Kryva Hora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kryva Hora
Крива Гора
Poloha
Souřadnice
Stát UkrajinaUkrajina Ukrajina
oblast Kyjevská oblast
(Київська область)
rajón Ivankivský rajón
(Іванківський район)
Kryva Hora
Kryva Hora
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 0  před Černobylskou havárií: 300
Hustota zalidnění 0 obyv./km²
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kryva Hora (ukrajinsky Крива Гора, v překladu do češtiny Ohnutá hora) je bývalá vesnice na Ukrajině, která byla vysídlena v důsledku Černobylské havárie. Obec se nachází v Ivankivském rajóně Kyjevské oblasti, na levém břehu řeky Pripjať.

Od severu je Kryva Hora obklopena horou ve tvaru podkovy a odtud pochází název obec. V roce 1886 obec obývalo 246 obyvatel. V roce 1900 ve vlastnické vesnici (náleželo Sergeji Čeliščevu) žilo 310 obyvatel a bylo zde 64 domů. Byla zde v provozu škola, kde se učilo gramotnosti. Byla zde kovárna a větrný mlýn. Rolníci se zabývali zemědělstvím a plavením dřeva po řekách Dněpr a Pripjať. Vesnice podléhala Černobylské farnosti Rodomylské gubernie. Do Černobylské havárie byla součástí struktury Černobylského rajónu, přibližně do roku 1970 bylo centrem zastupitelstva obce.

Z historie měst a vesnic Sovětského svazu: "Kryva Hora – vesnice, centrum venkovské rady umístěné 9 kilometrů od centra rajónu a 5 kilometrů od železniční stanice Pripjať. Populace – 485 obyvatel. Vesnické radě podřízeno obyvatelstvo místa Starosel'je. Na území Kryvé Hory je rozmístěna posádka sovchozu «Припятский». Ve vesnici je osmiletá škola, klub a knihovna. V průběhu 2. světové války byla vesnice zcela vypálena nacisty. 35 obyvatel – válečných veteránů bylo oceněno vládním vyznamenáním.[1] (Údaje z roku 1968)

Během války stalinistické sabotážní skupiny vyprovokovali ve vesnici občanskou válku, kde trpěli především civilní občané.

Později bylo obecní zastupitelstvo (selsovět) zrušeno a vesnice byla do roku 1986 podřízena Zimovišenskému selsovětu. Krátce před havárii Černobylu žilo ve vesnici 300 obyvatel. Po havárii byli obyvatelé přesídleni do vesnic Lukaši a Rudnickoje v Baryševském rajóně.[2] Vesnice byla vyřazena z evidence v roce 1999.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://imsu-kyiv.com/msta-sela-kivsko-oblast/chornobylskyj-rajon/kryva-gora.html
  2. http://chernobylpeople.ucoz.ua/publ/chernobylskij_rajon/naselennye_punkty/kuda_pereekhali_zhiteli_ehvakuirovannykh_naselennykh_punktov/18-1-0-112
  3. http://www.openstreetmap.org/browse/node/337508779

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Список населенных мест Киевской губернии. К., 1900;
  • Лаврентій Похилевич. Краєзнавчі праці. Видавець О.Пшонківський. Біла Церква, 2007.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]