nové díly pokračování s názvem Návrat Komisaře Rexe se odehrávají v Římě, kde má Rex nového páníčka-Itala Lorenza Fabriho, ale jedna epizoda s názvem Smrtící zápas se odehrává ve Vídni a objevili se tam staré známé tváře( Fritz Kunz a Dr Leo Graf)

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Natáčení probíhá od roku 1994 do současnosti, kdy bylo natočeno již osmnáct řad. Po odchodu komisaře Stockingra do Salzburgu vzniká jedna řada samostatného seriálu Stockinger.

Příběh začíná případem, kdy paní Vernerová nechá odstranit bývalé vysoké sovětské funkcionáře. Po výbuchu na Náměstí Sv. Štěpána, při kterém vyletí do povětří pan Žukov, dojde k přestřelce mezi panem Spitzerem a policisty. Je zastřelen Rexův psovod. Spitzera nakonec zneškodní mladý komisař kriminálky Richard Moser. Rex, zdrcený smrtí svého pána, odmítá jíst i pít a nikoho neposlouchá. Z kotce utekl na hřbitov, aby byl nablízku svému pánovi. Starostlivý Moser, kterému je Rexe líto a nechce dopustit, aby byl Rex utracen, jej najde na hřbitově a přátelsky mu nabídne přátelství a domov. Zpočátku se zdá, že Rex nemá zájem, ale po odchodu Mosera ze hřbitova se pes rozmyslí a odchází s ním. Společně bydlí v Moserově bytě, který je skromně zařízený jelikož jeho bývalá žena odvezla všechen nábytek. Rex společně s Moserem, Stockim a Hölererem řeší všelijaké případy, od překupníků s lidskými orgány, přes vraždu kameníka na hřbitově po smrt mladé dívky v bazénu. Na konci druhé řady se Stockinger rozhodl odejít. Společně ještě vyřešili případ Egona Haase, který břitvou zavraždil soudkyni a lékařku.

Tobias Moretti, představitel vídeňského kriminalisty Richarda Mosera

Třetí řada začíná případem nazvaným Závod smrti, kdy Moser vyšetřuje smrt automobilového závodníka Kasra. Později se seznámí s Böckem, novou posilou Moserova týmu. Moser lehce změnil image, od třetí řady má kratší vlasy. Společně s Rexem, Böckem a Hölererem řeší další nové případy, otrávené plechovky oblíbeného nápoje, vraždu v divadle i únos dětí před Vánoci. Na třetí řadu navazuje řada čtvrtá, kde se Moser zdá být již otrávený prací, ve srovnání s řadou první či druhou. Ve čtvrtém dílu dochází k razantní změně. Moser s Rexem jsou na stopě psychopatického vraha mladých žen. V jednom sklepě, kde najde Moser uvězněnou matku vraha a kriminální psycholožku, dojde k přestřelce, kde vrah nejprve Mosera postřelí a nakonec střelí do srdce. Moser padá k zemi mrtev, Rex smutně kráčí za ním a snaží se, aby Moser vstal. Vrah již toto sám neunese a zastřelí se. Rex znovu přišel o pána, který ho tehdy zachránil od utracení. Po krátké době přichází do týmu nový kolega Brandtner. S Rexem se spřátelí a Rex znovu získá chuť žít i pracovat. Společně řeší nové a nové případy. V prvním dílu páté řady odchází Hölerer a na jeho místo přichází Fritz Kunz. Všichni s chutí řeší další nové případy. Na počátku sedmé řady přichází ke Kunzovi do týmu Mark a Nicky. Bez jakéhokoliv vysvětlení mizí Brandtner i Böck (způsobeno odletem G. Burkharda do USA). Po dosazení do týmu Marka a Nicky šla sledovanost poněkud dolů. Poslední díl vůbec nenaznačuje, že seriál bude končit...

Poté běžela devátá řada krimiseriálu, odehrávající se již v Římě, kde Rex pracuje po boku policisty Lorenza Fabbriho (Kaspar Capparoni), který si osiřelého Rexe odvezl z Vídně, kde se slavného čtyřnožce marně snažili přesvědčit, aby pověsil svou detektivní činnost na hřebík a užíval si poklidné stáří v útulku pro vysloužilé psy. Není třeba dodávat, že se Rex brzy stal miláčkem obyvatel této italské metropole, zvláště když se dostal, po přímluvě Moriniho, na titulní stránku římských novin. Dalšími postavami v nové sérii jsou Fabbriho kolega Morini (Fabio Ferri) a patoložka Katia Martelli (Pilar Abella), jež je do Rexova nového páníčka zamilovaná. A nesmíme zapomenout na Filippa Goriho, Lorenzova nadřízeného, jenž psy nesnáší! Ale Rex vyřeší i tento problém... Lorenzo Fabbri v 2. epizodě 14. řady umírá po tom co v jeho autě vybouchla bomba. Na jeho místo nastupuje David Rivera, jenž s Rexem tvoří velmi sehranou dvojici. Rivera na konci 15. řady zmizí (v seriálu vysvětleno, jako přesazení na jiné komisařství) a na jeho místo nastupuje sympatický, silný a černovlasý Marco Terzani. Ten je původem s Toskánska, má na sobě několik tetování a také je velmi dobrý v boxu. Ten s Rexem vydržel až do konce natáčení seriálu, tedy do roku 2015.

