Thelma a Louise

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Thelma a Louise
Původní název Thelma & Louise
Země USA
Délka 129 minut
Žánry drama, road movie, akční, krimi
Scénář Callie Khouriová
Režie Ridley Scott
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Susan Sarandonová
Geena Davisová
Harvey Keitel
Brad Pitt
Kostýmy Elizabeth McBride
Výroba a distribuce
Premiéra 1991
Studia Pathé
Metro-Goldwyn-Mayer
Distribuce MGM
Rozpočet $16,500,000
Ocenění Oscar za scénář
Thelma a Louise na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thelma a Louise je americká road movie z roku 1991. Scénář k filmu o dvou ženách, které se snaží uniknout z každodenního stereotypu a života, který je dusí, pochází z dílny Callie Khouriová. Režie se ujal Ridley Scott. V titulních rolích hrají Geena Davisová a Susan Sarandonová. Detektiva, který Thelmu a Louisu pronásleduje, hraje Harvey Keitel. Ve filmu se také objeví Brad Pitt, pro kterého byla role zlodějíčka vůbec první významnější rolí v Hollywoodu.

Synopse[editovat | editovat zdroj]

Thelma Geena Davisová, domácí puťka ovládaná svým panovačným manželem Darrylem (Christopher McDonald), a její přítelkyně Louise (Susan Sarandonová), samostatná, životem zahořklá servírka, vyrazí na víkend rybařit do hor. Než ale stihnou dorazit do cíle, promění se jejich výlet v noční můru. Po cestě se zastaví v baru, kde se Thelma seznámí s Harlanem Puckettem (Timothy Carhart), který se ji po několika společných tancích a skleničkách pokusí na parkovišti před barem znásilnit. Louisa, která je tam najde, ho potom v afektu vyvolaném jeho nadávkami a urážkami zastřelí. Thelma chce jít okamžitě na policii, ale Louise se obává, že jim nikdo neuvěří, že Thelma nešla s Harlanem dobrovolně. Nakonec se Louise rozhodne utéct do Mexika a Thelma ji následuje. Rozehrává se tak honička s policií i osudem napříč Spojenými státy.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Susan Sarandonová Louise Elizabeth Sawyerová Taťjana Medvecká
Geena Davisová Thelma Yvonne Dickinsonová Sabina Laurinová
Harvey Keitel Hal Slocumb Jaromír Meduna
Michael Madsen Jimmy Lennox Petr Štěpánek
Christopher McDonald Darryl Dickinson
Brad Pitt J.D.
Timothy Carhart Harlan Puckett

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Film byl velmi dobře přijat veřejností i kritiky. Callie Khouriová získala Oscara za nejlepší původní scénář. Na Oscara za hlavní ženskou roli byly nominovány i obě titulní představitelky Geena Davisová a Susan Sarandonová, ale cenu nakonec získala Jodie Fosterová za hlavní roli ve filmu Mlčení jehňátek.

Oceněný byl i český dabing: Taťjana Medvecká dostala za namluvení Louise Cenu Františka Filipovského, přičemž na stejnou cenu byla nominována i Sabina Laurinová za namluvení Thelmy.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thelma & Louise na anglické Wikipedii.

  1. Nominace 3. ročníku [online]. [cit. 2012-08-16]. Dostupné online.