Interstellar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Interstellar
Původní název Interstellar
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Délka 169 minut
Žánry Sci-Fi, dobrodružný, mysteriozní
Scénář Christopher Nolan
Jonathan Nolan
Režie Christopher Nolan
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Matthew McConaughey
Anne Hathawayová
Jessica Chastainová
Michael Caine
Bill Irwin
Ellen Burstynová
Hudba Hans Zimmer
Kostýmy Mary Zophres
Výroba a distribuce
Premiéra 26. října 2014 (Los Angeles)
Spojené státy americké 5. listopadu 2014
Česko 6. listopadu 2014
Spojené království 7. listopadu 2014
Produkční společnosti Syncopy Films
Paramount Pictures
Warner Bros.
Distribuce Paramount Pictures
Warner Bros.
Rozpočet 165 mil. USD[1]
Tržby 672,7 mil. USD[1]
Interstellar na ČSFD Kinoboxu IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Interstellar je americký vědeckofantastický film režiséra Christophera Nolana z roku 2014. Hlavní role ztvárnili Matthew McConaughey, Anne Hathawayová, Jessica Chastainová, Michael Caine, Bill Irwin a Ellen Burstynová. Námět filmu a scénář napsali bratři Chris a Jonathan Nolanovi. Děj filmu zpracovává kosmickou výpravu lidí, kteří hledají obyvatelnou planetu pro lidstvo z planety Země.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj filmu se odehrává v blízké budoucnosti. Koncentrace dusíku v atmosféře Země nezvratně roste, což vede ke zhoršování klimatu a hrozí zánik lidské civilizace. Bývalý pilot NASA a současný farmář Cooper žije s dcerou, synem a tchánem na farmě v americkém vnitrozemí, která trpí neúrodou a prachovými bouřemi. Desetiletá dcera Murph tvrdí, že její pokoj navštěvuje duch a hýbe s knihami na polici. Cooper jí ze začátku nevěří, ale po jedné silné prachové bouři si všimne pravidelných prachových obrazců na podlaze dětského pokoje, uvědomí si, že se jedná o gravitační anomálii, a vydedukuje z obrazců souřadnice. Jede spolu s Murph na místo určené souřadnicemi a objeví tajné středisko NASA.

Vedoucí střediska profesor Brand a jeho kolegové objevili před pár lety v oblasti orbity planety Saturn červí díru, která umožňuje rychlý přesun do jiné galaxie. Profesor se domnívá, že tam umístila tento průchod neznámá civilizace, aby umožnila lidstvu záchranu a nalezení nové obyvatelné planety. Veškeré vesmírné výzkumy však byly zastaveny, aby se neplýtvalo zdroji. I přesto NASA zahájila tajný projekt Lazarus, a vyslala červí dírou do vzdálené galaxie několik jednočlenných výprav. Ty měly za úkol najít obyvatelnou planetu, neměly však možnost návratu zpět na Zemi. Po objevení vhodné planety měly vyslat hlášení, uložit se do hibernace a čekat na případnou další výpravu ze Země. Tři z nalezených planet jsou podle hlášení slibné ke kolonizaci, pojmenované podle svých objevitelů Miller, Edmunds a Mann. Cooper dostal nabídku, aby vedl další výpravu. Profesor Brand má dva plány. Hlavní plán A spočívá v kontaktování výprav a prověření signálů, zatímco bude profesor na Zemi zkoumat možnost přesunu zbytku populace ze Země na vhodnou planetu. Plán B představuje zásoba genetického materiálu (oplodněná zmrazená vajíčka), kterou veze výprava s sebou a z níž může na příhodné planetě založit kolonii, zatímco zbytek obyvatel Země bude „obětován“ a ponechán k postupnému dožití.

Murph nesouhlasí s účastí svého otce v expedici z obavy, že se nikdy nevrátí, ale Cooper přesto odlétá. Dalšími členy výpravy jsou dcera profesora Branda Amelie, fyzik Romilly, geograf Doyle a víceúčeloví inteligentní roboti TARS a CASE. Po dvou letech cesty se výprava budí z umělého spánku na orbitě Saturnu a prochází červí dírou do jiné části vesmíru. Posádka řeší dilema, kterou ze tří vhodných planet navštívit, protože pro všechny nemají dostatek paliva. Nakonec se rozhodnou pro planetu Miller.

