Kabaret

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: americký film Kabaret.
Henri de Toulouse-Lautrec: Maurský tanec

Kabaret (francouzsky cabaret – hospoda) je malá scéna se zábavným, humoristickým, hudebním nebo tanečním programem. Obsahuje šansony, skeče. Program se skládá z jednotlivých hudebních, pěveckých, tanečních nebo scénických výstupů. Programem provází konferenciér. Kabaretní písně (původně psané pro kabaret) bývají také označovány termínem kabaretní kuplety. Lehčí kabaret s převažujícím hudebním programem pak také bývá označován slovem šantán (z francouzského café chantant – kavárna se zpěvem).

První kabaret vznikl v 80. letech 19. století v Paříži (Chat Noir (Černý kocour) v r. 1881). Začátkem 20. století byl velmi rozšířený v německy mluvících zemích.

Kabaret v Česku[editovat | editovat zdroj]

Reklamní limusina pražského kabaretu

V Česku nemá kabaret takovou tradici jako v německy a francouzsky mluvící oblasti. Vrcholným obdobím českého kabaretu spadá do konce 1. světové války a prvních poválečných let (Červená sedma 1910–1922). Na tradice kabaretu navázaly některé satirické scény v 60. letech 20. století například Divadlo satiry, Večerní Brno nebo Rokoko.

Představitelé českého kabaretu jsou Eduard Bass, Karel Hašler, Jiří Červený, Ferenc Futurista, Vlasta Burian, Emil Artur Longen, Xena Longenová, Eman Fiala, Josef Rovenský, Karel Noll, Saša Rašilov starší, Jára Kohout aj.

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Francouzské slovo cabaret, označující nálevnu či kavárnu, tedy podniky, kde tato forma zábavy vznikla, pochází přes středonizozemský výraz cabret a staroseverofrancouzský výraz camberette z pozdně latinského slova camera, tj. malá místnost.

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Nicméně je třeba poznamenat, že opravdu kvalitní český kabaret jako byla např. ona známá Červená sedma byl vlastně jakýmsi předchůdcem či uměleckým předobrazem pozdějších divadel malých forem jakož i příbuzným jiných pozdějších kulturních zařízení, která někdy označujeme pojmem poetická kavárna či literární kavárna či společenský klub. V dnešní době se v českých zemích pojem kabaret téměř nepoužívá, nahradila ho jiná módnější slova. Po druhé světové válce funkci jakýchsi mobilních kabaretů převzaly zábavní podniky zahrnované pod souhrnný pojem estráda. Kvalitnější hudební produkce z oblasti populární hudby provozovaly music-hally, větším zábavním podnikem příbuzným kabaretu, jenž kombinuje prvky kabaretu a cirkusu zůstalo pak zařízení označované jakožto varieté. Slovo kabaret pak přežívalo na konci 20. století i v některých československých televizních pořadech – např. Kabaret u dobré pohody či Kaberet u zvonečku, což ale byly de facto víceméně televizně vylepšené estrádní či varietní programy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]