Rex[editovat | editovat zdroj]

Jeden z nejslavnějších psů světa, nejpopulárnějších zvířecích hrdinů, patrně nejznámější německý ovčák. Čtyřnohý komisař Rex, jehož ztvárnilo hned několik psích hrdinů, je hlavní postavou seriálu a v podstatě jedinou stálicí. Neodmyslitelná součást týmu vídeňských a později i římských kriminalistů, i před tím než se dostal na oddělení vražd, dělal u policie. Má velkou zásluhu na řešení případů, on bývá tím, kdo najde ten pravý důkaz, a také vždy zastaví pachatele nebo pomůže k jeho dopadení. Dá se říct, že bez něho by policisté ne každý případ vyřešili tak snadno. Prvním představitelem vychytralého chlupáče se stal rodák z bavorského Ingolstadtu (mimochodem sídlo automobilky Audi, jejíž značku v seriálu používá Richard Moser, Rexův první pán) Reginlad von Ravenhorst, narozen roku 1991. Reginald žil společně se svými sourozenci, kteří ho v seriálu dublovali v nebezpečných scénách, v jednom německém útulku a byl vybrán asi ze 40 uchazečů. Reginald coby Rex je velmi mazaný, což mnohokrát dokazuje, na jeho finty je občas krátký i jeho pán, natož pak kolegové z práce, především pak Christian Böck, jenž s Rexem neustále soupeří o to, kdo je chytřejší. Kdo by si myslel, že Rex je pes, který si vystačí jen s „obyčejnými“ psími suchary a konzervami, ten by se šeredně pletl. Všichni členové vídeňské kriminálky si libují v houskách se salámem – prý kvůli nedostatku času na nákup – a o Rexovi ani nemluvě, ten je často ukradne – samozřejmě za použití svých speciálních triků – i lidským kolegům. Během seriálu vystřídá hned několik pánů, tím prvním je jistý psovod Michael, jež byl zastřelen při potyčce s vrahem. Rex byl jeho smrtí zdrcen, ale brzy se ho ujal mladý sympaťák Richard Moser, po jeho tragické smrti přišel sportovně založený Alexander Brandtner atd. Celkem pozná asi 6 páníčků. Zajímavostí je, že Reginald během natáčení odmítal slyšet na jméno „Rex“ a všichni členové štábu včetně herců ho museli oslovovat jeho pravým jménem. Když byl díl natočen, nastoupila skupina zvukařů, kteří museli scény, kde je psí hrdina oslovován, náležitě upravit. Na konci páté série odešel do „psího důchodu“, ale i nadále občas na natáčení zavítal, aby se podíval na svého nástupce, mladšího kolegu Rhetta, případně ho i něco „doučil“. Skvěle spolu vycházeli. V seriálu strávil 5 let, od začátku natáčení roku 1994 do konce 5. série roku 1999 (67 dílů). Za jednu epizodu si „vydělal“ v přepočtu téměř 100 000 , tudíž za celý seriál si přišel na bezmála 6,7 000 000 Kč – což je nějakých 247 233, tedy cca 3 402 133 šilinků (ATS), které tehdy byly oficiální rakouskou měnou – a to jen za natočené epizody, samozřejmě získával ještě honoráře za zkoušky atd. Reginald zemřel roku 2003 ve věku 12 let. Rhett natáčel od roku 2000 (začátek šesté série, díl č. 68) do ukončení seriálu r. 2003 (díl č. 119, celkově 52 dílů). Také si zahrál coby štěně ve filmu Komisař Rex: Mladá léta z roku 1997. Když v seriálu nahradil svého staršího kolegu, byly mu tři roky, stejně jako Reginaldovi v době, kdy začínal. Rhett přežil svého psího učitele o 8 let, zemřel stářím roku 2011 ve slušném věku 14 let. V italském pokračování nazvaném Návrat komisaře Rexe, které se natáčelo do roku 2014, Rexe ztvárnili čtyři psi – Alex, Henry, Nick a Achi.

Rexovi parťáci[editovat | editovat zdroj]

Richard Moser[editovat | editovat zdroj]