Planeta Miller se nachází v blízkosti černé díry, a díky časové dilataci jedna hodina na povrchu se rovná sedmi letům na Zemi. Výsadek tvoří Cooper, Amelie a Doyle, Romilly zůstává na oběžné dráze. Po přistání zjišťují, že celá planeta je pokrytá mělkým mořem a přistávají na místě označeném bójemi v blízkosti trosek první expedice. Při pohybu po hladině ale přichází obrovská vlna, Cooper a Amelie na poslední chvíli uniknou do modulu, ale Doyle zemře. Po návratu modulu zpět na kosmickou loď uplynulo pro Coopera a Amelii několik hodin, ale Romillyho nacházejí o 23 let staršího.

Mezitím na Zemi Murph vyrostla, stala se vědkyní a připojila se k týmu profesora Branda. Spolu zatím stále neúspěšně řeší problém masového posílání lidí prostřednictvím defektu časoprostoru. Na smrtelné posteli se profesor přiznává, že celý jeho plán A na spásu lidstva byla jen zástěrka, a že hlavním plánem je plán B. Murph se nechce smířit se zkázou zbytku lidstva. Tuší, že klíč k řešení se skrývá v hlubinách černých děr, kam je ale nemožné se dostat. Díky jednosměrnému signálu vidí astronauti z výpravy, co se na Zemi děje, ale opačně signál poslat nelze. Cooper a Amelie jsou zoufalí, když vidí jak zestárli a jaké problémy mají jejich blízcí, musí ale dokončit svůj úkol.

Rozhodují se, na kterou planetu letět, palivo je jen pro jednu. Amelie chce na planetu Edmund, protože se přiznává, že jejího objevitele miluje. Cooper ale nakonec vybere planetu Mann. Po přistání zjišťují, že planeta je studená, nehostinná a pokrytá ledem, atmosféra obsahuje amoniak a kyslík. Objeví základnu, ve které proberou z hibernace dr. Manna. Ten jim oznamuje, že pod ledovým povrchem planety jsou místa, kde se dá žít a volně dýchat. Cooper nicméně zanedlouho odhalí, že Mann falšoval údaje o planetě, aby byla navštívena a on byl odvezen pryč. Mann zabije Romillyho, a porve se s Cooperem. Vyčte mu, že dává zájmy své rodiny nad zájmy lidstva. Cooper vyčítá Mannovi že je zbabělec. Mann uteče náhradním modulem, ale při pokusu o nouzové ukotvení do vesmírné stanice exploduje přechodová komora a Mann zahyne. Cooper s Amelií zůstávají sami, a jen zázrakem se jim podaří dostat zpátky na kosmickou loď.

Cooper se rozhodne pro zoufalý krok, využije gravitace černé díry, a pokusí se poslat kosmickou loď se zbytkem paliva na třetí planetu. Pomocí trysek nákladní lodi, řízené robotem TARS udělí lodi, ve které zanechá Amelii, dodatečnou rychlost. Nákladní loď i s TARSem se pak odpojí, aby ubrala mateřské lodi přebytečnou hmotnost. I přes protest Amelie se při průletu černé díry nečekaně obětuje i sám Cooper, který také padá do černé díry.

Cooper se katapultuje z kolabující lodi a padá do neznámého časoprostoru. Po chvíli naváže spojení s robotem TARS, který mu oznámí že se nachází v pěti dimenzním prostoru. Cooper se nachází v pětidimenzní kostce, vytvořené zřejmě neznámou supercivilizací, a vidí události z minulosti. Nachází se v prostoru za knihovnou mladé Murph, hýbe s knihami a dochází mu, že on je ten duch, kterého Murph viděla.

Cooper nemůže komunikovat vizuálně nebo hlasem, ale může dát signál, působící na knihy na polici a na prach na podlaze místnosti, a tak dává Murph pomocí signálů údaje o struktuře černé díry a kvantové singularitě. Murph nakonec pochopí, že tyto signály posílá její otec z budoucnosti, a přijme je. Cooperovi dochází, že ona neznámá supercivilizace jsou potomci lidstva z daleké budoucnosti. Poté se pětirozměrná krychle ve které se nachází Cooper zhroutí. Murph poté v laboratoři NASA oznamuje vyřešení problému, který řešil profesor Brand. Cooper ztrácí vědomí a probouzí se na nemocničním lůžku. Díky signálu ze skafandru byl nalezen sondou na oběžné dráze Saturnu mnoho let poté, co opustil Zemi. Od jeho narození již na zemi uplynulo 124 let.

