Cirkus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cirkus Barum z Německa

Cirkus byla původně starořímská kruhová nebo oválná stavba určená pro závody koní a povozů. V dnešním, přeneseném významu slova, se většinou jedná o kočovné společenství účinkujících umělců, kteří bývají označování jako artisté (akrobaté, krotitelé zvířat, krasojezdci, klauni apod.). Toto umělecké společenství pak vystupuje před obecenstvem, obvykle za úhradu stanoveného vstupného.

V některých vystoupeních účinkují také cvičená exotická zvířata (medvědi, opice, tygři, lvi, sloni, velbloudi apod.). Oblíbeným cirkusovým zvířetem je kůň, popřípadě jiná domácí zvířata (např. psi). Představení se obvykle konají v oválné aréně pod velikým cirkusovým stanem - šapitó. Aréna je obklopena lavičkami pro diváky. Po obvodu manéže bývá několik skupin sedadel, které se nazývají lóže. Z těchto míst je nejlépe vidět, proto jsou vstupenky do lóže většinou dražší.

Cirkusy v České republice[editovat | editovat zdroj]

Cirkus Alex

V současné době v ČR existuje okolo třiceti cirkusů. Známými provozovanými cirkusy na území Česka jsou Originál cirkus Humberto, Cirkus Bob Navarro King, Cirkus Aleš Barlay, Národní Cirkus originál Berousek, Cirkus Kellner, Cirkus Carini, Cirkus Bernes, Cirkus Praga, Národní Cirkus Aleš Barlay, Cirkus Jo-Joo, dále pak Cirkus Andres, Cirkus Astra, Cirkus Cramer, Cirkus Pacific, Cirkus Prince, Cirkus Sultán (Berousek) , Cirkus Romanza, Cirkus Alegrie, Cirkus Tornádo, Cirkus Williams, Cirkusové šapito Berousek, Cirkus Rudolf Berousek, Cirkus Tony,Cirkus Jung, Cirkus Rodolfo,Cirkus Josef Wertheim a mnohé další.

Mimo jiné se u nás v poslední době rozvíjí dětské cirkusy. Prvním takovýmto dětským cirkusem v české republice je Brněnský cirkus LeGrando, který po vzoru Německa vede děti k umění sebe-prezentace a pohybové zdatnosti v cirkusových disciplínách jako jsou: jízda na jednokolce, chůze po laně, balanční koule, akrobacie pozemní i vzdušná, klaunské dovednosti a mnoho dalších.

Cirkusy ve světě[editovat | editovat zdroj]

Evropské cirkusy[editovat | editovat zdroj]

V některých západních zemích je cirkusové umění více oblíbeno nežli v České republice, což vysvětluje i větší množství cirkusů v těchto zemích. Například v Německu či Itálii se jejich počet počítá na stovky. Mezi známé německé cirkusy patří například Cirkus Krone, Cirkus Flic-Flac, Cirkus Rolland-Busch, Cirkus Barelli, Cirkus Berolina, Cirkus Probst, Cirkus Carl Busch, Cirkus Charles Knie, Cirkus Fliegenpilz, Cirkus Frank, Cirkus Frankello, Cirkus Humberto (obdoba českého cirkusu Humberto), Cirkus Granada, Cirkus Herkules, Cirkus Kaiser, Cirkus Lamberti, Cirkus Las Vegas, Cirkus Malford, Cirkus Roncalli a velká řada dalších.

V bývalém Sovětském svazu a v nynějším Rusku má cirkus velkou tradici a je zde považován za umění, které je zcela rovnocenné jiným uměleckým projevům jevištního typu (film, divadlo, televize).

Cirkusy v Americe[editovat | editovat zdroj]

V USA existují velké cirkusové show, z nichž některé neodpovídají evropské představě o cirkusu - tyto show probíhají nejen ve stanech, ale také ve velikých halách či na sportovištích, kde jsou předváděna vystoupení v několika manéžích zároveň. Mezi takovéto cirkusy patří například americký Cirkus Ringling Bros Barnum and Bailey.

Cirkusy v umění[editovat | editovat zdroj]

Jiné významy slova[editovat | editovat zdroj]

Slovem cirkus bývá také někdy v přeneseném smyslu označována výrazná či bouřlivá (zpravidla společenská) událost - např. předvolební boj byl jeden velký cirkus apod.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]