Šéf vídeňské kriminálky Richard Moser, přezdívaný „Richie“, byl prvním Rexovým parťákem a pánem, jehož se ujal po smrti jeho předchozího majitele. Na začátku série se rozvede se svou manželkou Ginou, která si s sebou vezme i veškerý nábytek, důvodem jejich rozvodu byla Richardova práce. On, jakožto policista, musel být často pryč, v práci trávil více času než doma, ona by ho nejraději měla pořád u sebe, což je pochopitelné. Rozvod Richarda psychicky velmi poznamená, podobně jako Rexe smrt jeho pána. Oba hlavní hrdinové se ocitli v podobné situaci, bez spřízněné duše. Rexovi hrozí utracení a tak se Richard rozhodne vzít si ho k sobě a udělat z něj novou posilu vídeňské policie. I když se Rexovi zpočátku nechce, nakonec se rozmyslí a odejde společně s Richardem. Ani jeden tedy nezůstal sám. Richardův byt zůstal prázdný, tak se oba mládenci musí znovu zařídit. Později se přestěhují do prostorného domu se zahradou. Zatímco jeden z kolegů Peter Höllerer přijme Rexe s naprostým klidem a nadšením, další kolega Ernst Stockinger z toho zrovna moc velkou radost nemá, psů se bojí, a když na něho Rex vybafne zpoza jeho stolu, rychlostí blesku opustí kancelář a nejradši by se do ní už nevrátil. Brzy si ale na sebe zvyknou a s trochou nadsázky se dá říct, že se i skamarádí. Vlastně to byla taková legrace, překvapení. Richard je velmi pohledný, sympatický, pohodový, má dobrý smysl pro humor, i když někdy má také svou náladu. Pro jeho povahu po něm nejednou hodí pohled některá z žen, největší sympatie si získá u mladé pohledné veterinářky Sonji. Oba dva se záhy sblíží, což se moc nelíbí Rexovi, ten žárlí na každou ženu, která se k „Richimu“ jen přiblíží, chce mít svého pána jen pro sebe. Kvůli práci však na ni Richard nemá moc času, možná i to je jeden z důvodů, proč Sonja po nějaké době odletí studovat do USA. Být policistou není zrovna snadné, většinu času tráví v práci a na záliby a soukromý život moc času nezbývá. Richard má mnoho přátel, je velmi oblíben. On jako šéf je tím hnacím motorem pro ostatní. Jako služební vozidlo nejprve užívá šedé Alfa Romeo 155, později změní na tmavé Audi A4. Richard Moser se objeví celkem ve 45 dílech, od 1. dílu 1. série do 4. dílu 4. série, kdy je zastřelen šíleným psychopatem, který se stal postrachem žen v celé Vídni. Moserův vrah se nakonec sám zastřelí, když uvidí Rexovy smutné oči. Rex znovu přišel o pána, sám však dlouho nezůstane. Komisaři Moserovi propůjčil své příjmení jeden ze scenáristů a původních autorů Peter Moser.

V roli sympatického kriminalisty se představil slavný rakouský herec Tobias Moretti. Za svou dosavadní hereckou kariéru získal celkem 12 cen, z toho 5 právě za komisaře Mosera, tato role mu přinesla zatím největší popularitu a známost, pomohla mu též k dobrému hereckému startu, sice hrál už předtím, ale po „Rexovi“ se nabídky jen hrnuly. Kromě Komisaře Rexe se objevil též ve snímcích Julius Caesar, Ostrov pokladů či Mumie smrti, ale pro většinu světa bude pořád "Richie", touto rolí si zajistil nesmrtelnost. Poté, co Tobias seriál opustil, začal se plně věnovat rodině a svému velkému koníčku – farmaření, ovšem filmové nabídky stále přijímá. Kromě toho se také zajímá o rychlá auta či motorky, rád hraje golf. Za zmínku také stojí, že Komisař Rex se stal zatím jediným seriálem, ve kterém účinkoval. Jednou se nechal se slyšet, že na „Rexe“ (seriál i psa) velmi rád vzpomíná, má z natáčení spoustu zážitků, poznal skvělý herecký, filmařský i zvířecí kolektiv, ale že už by žádnou roli v seriálu nikdy nepřijal; a tuto svou přísahu také doposud neporušil. Ale třeba jednou, kdo ví…

Alexander Brandtner[editovat | editovat zdroj]

Alexander Brandtner, přezdívaný „Alex“, nahradí Richarda Mosera ve funkci šéfa kriminálky a Rexova pána. Rexe obdrží v ne zrovna dobrém stavu – jelikož je opět zdrcen smrtí pána – poněvadž však Alex v minulosti již psa měl, skvěle ovládá psí řeč, rozumí jim, a tak brzy vrátí Rexovi chuť do života, záhy se stanou dobrými přáteli, stejně jako s kolegy. Alex se s Rexem často dorozumívají jen pomocí gest, jimž rozumí jen oni dva. Když to kolega Christian Böck zkouší napodobit, nemá úspěch, Rex dělá, že nerozumí. Alexův první pes Arco zahynul během velké exploze, při níž sám Alex utrpěl lehkou poruchu sluchu na pravé straně. Alexovo tajemství „psí řeči“, resp. tajemství jeho schopnosti porozumět psům, spočívá v tom, že kousek od jeho domu se nacházelo cvičiště policejních psů, takže prakticky od dětství vyrůstal mezi psy. Po Arcově tragické smrti už nechtěl mít se psy nic společného, ale poté, co uvidí Rexe v jeho špatném stavu, rozmyslí si to a ujme se ho. V porovnání s Richardem je Alex o něco sportovnější a také více aktivní v práci, jelikož je mladší. Před tím, než se dal k policii, pracoval ve vězení, moc se tím ale nechlubí. Upoutá na sebe hned v prvním díle, kdy se jede představit svým kolegům. Ti zrovna vyšetřují případ, kdy v Dunaji bylo nalezeno tělo neznámého muže, jemuž někdo zdeformoval obličej a uřízl polštářky na prstech, aby jeho identifikace nebyla tak snadná. Muž byl nalezen v plastovém pytli, ovšem potápěčům se povedlo nechat ho uplavat. Když Alex uvidí pytel plující pryč, bez váhání pro něj skočí, jelikož se jedná o důležitý důkazní materiál. Peter s Christianem byli nejprve zaskočení, svého budoucího kolegu považovali za jakéhosi šílence, který skáče pro pytle, ale krátce na to se doví pravdu – tedy, že se jedná o nového kolegu, šéfa vídeňské kriminálky a Rexova pána. Alexander Brandtner účinkuje v seriálu od 5. dílu 4. řady (46) do konce 7. řady (89), tedy celkem 44 dílů + vrah v epizodě Amok.

