Annie Oakleyová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tento článek je přesměrováno heslo Annie Oakley. O němém filmu z roku 1894 pojednává článek Annie Oakley (film, 1894).
Annie Oakley
Rodné jménoPhoebe Ann Mosey
Narození13. srpna 1860
Ohio
Úmrtí3. listopadu 1926 (ve věku 66 let)
Greenville
Příčina úmrtíperniciózní anémie
Místo pohřbeníOhio
Povolánícirkusová artistka a kaskadérka
OceněníNárodní ženská síň slávy (1993)
Ohio Women's Hall of Fame
New Jersey Hall of Fame
ChoťFrank E. Butler (1876–1926)
PodpisAnnie Oakley – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Annie Oakleyová, rodným jménem Phoebe Ann Moseyová (13. srpna 1860 Darke County, Ohio, USA[1]3. listopadu 1926, Greenville), byla americká ostrostřelkyně. Střílet se naučila již v osmi letech a první střeleckou soutěž vyhrála ve svých 15 letech. Jejím soupeřem byl Frank E. Butler, za kterého se později provdala. Pár se v roce 1885 připojil k show Buffalo Bill's Wild West.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 13. srpna 1860 poblíž Willowdellu v Darke County.[2] v Ohiu. Byla pátým narozeným dítětem z osmi sourozenců. Její otec zemřel když jí bylo šest let. Po smrti otce žila rodina v bídě. Její matka ji musela časem dát do sirotčince, protože nemohla uživit všechny své děti. V sirotčinci získala vzdělání a naučila se šít. Přes své budoucí úspěchy a bohatství zůstala po celý svůj život šetrná.[2]

Po návratu ze sirotčince se snažila zlepšit životní úroveň své rodiny tím, že se naučila lovit. Střelivo bylo drahé a tak se snažila, aby každý výstřel byl úspěšný, čímž se stále zdokonalovala. Nakonec rodina měla úlovků přebytek a tak maso začala prodávat do restaurací. S výnosy z lovu byla tak úspěšná, že v 15 letech vyplatila rodinnou farmu, v níž rodina žila.

Majitel restaurace v Cincinnati věděl o jejích kvalitách a navrhl ji, aby vstoupila do soutěže střelců proti Frankovi Butlerovi.[3] Butler ji nepovažoval za vážného soupeře a zdálo se mu směšné, když se dozvěděl, že dívka zaplatila poplatek 50 dolarů, aby ho v soutěži porazila. Annie Oakleyová soutěž vyhrála, když zasáhla 25 střelami 25 cílů, zatímco Butler pouze 24 cílů. V roce 1875 se stali manželi[1] a od roku 1882 tvořili střelecký pár, který cestoval po celém regiónu. Sláva Franka Butlera postupně klesala, protože jeho žena byla, jako ostrostřelkyně atraktivnější a tak se Frank Butler časem stal jejím manažerem. V roce 1885 podepsali lukrativní smlouvu se společností Buffalo Bill's Wild West.[3] Poté 17 sezón cestovali s touto proslulou show, ve které byla známá jako Little Sure Shot. S touto show navštívili i Evropu, když v roce 1887 vystoupili v Londýně.[4]

Oakleyová zemřela ve věku 66 let, 3. listopadu 1926 v domě sestry v Greenville v Ohiu a je pohřbena na Brockově hřbitově u Willowdellu v Ohiu. Frank Butler ji následoval o 19 dní později, když se nedokázal vyrovnat s její smrtí, přestal jíst a zemřel na vyhladovění.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Annie Oakley. Biography [online]. [cit. 2020-08-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b Annie Oakley Gravesite. www.mikeleejohnson.com [online]. [cit. 2020-08-25]. Dostupné online. 
  3. a b Buffalo Bill Center of the West [online]. [cit. 2020-08-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Annie Oakley. HistoryNet [online]. [cit. 2020-08-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]