Thelma a Louise

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Thelma a Louise
Původní názevThelma & Louise
Země původuUSA
Délka129 minut
Žánrydrama, road movie, akční, krimi
ScénářCallie Khouriová
RežieRidley Scott
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleSusan Sarandonová
Geena Davisová
Harvey Keitel
Brad Pitt
KostýmyElizabeth McBride
Výroba a distribuce
Premiéra1991
Produkční společnostiPathé
Metro-Goldwyn-Mayer
DistribuceMGM
Rozpočet$16,500,000
OceněníOscar za scénář
Thelma a Louise na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thelma a Louise je americká road movie z roku 1991. Scénář k filmu o dvou ženách, které se snaží uniknout z každodenního stereotypu a života, který je dusí, pochází z dílny Callie Khouriové. Režie se ujal Ridley Scott. V titulních rolích hrají Geena Davisová a Susan Sarandonová. Detektiva, který Thelmu a Louisu pronásleduje, hraje Harvey Keitel. Ve filmu se také objeví Brad Pitt, pro kterého byla role zlodějíčka vůbec první významnější rolí v Hollywoodu.

Synopse[editovat | editovat zdroj]

Thelma (Geena Davisová), domácí puťka ovládaná svým panovačným manželem Darrylem (Christopher McDonald), a její přítelkyně Louise (Susan Sarandonová), samostatná, životem zahořklá servírka, vyrazí na víkend rybařit do hor. Než ale stihnou dorazit do cíle, promění se jejich výlet v noční můru. Po cestě se zastaví v baru, kde se Thelma seznámí s Harlanem Puckettem (Timothy Carhart), který se ji po několika společných tancích a skleničkách pokusí na parkovišti před barem znásilnit. Louisa, která je tam najde, ho potom v afektu vyvolaném jeho nadávkami a urážkami zastřelí. Thelma chce jít okamžitě na policii, ale Louise se obává, že jim nikdo neuvěří, že Thelma nešla s Harlanem dobrovolně. Nakonec se Louise rozhodne utéct do Mexika a Thelma ji následuje. Rozehrává se tak honička s policií i osudem napříč Spojenými státy.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Susan Sarandonová Louise Elizabeth Sawyerová | Taťjana Medvecká
Geena Davisová Thelma Yvonne Dickinsonová | Sabina Laurinová
Harvey Keitel Hal Slocumb | Jaromír Meduna
Michael Madsen Jimmy Lennox | Petr Štěpánek
Christopher McDonald Darryl Dickinson
Brad Pitt J.D.
Timothy Carhart Harlan Puckett

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Film byl velmi dobře přijat veřejností i kritiky. Callie Khouriová získala Oscara za nejlepší původní scénář. Na Oscara za hlavní ženskou roli byly nominovány i obě titulní představitelky Geena Davisová a Susan Sarandonová, ale cenu nakonec získala Jodie Fosterová za hlavní roli ve filmu Mlčení jehňátek.

Oceněný byl i český dabing: Taťjana Medvecká dostala za namluvení Louise Cenu Františka Filipovského, přičemž na stejnou cenu byla nominována i Sabina Laurinová za namluvení Thelmy.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thelma & Louise na anglické Wikipedii.

  1. Nominace 3. ročníku [online]. [cit. 2012-08-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-05.