Byl ztvárněn populárním německým hercem Gedeonem Burkhardem, jenž se v seriálu objevil už dříve, konkrétně v 9. díle 1. série (díl s názvem „Amok“), kde si střihl zápornou roli pachatele. Na konkurzu si ho vybral sám Reginald von Ravenhorst, první představitel Rexe, se kterým si hned padli do oka. Během Gedeonova účinkování v seriálu Reginald odešel do „psího důchodu“ a na jeho místo nastoupil Rhett Butler, na kterého se Reginald občas přišel podívat.

Na začátku 7. série Alex s Christianem z ničeho nic zmizí. Je několik teorií, proč Burkhard skončil: podle jedné verze to bylo to kvůli tomu, že nedodržel smlouvu na další sérii a nedostavil se na plánované natáčení. Odletěl do USA za lepším životem, aniž by to komukoliv sdělil. Navíc toužil po náročnějších rolích, a tak nakonec odešel sám (později hrál např v Kobře 11), a chvíli to vypadalo, že je se seriálem nadobro konec. Díky Burkhardově nezodpovědnosti tak není vysvětlen odchod jeho postavy ze seriálu a proto návaznost 7. a 8. série nedává moc smysl. Kvůli tomu i klesla sledovanost. Ale ať už to bylo jakkoliv, seriál přinesl Gedeonovi popularitu, a i přes všechny problémy tam vydržel celkem dlouho, a diváci si ho oblíbili, i když ne tak moc, jako Tobiase Morettiho ("Richie"). Bývá těžké nahradit lidmi oblíbenou postavu. A co se týče Heinze Weixelbrauna (Christian Böck), asi už byl unaven, jelikož v seriálu hrál již 4. rokem.

Marc Hoffmann[editovat | editovat zdroj]

Novým pánem čtyřnohého komisaře a šéfem vídeňských kriminalistů se stává sympatický mladý komisař Hoffmann, bývalý student práv, ze školy odešel kvůli „příliš velkému množství teorie“. Tedy, že výuka na něho byla moc teoretická, zatímco on toužil především po praktické části. Čiší stejným vtipem jako jeho dva předchůdci, ale vzhledem ke svému věku je ještě sportovnější a hravější, což je pro Rexe výhodou. Jeho partnery jsou Fritz Kunz, jenž nahradil Petera Höllerera, a Niki Herzogová, s níž se sblížil dávno před tím, než nastoupil na vídeňské oddělení vražd. Ani nevěděl, co je profesí jeho milé. Vlastně ani jeden nevěděl, co ten druhý dělá. Při vyjížďce na bruslích (v níž Marc příliš neexceluje) Marc „omylem“ spadne, načež ho Niki odvede k němu domů a tam ho ošetří. Následuje romantická noc, Marc stále netuší, že Niki je jeho nová kolegyně, ona také neměla o ničem ani zdání. K jejich velkému překvapení se oba hned následující den potkají v práci. Marc je bývalým žákem Lea Grafa, soudního patologa; studoval forenziku, tedy forenzní vědy – vědy, které zkoumají vinu a nevinu, zjišťují identitu osob, pravost dokumentů apod.; také k němu docházel na přednášky ze soudního lékařství.

Marca Hoffmanna, jenž se v seriálu vyskytoval od začátku 8. série (90. díl) až do posledního dílu rakouských řad (119. díl), si zahrál neméně sympatický Alexander Pschill. Do seriálu se dostal v podstatě náhodou, když Gedeon Burkhard ze seriálu, bez udání důvodu, odešel. V seriálu se objevil už dříve, v druhém díle 2. série (16) s názvem „Stopy po krvi“, kde ztvárnil roli automechanika.

Lorenzo Fabbri[editovat | editovat zdroj]

První italský komisař a Rexův pán Lorenzo Fabbri je vrchní komisař římské kriminálky, který byl vyzván rakouskou policií, aby jim pomohl vyjasnit dvojnásobnou vraždu. Proto má namířeno z Říma do Vídně. Když cestuje zpátky do italské metropole, vezme si s sebou Rexe, který byl momentálně bez pána a neměl co na práci. Brzy se stává dobrým pomocníkem při řešení vražd, s Lorenzem si brzy sednou. Komisař Fabbri má rád J. S. Bacha a rockovou hudbu 70. let. Také si libuje v tmavé barvě, nosí černé sako a používá i černé auto. Jedná se o velkého sympaťáka, a tak není divu, že má několik ctitelek, mezi nimi je i vyšetřovatelka Katia Martelliová. Fabbri zemřel ve druhé epizodě 14. řady, když v autě jeho známé vybouchla bomba. Na jeho místo nastupuje Davide Rivera.

Lorenzo Fabbri byl představován Kasparem Capparonim a v seriálu účinkoval od 11. do 14. řady (druhého dílu).

Davide Rivera[editovat | editovat zdroj]

Davide Rivera je o něco mladší nástupce Lorenze Fabbriho, nastupuje po jeho tragické smrti ve 2. díle 14. řady. Bere si Rexe k sobě a záhy vytvoří sehraný tým. To platí i v 15. řadě, avšak na jejím konci bez vysvětlení mizí a v 16. řadě už se neobjevuje. Davide v mládí ztratil oba rodiče, má silnou vůli a velké odhodlání. Ztvárnil ho Ettore Bassi.

