Poliske

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poliske
Поліське
Opuštěná administrativní budova (2012)
Opuštěná administrativní budova (2012)
Poloha
Souřadnice
Stát UkrajinaUkrajina Ukrajina
Oblast Vlajka Kyjevské oblasti Kyjevská oblast
Poliske
Poliske
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 10 (2011)
Správa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poliske v roce 1885

Poliske (ukrajinsky - Поліське) nebo Polesskoje (rusky - Полесское) je město duchů v uzavřené zóně Černobylské jaderné elektrárny, součást Kyjevské oblasti na Ukrajině. Město je situované na řece Uh a bývalo administrativním centrem Poliského rajónu. Po Černobylské havárii bylo město vylidněno a dnes zde žije ilegálně kolem deseti lidí nazývaných samosely ("samousedlíci").[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město původně nazývané Chabnoje či Chabne (rusky - Хабное, ukrajinsky - Хабне) bylo přejmenováno na Kaganoviči Pervyje či Kahanovyči Perši (rusky - Кагановичи Первые, ukrajinsky - Кагановичі Перші) v roce 1934, a na Poliske v roce 1957.

Město bylo založeno v 15. století a bylo sídlem polské rodiny Horwattů v letech 1850-1918. V 19. století se město proslavilo svými tkalci a textilním průmyslem. V roce 1890 zde tvořila 80% populace židovská komunita, a ve 2. polovině 19. století a počátkem 20. století zde působil známý klezmerový soubor rodiny Makonowieckých. Město však ztratilo většinu svých architektonických památek během sovětské nadvlády - mezi významnými památkami byly například hrad rodu Radziwiłł nebo katolické a ortodoxní kostely. V roce 1938 získalo Poliske oficiálně statut města.

Po černobylské havárii začali z města lidé postupně odcházet a poté co se rozšířilo ochranné pásmo, bylo zbylé obyvatelstvo v roce 1999 evakuováno.[2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Město se nachází v severozápadním rohu Kyjevské oblasti, na hranicích s Žytomyrskou oblastí. Poliske je součástí přírodně-historického regionu Polesí a je vzdáleno 27 km od běloruské hranice.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Poliske ve Wikimedia Commons

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Poliske na anglické Wikipedii.

  1. HERBAUT, Guillaume. Poliske: The Forgotten City of Chernobyl [online]. [cit. 2015-02-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. MARPLES, David Roger. Chernobyl and Nuclear Power in the USSR. [s.l.]: CUIS Press, 1986. Dostupné online. ISBN 978-0920862506. (anglicky)