Přeskočit na obsah

Jet Propulsion Laboratory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jet Propulsion Laboratory
Logo
Logo
Základní údaje
Datum založení31. října 1936
Adresa sídlaLa Cañada Flintridge, Spojené státy americké
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Produktykosmická sonda, vesmírný teleskop, družice k průzkumu Země, Sonda Cassini a Mars Reconnaissance Orbiter
Mateřská společnostNASA
Kalifornský technologický institut
Dceřiná společnostKeck Institute for Space Studies
Identifikátory
Oficiální webwww.jpl.nasa.gov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jet Propulsion Laboratory (JPL; česky Laboratoř proudového pohonu) je federálně financované výzkumné a vývojové centrum. Sídlí ve městě La Cañada Flintridge, poblíž PasadenyKaliforniiUSA. JPL založili v roce 1936 výzkumníci z Caltechu. Od prosince 1958 je součástí NASA a je financováno z jejího rozpočtu.[1]

Primární funkcí centra je návrh a provoz planetárních robotických kosmických sond, spravuje však i některé mise na oběžné dráze Země a astronomické mise. Kromě toho zodpovídá za provozování sítě NASA Deep Space Network a za správu JPL databáze malých těles a shromažďuje fyzická data a seznamy publikací pro všechna známá malá tělesa sluneční soustavy.

Mezi hlavní aktivní projekty JPL patří mise Mars 2020, která zahrnuje rover Perseverance a vrtulník Ingenuity. Další mise jsou Mars Science Laboratory, včetně roveru Curiosity, Mars Reconnaissance Orbiter, sonda Juno obíhající kolem Jupiteru, satelit SMAP pro monitorování vlhkosti půdy na zemském povrchu, rentgenový dalekohled NuSTAR a sonda Psyche, která bude od roku 2029 obíhat stejnojmenný asteroid.

Mezi dřívější sondy, které byly vyrobeny v JPL, patří vůbec první americké družice Explorer[1] nebo dvojice sond Voyager, které byly vypuštěny v roce 1977 a jsou stále v provozu. Z novějších například Galileo, Mars Pathfinder nebo dva identické rovery Mars Exploration Rover.

Vznik a počátky JPL

[editovat | editovat zdroj]

Ve 30. letech 20. století probíhaly na Caltechu pod dohledem Theodora von Kármána první testy raketového pohonu. Postgraduální studenti se po řadě neúspěšných pokusů rozhodli opustit kampus univerzity. Vybrali si suchý kaňon Arroyo Seco severně od Rose Bowl v Pasadeně.[zdroj?]

Zajímavosti

[editovat | editovat zdroj]
  1. a b The Early Space Age (Fortune, 1959). CNN Money [online]. Cable News Network, 3. 6. 2012 [cit. 2024-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 
  2. Eugene F. Lally, "Mosaic Guidance for Interplanetary Travel," Space Flight Report to the Nation, str. 2249–61, American Rocket Society, New York, 9.–15. října, 1961.
  3. Athena - PanCam

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]