Přeskočit na obsah

Deep Space Network

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anténa Goldstone v Kalifornii

Deep Space Network zkráceně DSN je mezinárodní síť antén agentury NASA, jejíž řízení zajišťuje Jet Propulsion Laboratory. DSN umožňuje komunikaci s vesmírnými sondami, které se nacházejí v meziplanetárním prostoru. DSN navíc provádí radiový průzkum sluneční soustavy i vzdálenějších částí vesmíru.[1] Tato síť je též využívána pro komunikaci s některými sondami, které obíhají přímo kolem Země.[1] Síť je tvořena trojicí stanic rozmístěných od sebe přibližně 120° zeměpisné délky:

Toto rozmístění stanic umožňuje nepřetržitou komunikaci s objekty ve vesmíru, i přes postupné otáčení Země.[2] Všechny tři stanice se nacházejí v lokální depresi obehnané horami, které fungují jako částečné stínění před okolním elektromagnetickým šumem.[2]

Logo Deep Space Network

DSN je jednak využívána pro řízení a navigaci sond a dále pak pro příjem sondami vysílaných dat a vědeckých informací.[1][2] Vyjma americké NASA bylo vybavení (dle zdroje z roku 2004) využíváno i evropskou agenturou ESA a japonskou JAXA.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d ABOUT THE DEEP SPACE NETWORK [online]. NASA, Jet Propulsion Laboratory [cit. 2008-07-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-07-03. (anglicky) 
  2. a b c d e SHAYLER, David J.; SALMON, Andrew; SHAYLER, Michael D. Marswalk One - First steps on a new planet. Berlin, Německo: Springer, 2005. ISBN 1-85233-792-3. Kapitola Voyage to Mars: Communications, s. 71. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]