Marco Terzani[editovat | editovat zdroj]

Marco Terzani nahradil na počátku 16. řady Davida Riveru poté, co z nevysvětlených důvodů mizí ze seriálu. Než přišel do Říma, strávil poslední roky v Jižní Americe bojem s drogami, avšak původem je z Toskánska. Marco je sportovní typ a rychle se s Rexem spřátelí. Mezi jeho koníčky patří box, vyzná se v japonských tetováních, sám několik tetování má. Měl bratra, který však zemřel a Marco za jeho smrt viní svého pozdějšího kolegu Carla Papiniho. Marco je zatím poslední Rexův pán, v seriálu účinkuje až do poslední série, do roku 2015. Představován Francescem Arcem.

Další postavy[editovat | editovat zdroj]

Ernst Stockinger[editovat | editovat zdroj]

Ernst Stockinger, kterému nikdo neřekne jinak než „Stocki“, je „pravou rukou“ Richarda Mosera. Stejně jako ostatní, i on má rád obyčejnou housku se salámem, ale také klobásky. V seriálu se někdy jeví dost zmateně až komicky, vypadá, že neví, co má dělat, ovšem na druhé straně jeho teorie a myšlenkové pochody často pomůžou k dopadení pachatele. Jeho velkým mínusem je strach ze psů. Když Richard poprvé přivede Rexe, doslova se zděsí a uteče z kanceláře (resp. schová se za dveřmi). Chvíli mu potrvá, než si na nového kolegu zvykne, nemá moc rád, když na něho skáče – postupem času však k sobě najdou cestu. „Stocki“ se od svých kolegů liší tím, že je ženatý, jeho žena se nakonec stává důvodem přeložení na jiné oddělení = na konci druhé série odchází z Vídně do Salzburgu, kde – jak pravil bývalý kriminalista Max Koch – „pořád prší“. Ne, že by neměl rád své vídeňské kolegy, ovšem jak sám řekl, žena pro něho znamená více, a proto se jí snaží vyhovět, byť se mu s kolegy pochopitelně neloučí snadno. Prý v Salzburgu našla lepší pracovní příležitost a on jako „milující manžel“ musí s ní. Na „Stockiho“ místo nastupuje mladý komisař Christian Böck.

Ernsta Stockingera si střihl Karl Markovics. Zahrál si ve 29 dílech, je první postavou, která ze seriálu mizí. Když v „Rexovi“ skončí, objevuje se v hlavní roli spin-offu tohoto seriálu pod výstižným názvem „Stockinger“. Spin-off se zabývá jeho životem a řešením vražd v Salzburgu. Nicméně tento seriál nedosáhl takového úspěchu jako jeho slavnější předchůdce, a tak nakonec vzniklo pouze 16 dílů.

Peter Höllerer[editovat | editovat zdroj]

Asistent Richarda Mosera a Ernsta „Stockiho“ Stockingera, později Alexe Brandtnera a Christiana Böcka. Většinou nevyjíždí k případům v terénu, ale zůstává v kanceláři, kde listuje ve starých zežloutlých spisech a získává informace o hledaných, nebo nějakých věcech týkajících se nějakým způsobem případů; poté je předává svým kolegům, čímž představuje důležitou součást týmu, byť se to na první pohled nemusí zdát. Jde o člověka s velkou chutí k jídlu – je to na něm dost vidět. Seriál opouští po dlouhé době - v posledním díle 5. řady (díl č. 60 s názvem „Rex se mstí“), kdy zemře jeho otec a on zdědí rodinný podnik – hospůdku, o niž slíbil se postarat. Takže, kampak se asi půjde se svými kolegy rozloučit?

Wolf Bachofner si svou postavu zahrál v úctyhodných 60 dílech, společně s Heinzem Weixelbraunem (Christian Böck) jsou hned na druhém místě v počtu epizod, ve kterých účinkovali (první je Gerhard Zemann, který se jako dr. Graf objevuje ve všech dílech). Když se Wolf rozhodl v seriálu skončit, byl nahrazen Martinem Weinkem coby Fritzem Kunzem.

Max Koch[editovat | editovat zdroj]

Kriminalista ve výslužbě, bývalý šéf vídeňské policie. V minulosti vyšetřoval případ, kdy opilý mladík ukradl moped, ujel na něm a vyboural se: šlo o mladého Richarda Mosera. Kocha bylo ale mladého muže líto a proto mu nabídl práci u policie. Od té doby se oba spřátelili a Koch často Moserovi s některými případy pomáhal a to i po odchodu do penze, Svěřil mu i vedení policie, po tom, co musel odejít do důchodu, čímž z Richarda udělal nového šéfa kriminálky ve Vídni. V seriálu se objevoval od 1. do 4. série (ovšem ne ve všech dílech), konkrétně do 4. dílu (45). Po Richardově tragické smrti seriál opustil a už se v něm neobjevil.

Roli Maxe Kocha si zahrál rakouský herec Fritz Muliar († 2009).

Dr. Leo Graff[editovat | editovat zdroj]

Patolog Leo Graff vždy zkoumá zavražděného, provede pitvu a většinou zjistí velmi důležitou informaci, která pak tvoří velmi důležité vodítko při vyšetřování.S Richardem Moserem si velmi dobře rozuměl, s jeho nástupcem Alexandrem Brandtnerem už tolik ne, ale i tak byli dobrý tým.Graff je asi padesátiletý, šedovlasý a docela vysoký muž s knírem. Obvykle nosí béžový plášť, v pitevně bílý nemocniční oblek s motýlkem a brýle. Leo Graffa ztvárnil herec Gerhard Zemenn (†2010) ve všech dílech Komisaře Rexe (1994-2004) a v jednom dílu Návratu komisaře Rexe (11. řada epizoda Smrtící zápas).

