Černobyl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Černobyl (rozcestník).
Černobyl
Чорнобиль (ua.), Черно́быль (rus.)
Vstup do ochranného pásma
Vstup do ochranného pásma
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 180 m n. m.
Stát UkrajinaUkrajina Ukrajina
oblast Vlajka Kyjevské oblasti Kyjevská oblast
rajón Ivankivský rajón
Černobyl
Černobyl
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 4 km²
Počet obyvatel 690 (2017)
Hustota zalidnění 172,5 obyv./km²
Etnické složení Ukrajinci
Náboženské složení Pravoslaví
Správa
Starosta Mykola Vassylenko
Vznik 1193
Telefonní předvolba +380-4593
PSČ 07270
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Černobyl (ukrajinsky Чорно́биль, Čornobyl; rusky Черно́быль, Černobyl) je město na severu Ukrajiny (Kyjevská oblast), poblíž hranic s Běloruskem v kraji zvaném Polesí. Protéká jím řeka Pripjať. Město je neslavně proslulé havárií jaderné elektrárny v roce 1986, rozsahem následků nejhorší v dějinách jaderné energetiky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie města sahá do roku 1193. Před kozáckými válkami zde byl důležitý komunikační uzel a středisko obchodu. V 19. století zde převažovalo židovské obyvatelstvo (tehdy byl Černobyl také jedním z center chasidismu).

V sedmdesátých letech 20. století byla severozápadně od města budována jaderná elektrárna a pro její zaměstnance nové město Pripjať. Po havárii v sobotu 26. dubna roku 1986 byl Černobyl evakuován, po postupné dekontaminaci se stal částečně obyvatelný.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Rok 1897 1926 1971 1986 2013
Počet obyvatel 9 300 9 000 10 000 14 000 (cca) 2 500 (cca)

Jaderná elektrárna[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Černobylská jaderná elektrárna a Černobylská havárie.

Roku 1977 byl 18 kilometrů severně od města dobudován 1. reaktor jaderné elektrárny Černobyl. V sobotu 26. dubna 1986 v 1 hodinu 23 minut došlo na jejím 4. reaktorovém bloku k dosud největší zaznamenané havárii jaderné elektrárny. Výbuch způsobil uvolnění velkého množství radioaktivních částic a zamoření širokého okolí. Okolo 130 000 lidí z blízkého okolí bylo evakuováno. Evakuace však proběhla až několik desítek hodin po havárii. Obyvatelům také dlouho nebylo řečeno, co se vlastně děje, a tak většina z nich ani nevěděla, že jsou během evakuace velmi silně ozařováni. A to stejně tak jako armáda a všichni ostatní, kdo pomáhali odstraňovat, nebo se aspoň snažili situaci zmírňovat a bojovat s následky této havárie.

Ačkoliv je celá oblast stále radioaktivní a město oficiálně opuštěné, okolo sedmi set zejména starých lidí se přes nebezpečí rozhodlo vrátit do svého města.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dnes v Černobylu žije asi 3000 lidí, jde o úředníky, obyvatele, zaměstnance elektrárny a pracovníky starající se o „Zónu“. Střídají se tam po týdnu, který má čtyři pracovní dny. V Černobylu ale stále žije cca 700 obyvatel, kteří se rozhodli do města vrátit.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]