Kolem Saturnu mezitím lidstvo založilo oběžnou stanici pojmenovanou po Murph Cooperové. Cooper se setká se svojí zestárlou dcerou, která je stále naživu. Řekne jí, že on byl duch z jejího dětství a Murph odpoví, že to věděla. Poté Coopera, který je její otec, ale je o desítky let mladší vyzve, aby letěl zpět do vesmíru hledat Amelii. Film končí pohledem na Coopera sedícího v lodi připravené ke startu a poslední záběr ukazuje Amelii na planetě Edmunds, kde je dýchatelná atmosféra a vzniká malá lidská kolonie.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Postavy ve vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Matthew McConaughey Cooper, ovdovělý pilot-kosmonaut
Anne Hathawayová Amelie Brandová, vědkyně a kosmonautka
David Gyasi Romilly, kosmonaut
Wes Bentley Doyle, kosmonaut
Bill Irwin TARS, robot (dabing)
Josh Stewart CASE, robot (dabing)
Matt Damon dr. Mann, pilot sondy

Postavy na Zemi[editovat | editovat zdroj]

Jessica Chastainová Murph, Cooperova dcera (v dospělosti)
Mackenzie Foyová Murph (v mládí)
Ellen Burstynová Murph (ve stáří)
Michael Caine profesor Brand, vedoucí programu NASA a otec Amelie
Casey Affleck Tom, Cooperův syn (v dospělosti)
Timothée Chalamet Tom (v mládí)
John Lithgow Donald, Cooperův tchán
Topher Grace Getty, Murphin kolega
David Oyelowo ředitel školy
William Devane důstojník NASA

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Návštěvnost[editovat | editovat zdroj]

Interstellar byl jedním z nejočekávanějších filmů roku 2014 na americkém trhu, ačkoli proti srovnatelným snímkům Počátek (2010) nebo Gravitace (2013) měl před distribuční premiérou o něco slabší recenze.[2] V pátek 7. listopadu začal ve 3 561 amerických kinech s odhadovanými tržbami ve výši 17 milionů dolarů, z toho více než čtvrtinu dodala kina IMAX.[3] Předstihl tak Disneyho animovaný snímek Velká šestka,[3] který však ještě před koncem víkendu ztrátu dotáhnul a Interstellar předstihl s celkovými 56,2 miliony dolarů, zatímco Interstellar získal na domácích tržbách asi 49,7 milionů dolarů, tedy méně než Nolanův dřívější Počátek (62,8 milionů), loňská Gravitace (55,8 milionů) i Prometheus Ridleyho Scotta (51,1 milionů).[4] Samo studio Paramount přitom očekávalo 50 milionů.[4] Po přičtení zahraničních tržeb z více než 60 národních trhů snímek vydělal 82,9 milionů dolarů, nejvíce v Jižní Koreji, Velké Británii a Rusku.[5]

Do české kinodistribuce film vešel ve 107 kinech s 55 889 diváky a tržbami ve výši 7,867 milionu korun.[6] Ačkoli se tak těšil nepatrně větší návštěvnosti než konkurenční české romantické drama Pohádkář (s 55 762 diváky), na tržbách vydělal méně (Pohádkář v 73 premiérových kinech vydělal 8,124 milionu korun).[6]

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Film byl hodnocen spíše dobře, na Rotten Tomatoes si krátce po premiéře vysloužil 74 %, na českém Kinoboxu dokonce 81 %[7] a v Česko-slovenské filmové databázi 88 % (k datu 11. listopadu 2014).[8] I to však ve srovnání s předchozími snímky režiséra Nolana představovalo dosud nejslabší hodnocení.[7]