Christian Böck[editovat | editovat zdroj]

Christian Böck nastupuje do seriálu poté, co Ernst Stockinger odešel do Salzburgu. Poprvé se objevil v 1. díle 3. řady (30) s názvem „Závod smrti“. Chtěl své kolegy překvapit a svůj první případ vyřešit sám. Jelikož se jednalo o vraždu automobilového závodníka, přidal se k místní skupině nadšenců a začal s nimi závodit (měl tak dobré příležitosti získat užitečné informace, díky nimž by byl schopen případ vyřešit). Proto když s ním Richard poprvé mluvil, samozřejmě neměl ani tušení, že je to jeho nový kolega. O Christianovi by se dalo říct, že se stal největší obětí Rexových triků. Oba zkouší, kdo toho druhého vícekrát doběhne, a není přehnané říct, že Christian prohrává na plné čáře. Mazaný čtyřnohý komisař na něho neustále zkouší nové triky, a i když si chudák Christian myslí, že na Rexe vyzrál, vždy pohoří. Nejčastější spory jsou samozřejmě o housky se salámem! Ať mu ji Christian schová kamkoliv, Rex ji vždy najde. Policista ji jednou dokonce přitluče hřebíkem ke stolu, pak zkouší štěstí, když přes ni položí pravítko s tužkami („…protože když bude Rex chtít housku dostat, tužky spadnou a to mě upozorní“, myslel si policista), zkouší ji též přivázat provázkem a popotáhnout ji vždy, když už ji Rex skoro má – ale i to je k ničemu. Také trik, že "chlupatý kolega" má v housce místo salámu sýr nebyl špatný, ale cožpak inteligentní šelma nerozezná maso od mléčného výrobku? Psi možná hůře vidí, ale rozhodně lépe cítí! Mazaný chlupáč lidskému kolegovi také s oblibou schovává boty, ničí kravatu nebo kalhoty, dokonce mu do boty nalije vodu, zahrabe mobil nebo sebere klíče od auta. A je celkem jasné, co požaduje za to, když věci vrátí. Samozřejmě housku! No zkrátka, na Rexe jsou prostě všichni krátcí! Ten to ovšem nemyslí špatně – chce si jen hrát! Christian společně s Alexem na konci sedmé řady mizí (89. díl).

Postavu ztvárnil Heinz Wiexelbraun. Ze seriálu odešel po 60 dílech. Po Gerhardu Zemannovi († 2010), který ztvárnil soudního patologa Lea Graffa, jsou společně s Wolfem Bachofnerem (Peter Höllerer) druhými herci, kteří v seriálu vydrželi nejdéle. Zatímco Heinze donutilo k odchodu patrně již zmíněné vyčerpání, Gedeon Burkhard představující Alexe, ze seriálu v roce 2002 odešel bez udání důvodu.

Fritz Kunz[editovat | editovat zdroj]

Nástupce Petera Höllerera, asistent nejprve Alexe, poté Marca a Niki. Fritz se stejně jako předchůdce u případů v terénu moc neobjevuje, vyřizuje administrativu a shání informace o pachatelích, velký důraz klade na statistiku.Zpočátku nemá s kriminálkou žádné zkušenosti – před nástupem na oddělení vražd totiž vyšetřoval loupeže. Jeho jedinou negativní vlastností je, že je to velký puntíčkář: chce mít naprostý pořádek, stůl bez jediného smítka prachu a všechno dokonale srovnané (dokonce si rovná spisy na stole podle pravítka, stejně tak i tužky, všechno geometricky přesné). Ovšem chytrý Rex, kterému se to stejně jako ostatním nelíbí, opět zasáhne a věci na stole „srovná“ po svém, aby nevypadal tak nedotčeně. Christian to výstižně okomentuje: „Teď to, Fritzi, aspoň vypadá, že jsi pracoval“. Společně s Rexem také na něho zkouší různé finty.

Bručivý, místy znuděný, otrávený policista byl ztvárněn Martinem Weinkem. V seriálu se objevuje poměrně dlouho, od 1. dílu 6. řady (61) až do konce seriálu (4. díl, 10. řada, celkem 119. díl), celkem 58 dílů. Poté byl seriál ukončen, nicméně r. 2008 bylo natáčení obnoveno, ovšem v novém prostředí, pod novým názvem a s novými herci – konkrétně v Římě pod názvem „Návrat komisaře Rexe“. Martin Weinek coby Fritz Kunz se společně s Gerhardem Zemannem (dr. Leo Graf) jako jediní z původního seriálu objeví i v jednom díle v tomto italském pokračování.

Niki Herzogová[editovat | editovat zdroj]

Sympatická, krásná kriminalistka Niki Herzogová je první hlavní ženskou postavou v seriálu a také první žena na oddělení vražd. Policistkou se rozhodla stát se poté, co její otec, rovněž policista, zahynul ve službě, resp. byl zavražděn. Niki v podstatě chce otce pomstít. Když její otec tragicky zahynul během „hájení zákona“, byla ještě malá, tudíž si na tátu-hrdinu moc nepamatuje. Postupem času z něj vytvořila téměř až mýtického hrdinu. Trauma z dětství dokáže ovlivnit celý život. Se svým kolegou Marcem Hoffmanem se seznámila nějakou dobu před tím, než oba přišli na oddělení vražd. Hned v prvním díle společně prožijí vášnivou letní noc. Niki přitom vůbec netušila, že se její přítel vlastně následující den stane zároveň i jejím šéfem a kolegou. Název dílu mluví za vše – „Policisté se nelíbají!“ (90. díl; 1. díl 8. série).

