Marťan (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marťan
Základní informace
Původní názevThe Martian
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
Délka134 minut
Žánrysci-fi
akční
dobrodružný
PředlohaMarťan
NámětAndy Weir (román Marťan)
ScénářDrew Goddard
RežieRidley Scott
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMatt Damon
Kate Mara
Jessica Chastainová
Kristen Wiigová
HudbaHarry Gregson-Williams
KameraDariusz Wolski
KostýmyJanty Yates
Výroba a distribuce
PremiéraČesko 1. října 2015
USA 2. října 2015
Produkční společnostiScott Free Productions
TSG Entertainment
20th Century Studios
DistribuceUSA 20th Century Fox
Česko CinemArt
Tržby630,2 mil. $ (celosvětově)[1]
228,4 mil. $ (USA)[2]
OceněníCena Hugo za nejlepší dramatickou prezentaci, dlouhá forma (2016)
National Board of Review: Top Ten Films
Marťan na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ridley Scott na premiéře

Marťan (v anglickém originále The Martian) je americký sci-fi film z roku 2015 režiséra Ridleyho Scotta. Jedná se adaptaci románu Marťan vydaného roku 2011, který pro filmové plátno převedl scenárista Drew Goddard. V USA byl film do kin uveden 2. října 2015, v Česku měl premiéru o den dříve.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavou filmu je astronautNASA – Mark Watney (Matt Damon), který se vydal spolu s dalšími astronauty na misi Ares, jejímž cílem je planeta Mars. Zde málem zahynul během prašné bouře. Ostatní členové týmu planetu opustili a zprvu se domnívali, že je Mark již mrtvý. Ten ale žije a zůstává na planetě sám, k dispozici má pouze skromné zásoby, a proto využívá veškeré svoje schopnosti, důvtip a znalosti odborné i technické, aby přežil – důležitou roli hraje hrdinova pozitivní a optimistická povaha – a vymyslel způsob, jak vyslat signál na Zemi; to se mu nakonec podaří a NASA pracuje na plánu, jak dostat Marka zpět domů. Členové jeho původní posádky se ho se svou vesmírnou stanicí Hermes vydají zachránit, což však není jednoduché.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Matt Damon (dabing Marek Holý) Mark Watney, botanik mise Ares 3
Jessica Chastainová (dabing Klára Sochorová) Melissa Lewisová, velitelka mise
Kristen Wiigová (dabing Petra Hanžlíková-Tišnovská) Annie Montroseová
Jeff Daniels (dabing Jiří Štěpnička) Teddy Sanders, ředitel NASA
Michael Peña (dabing Jiří Ployhar) Rick Martinez, člen mise
Sean Bean (dabing Zdeněk Maryška) Mitch Henderson, letový ředitel mise Ares 3
Kate Mara (dabing Anna Brousková) Beth Johanssenová, členka mise
Sebastian Stan (dabing Vojtěch Hájek) Chris Beck, člen mise
Aksel Hennie (dabing Jiří Krejčí) Alex Vogel, člen mise
Chiwetel Ejiofor (dabing Bohdan Tůma) Vincent Kapoor, vedoucí misí NASA na Mars
Mackenzie Davisová (dabing Petra Hobzová) Mindy Parková
Donald Glover (dabing Michal Holán) Rich Purnell, expert na astrodynamiku
Benedict Wong (dabing Libor Terš) Bruce Ng, ředitel JPL

Dále ve filmu hrají:

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Film Marťan natočil podle stejnojmenné knihy Andyho Weira režisér Ridley Scott a je to: 1) jeho nejlepší film za posledních cca 20 let, 2) jeho nejvtipnější film vůbec. Tudíž: Hurá!
—  František Fuka, FFFilm.name 1. října 2015 9/10 hvězdiček 90 %[3]
Scott vypráví ukázněně, vůči knize oddaně, bez ornamentů. Bravurně mu vychází hra se světlem, s detaily ohrožení a ve finále závratný tanec na laně jako v přímém přenosu. Občas však film podlehne sklonům k melodramatu, okatě zdůrazňuje čínský motiv a na rozdíl od střízlivější knihy neví, kdy skončit.
—  Mirka Spáčilová, iDNES.cz 1. října 2015 7/10 hvězdiček 70 %[4]
Těžko se může Scott s Marťanem řadit do sci-fi síně slávy, když se mu úplně nedaří vytvářet napětí. Zkušený filmař natočil film, který, po přehnaně ambiciózním a vypravěčsky nedotaženém Prometheovi, stojí pevně na zemi (na té marsovské) a působí hlavně jako oddechová zábava, která se nebere příliš vážně. To mimo jiné dokazuje také rozverný soundtrack.
—  Michal Polák, Aktuálně.cz 1. října 2015 7/10 hvězdiček 70 %[5]
Jeho [Scottova] sci-fi novinka se tentokrát zřekla olbřímích ambicí, je to taková přítulná a vřelá dobrodružná pohoda, někde na půl cesty mezi Kontaktem, Trosečníkem a Populární mechanikou pro děti. […] Sofistikovaná, ale velmi účinná vyprávěcí struktura, která kombinuje záznamy z lodních deníků, Damonovo kutilství, diplomacii a brainstormingy na Zemi i všelijaké pokusy vzájemně se spojit a pomoct si z bryndy, funguje na výbornou. […] Marťan není přelomovou vesmírnou výpravou, není revoluční prakticky v žádném ohledu. Je ale perfektně vybroušeným hollywoodským dobrodružstvím, které starosvětsky vzývá sílu a vynalézavost člověka […]
—  Petr „Cival“ Cífka, MovieZone 1. října 2015 8/10 hvězdiček 8/10[6]
Marťan […] směřuje napříč konkrétním časoprostorem k cíli každého dobrého filmu – vyprávění, které můžeme spolu s hrdinou s chutí prožívat, ať je jakkoli velké a neuvěřitelné
—  Alena Prokopová, Lidové noviny 1. října 2015[7]
Bez pochyb jde o nejvelkolepější film o botanice, který kdy vznikl. A také o nejlepší film režiséra Ridleyho Scotta za dlouhou dobu. […] Zdaleka není tak okázalý z hlediska designu jako v Prometheovi, ale už dlouho žádný Scottův film neměl takové tempo a nebyl vyprávěn s takovou lehkostí. […] Jedním z nejchytřejších rozhodnutí talentovaného scenáristy Drewa Goddarda bylo vyprávět příběh o přežití na nehostinném místě jako odlehčenou a radostnou zprávu o schopnostech vědy a vědců, nikoli jako klasický klaustrofobní thriller. […] Možná nikdy nebyl na vědu ve filmu tak hezký pohled  obzvlášť na tu, co pracuje s výkaly. Matt Damon za hrabání se ve vlastních exkrementech s velkou pravděpodobností dostane oscarovou nominaci.
—  Tomáš Stejskal, iHNed.cz 2. října 2015[8]
Navzdory stopáži máte pocit, že snímek jede, nemá hluchá místa, nefilozofuje, ale baví a navozuje očekávání, co se podělá příště a jak to Mark zmákne. […] Marťan, který přišel na necelých sto deset milionů dolarů, jede na vlně současných kvalitních sci-fi, jichž není mnoho, jako je Nolanův Interstellar nebo Cuarónova Gravitace. Je to podařená rodinná sci-fi, zábavná, inteligentní a profesionálně odvedená, neboť Ridley Scott evidentně ví, co chce i jak toho dosáhnout.
—  Michal Šobr, Česká televize 4. října 2015[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Box Office Mojo. Dostupné online.
  2. Box Office Mojo. Dostupné online. [cit. 2022-04-24]
  3. FUKA, František. Recenze: Marťan - 90%. FFFilm [online]. 2015-10-01 [cit. 2015-10-01]. Dostupné online. 
  4. SPÁČILOVÁ, Mirka. RECENZE: Marťan zabírá, protože domů to má stamiliony kilometrů. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2015-10-01 [cit. 2015-10-01]. Dostupné online. 
  5. POLÁK, Michal. Recenze: Ridley Scott udělal z Marťana vesmírného MacGyvera a natočil konečně dobré sci-fi. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2015-10-01 [cit. 2015-10-02]. Dostupné online. 
  6. Cival. Marťan: Recenze. MovieZone [online]. 2015-10-01 [cit. 2015-10-05]. Dostupné online. 
  7. PROKOPOVÁ, Alena. Pěstovat brambory, neztrácet humor. Kultura. Lidové noviny. Praha: MAFRA, 1. říjen 2015, roč. XXVIII, čís. 229, s. 7. Dostupné online [cit. 2023-11-24]. ISSN 0862-5921.
  8. STEJSKAL, Tomáš. Katastrofický film bez akce. Ridley Scott už dlouho nenatočil sci-fi dobré jako Marťan. Hospodářské Noviny [online]. 2015-10-02, rev. 2015-10-02 [cit. 2015-10-03]. Dostupné online. 
  9. ŠOBR, Michal. Recenze: Marťanská one man show Matta Damona. ČT24 [online]. Česká televize, 2015-10-04 [cit. 2015-10-04]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Radka Polenská, Londýn. Obrazy jsou mou uměleckou DNA. Kultura. Právo. Borgis, 5. říjen 2015, roč. 25, čís. 232, s. 7. Dostupné online [cit. 2022-12-10]. ISSN 1211-2119. [Rozhovor s režisérem Scottem o filmu, tvorbě i optimismu]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]