Čekal se velký hit, podívaná, událost. (…) Velký rozměr sedí; a to je tak všechno. Nevadily by tři hodiny kvantové fyziky, relativity, gravitace, cestování časem, čtvrtého a pátého rozměru, červí díry – ostatně díky za její názorné vysvětlení. (…) Nevadily by ani tři hodiny podívané, vypravěčsky bohaté a obrazově čisté – přinejmenším tam, kde Nolan sází na „ruční práci“ či její zdání, kde tlumí digitální efekty, hraje si s duchařskými prvky nebo jako jeho předchůdci propadne kouzlu velebného ticha vesmíru. (…) Ovšem co vadí zásadně, jsou tři hodiny zušlechťujících vzkazů lidstvu, meditací „dole“ i „nahoře“, vatových úvah o dobru, zlu, přírodě, pravdě, aroganci, oběti. A melodramatická tónina, protože všichni, s výjimkou zábavných robotů, neustále slzí, štkají a popotahují. Interstellar je snad nejufňukanější sci-fi v dějinách kinematografie.
— Mirka Spáčilová, iDNES.cz 4. listopadu 2014: 65 % 6.5/10 hvězdičekStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar half.svgStar empty.svgStar empty.svgStar empty.svg[9]
Interstellar není jen sci-fi, ale také rodinné drama, filosofické zamyšlení o lásce, pomíjivosti a naději, a ještě pár dalších věcí. Interstellar je obrovsky ambiciózní. Opravdu obrovsky. (…) Triky jsou pochopitelně bezchybné, ale čeká nás i značné množství působivých audiovizuálních nápadů, kdy je efektně použito naprosté ticho, stejně jako hypnotická Zimmerova hudba (dost nepodobná jeho typické tvorbě, zato ale dost podobná Philipu Glassovi). (…) Je možné, že kdybych film viděl znovu, tak pochopím to, co mi uniklo. Ale – a to je to nejdůležitější – já ho (aspoň v dohledné době) znovu vidět nechci, protože mě nedokázal dostatečně stimulovat (na rozdíl od všech ostatních Nolanových filmů).
— František Fuka, FFfilm 6. listopadu 2014: 80 % 8/10 hvězdičekStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svgStar empty.svg[10]
Je nezpochybnitelné, že Interstellar dovede na plátna kin vrátit moment úzasu. Obzvlášť v kině IMAX v 70mm formátu vyvolávají obrazy bázeň i dojem vznešena. Zároveň nejsou sterilní a hladké, mimořádný důraz se tu klade na realističnost, špínu a fyzickou tíži. Na rozdíl od většiny ostatních trháků se zde digitální triky ani většinou nedají rozpoznat. A Zimmerova hudba napojená na extrémně zvýrazněné ruchy chvílemi úplně rozvibruje vnitřnosti.
Zároveň si musíme přiznat, že jsme coby natěšené publikum pomohli dohnat autory v jejich ambicích tak daleko, že musí zařadit zpátečku. Odteď by Nolanovi měli opět být méně dokonalí a víceznačnější, nebo se promění ve vlastní parodii. Naděje, že uvidíme skvělý film, nemusí být vykoupená tím, že u něj budeme povznesení za každou cenu.
— Kamil Fila, Respekt 10. listopadu 2014[11]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

 • Hudba k filmu od Hanse Zimmera byla nominována na cenu Grammy za nejlepší hudební složku k vizuálnímu dílu.[12]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Interstellar [online]. Box Office Mojo [cit. 2015-03-31]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. SUBERS, Ray. Holiday 2014 Forecast: 'Interstellar'. Box Office Mojo [online]. 2014-10-31 [cit. 2014-11-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. a b SUBERS, Ray. Friday Report: 'Interstellar,' 'Big Hero 6' on Track for $50-Million-Plus This Weekend. Box Office Mojo [online]. 2014-11-08 [cit. 2014-11-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. a b SUBERS, Ray. Weekend Report: Disney's 'Big Hero 6' Eclipses Nolan's 'Interstellar'. Box Office Mojo [online]. 2014-11-09 [cit. 2014-11-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. SUBERS, Ray. Around-the-World Roundup: 'Interstellar' Opens to $82.9 Million Overseas. Box Office Mojo [online]. 2014-11-09 [cit. 2014-11-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. a b KRÁL, Lukáš. Tržby v českých kinech: Pohádkář Macháček čaroval. Nolanův Interstellar se musí spokojit s druhou příčkou.. Kinobox.cz [online]. 2014-11-10 [cit. 2014-11-11]. Dostupné online. 
 7. a b CHVÁLA, Tomáš. US tržby: Interstellar Christophera Nolana dolétl vysoko, na Počátek to ale nestačilo. Kinobox.cz [online]. 2014-11-10 [cit. 2014-11-11]. Dostupné online. 
 8. Interstellar [online]. ČSFD [cit. 2014-11-11]. Dostupné online. 
 9. SPÁČILOVÁ, Mirka. RECENZE: Očekávaný Interstellar je nejufňukanější sci-fi v dějinách. iDNES.cz [online]. 2014-11-04 [cit. 2014-11-06]. Dostupné online. 
 10. FUKA, František. Recenze (a spoilery): Interstellar - 80%. FFfilm [online]. 2014-11-06 [cit. 2014-11-06]. Dostupné online. 
 11. FILA, Kamil. Výprava do vesmíru dokonalých filmů. Respekt. 2014-11-10, roč. XXV, čís. 46, s. 70-71. ISSN 0862-6545. 
 12. THR Staff. Grammys: Kendrick Lamar, Taylor Swift and The Weeknd Top Nominees List. The Hollywood Reporter [online]. 2015-12-07 [cit. 2015-12-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]