V roli pohledné policistky se představila Elke Winkensová, konkrétně v 8. až 10. řadě, celkem 27 dílů. Naposledy se objeví v epizodě s názvem „E-mail od vražedkyně“ (116. díl; 1. díl 10. řady), v posledních třech epizodách její postava chybí. Nikde není zmíněno ani řečeno, co s ní je. Nicméně v „Rexovi“ si zahrála už dříve – roli zdravotní sestřičky po boku Gedeona Burkharda v epizodě č. 80 s názvem „V poslední vteřině“ (6. díl 6. série). Pro roli komisařky Herzogové byla vybrána ze 120 uchazeček.

Giandomenico Morini[editovat | editovat zdroj]

Inspektor, s Lorenzem Fabbrim pracoval osm let. Velmi často se stával terčem vtípků od Lorenza i Rexe. Měl rybičku, kterou pojmenoval Filippo, ale jelikož si uvědomil, že Filippo se jmenuje i šéf oddělení, před Gorim jí říkal Filiberto. Na konci třetí řady se Morini přestěhuje do Milána a jeho spolupráce s Fabbrim a Rexem tak končí.

Hrál ho Fabio Ferri.

Alberto Monterosso[editovat | editovat zdroj]

Inspektor nahrazující od 14. řady Moriniho. V 17. řadě se přesouvá spolu s Rexem a Terzanim na nové působiště.

Jeho roli si zahrál Domenico Fortunato.

Katia Martelliová[editovat | editovat zdroj]

Inspektorka vědeckého týmu, v práci vždy jedná efektivně a profesionálně. Je zamilovaná do komisaře Fabbriho, ten se jí ale vyhýbá. Další překážkou v jejich vztahu je Rex, který ke svému páníčkovi žádnou ženu nepustí.

V seriálu ji ztvárnila Pilar Abella.

Filippo Gori[editovat | editovat zdroj]

Vedoucí italského oddělení, který nemá rád jakákoliv zvířata a zejména psy. Jeho názor změní až Rex. Poprvé se objevil v 2. díle 11. řady jako nadřízený Lorenza Fabbriho. Gori je hlavní postavou až do konce 16. řady, v 1. díle následující řady jsou totiž Rex, komisař Terzani i jeho asistent Monterosso přeloženi do jiného římského komisařství. V posledních dvou řadách seriálu se Gori objevuje jen příležitostně, aby svým bývalým podřízeným pomohl.

Ztvárnil ho Augusto Zucchi.

Týmy a sestavy z původního seriálu Komisař Rex[editovat | editovat zdroj]

Týmy a sestavy z původního seriálu Komisař Rex (mimo italská pokračování, Návrat Komisaře Rexe a Komisař Rex na stopě):

Řada Parťák
1. - 2. Rex + Richard Moser, Ernst Stockinger a Peter Höllerer
3. Rex + Richard Moser, Christian Böck a Peter Höllerer
4. Rex +Richard Moser (do 4.dílu), Alex Brandtner (od 5.dílu), Christian Böck a Peter Höllerer
5. - 7. Rex +Alex Brandtner, Christian Böck a Fritz Kunz
8. - 10. Rex + Marc Hofmann, Nicki (v 10.řadě pouze v 1.díle) a Kunz

Přehled řad[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálů Komisař Rex a Návrat komisaře Rexe.
Řada Díly Původní premiéra Představitel Rexe Postava parťáka
První díl Poslední díl
Komisař Rex
1 14 1995-11-1010. listopadu 1995 1996-02-099. února 1996 Reginald von Ravenhorst Richard Moser
2 15 1996-10-1919. října 1996 1997-02-2222. února 1997 Reginald von Ravenhorst Richard Moser
3 12 1997-10-2424. října 1997 1998-01-099. ledna 1998 Reginald von Ravenhorst Richard Moser
4 13 1998-11-088. listopadu 1998 1999-03-2626. března 1999 Reginald von Ravenhorst Richard Moser (1.–4. díl)
Alexander Brandtner (5.–18. díl)
5 15 1999-11-2828. listopadu 1999 2000-03-2222. března 2000 Reginald von Ravenhorst Alexander Brandtner
6 15 2000-01-1616. ledna 2000 2001-05-1010. května 2001 Rhett Butler Alexander Brandtner
Návrat komisaře Rexe
11 8 2008-01-2929. ledna 2008 2008-02-1919. února 2008 Henry Lorenzo Fabbri
12 11 2009-03-1717. března 2009 2009-04-1313. dubna 2009 Henry Lorenzo Fabbri
13 12 2011-06-1414. června 2011 2011-07-1919. července 2011 Nik Lorenzo Fabbri
14 12 2013-03-088. března 2013 2013-06-077. června 2013 Nik Lorenzo Fabbri (1.–2. díl)
Davide Rivera (3.–12. díl)
15 12 2013-04-1212. dubna 2013 2013-05-1717. května 2013 Nik Davide Rivera
16 11 2014-02-2424. února 2014 2014-03-2424. března 2014 Achi Marco Terzani
Komisař Rex na stopě
17 12 2014-03-3131. března 2014 2014-05-055. května 2014 Achi Marco Terzani
18 12 2015-02-2727. února 2015 2015-06-1919. června 2015 Achi Marco Terzani

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Postava Představitel Roky účinkovaní Řada Počet dílů Dabing
Rex Reginald von Ravenhorst, Rhett Butler, Alex, Henry, Nik a Achi 1994-2015 1-18 209
Richard Moser Tobias Moretti 1994-1998 1-4 (4. díl) 45 Ladislav Běhůnek
Alexander Brandtner Gedeon Burkhard 1995 + 1998-2001 4 (5. díl) - 7 44+1 Luboš Ondráček
Marc Hoffmann Alexander Pschill 2002-2004 8-10 30+1 Martin Sláma
Lorenzo Fabbri Kaspar Capparoni 2008-2013 11-14 (2. díl) 33 Jan Šťastný
Davide Rivera Ettore Bassi 2013 14 (3. díl) - 15 22 Robert Jícha
Marco Terzani Francesco Arca 2014-2015 16-18 35 Aleš Zbořil
Ernst Stockinger Karl Markovics 1994-1997 1-2 29 Aleš Jarý
Peter Höllerer Wolf Bachofner 1994-1999 1-5 60 Zdeněk Dvořák
Christian Böck Heinz Weixelbraun 1997-2001 3-7 60 Ladislav Cigánek
Niki Herzogová Elke Winkens 2000 + 2002-2004 8-10 (1. díl) 27+1 Jana Štvrtecká
Fritz Kunz Martin Weinek 1999-2008 + 2009 6-11 (1. díl), 12 (11.díl) 59 Bedřich Výtisk
Zdeněk Bureš
Jiří Prager
Dr. Leo Graf Gerhard Zemann 1994-2003 + 2009 1-10, 12 (11. díl) 120 Zdeněk Bureš
Jaroslav Kuneš
Milan Horský
Max Koch Fritz Muliar 1995-1998 1-4 (4.díl) 34 Jaroslav Dufek
Giandomenico Morini Fabio Ferri 2008-2009 11-13 31 Michal Michálek
Katia Martelliová Pilar Abella 2008-2010 11-14 (2. díl)  33 Jitka Moučková
Filippo Gori Augusto Zucchi 2008-2015 11-18  90 Pavel Vondra
Dr. Giorgio Gaiba Nuccio Sian 2008-2015 11-18  90 Vladimír Krátký

Titulní píseň[editovat | editovat zdroj]

Fanouškům tohoto seriálu je jistě velmi dobře známá úvodní (a vlastně i závěrečná) znělka, která je jeho nedílnou součástí a jedním z faktorů, který seriál proslavil. Hudbu k ní složil známý hudebník Gerd Schuller, jež proslul mj. hudbou k reklamám, text přidala Kathy Sampson, která je zároveň i interpretkou. I když je znělka zpívaná v angličtině, na její kvalitě a popularitě (a v podstatě i na kvalitě celého seriálu) to neubralo. Skladba s názvem „A Good Friend“ (česky „Dobrý přítel“; německy „ Der Gute Freund“) má celkem tři verze, jak se mění hlavní komisaři (Moser, Brandtner, Hoffmann), mění se i úvodní znělka, a to jak textově, tak i délkově. Od 8. série také dojde ke změně názvu – „The Best Team“ ((CS)„Nejlepší tým“; (DE) „Am Beste Team“). Skladba zní zároveň i na konci každého dílu a v postatě popisuje Rexe jako nedílnou součást policie, vystihuje jeho vlastnosti a důležitost.

Místa natáčení[editovat | editovat zdroj]

Seriál je zasazen do rakouské metropole, města s bohatou historií i kulturou (nazýváno též "městem hudby a divadel"), a tak v seriálu je možno spatřit velkou část Vídně a okolí; autoři diváky nepřipravili o žádnou důležitou vídeňskou stavbu – ty nejvýznamnější budovy je možné spatřit hned během úvodních titulků: katedrála sv. Štěpána, ruské kolo v Prateru, budova Opery, secesní galerie, Parlament a Radnice. Jako komisařství, kde se nacházela kancelář vídeňské kriminálky, posloužila budova Justičního paláce. Symboly Vídně jsou v seriálu často zmiňovány a některé díly se zde přímo odehrávají.

Ocenění a nominace[editovat | editovat zdroj]

Rok Cena Kategorie ocenění
vítězství 1995 Cena Bavorské televizní akademie (Bayerischer Fernsehpres) Herci Wolf Bachofner, Karl Markovics a Tobias Moretti
vítězství 1995 Zlatá Romy Nejpopulárnější herec Tobias Moretti
vítězství 1996 Zlatá Romy Nejlepší kriminální seriál -
vítězství 1996 Zlatý lev Nejlepší herec Tobias Moretti
vítězství 1996 Stříbrný Televizier-Tulip Nejlepší cizojazyčný seriál -
vítězství 1996 Zlatá Romy Nejpopulárnější herec Tobias Moretti
vítězství 1997 Zlatá Romy Nejpopulárnější herec Tobias Moretti
vítězství 1998 Telegatto Nejlepší herec v mezinárodním televizním seriálu Tobias Moretti
nominace 2006 TP de Oro Nejlepší cizojazyčný sériál -