Cirkus Humberto (román)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cirkus Humberto
Autor Eduard Bass
Ilustrátor František Tichý
Země Československo
Jazyk čeština
Vydavatel SLUNOVRAT
Datum vydání 1941
Počet stran 439
ISBN ISBN 80-86355-02-0
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cirkus Humberto je román Eduarda Basse z roku 1941, odehrávající se v cirkusovém prostředí. Zachycuje vývoj cirkusu Humberto od 60. let 19. století až po 20. léta 20. století, tedy čtyř generací cirkusáků. Jedná se o bohatý román s velkým množstvím postav a dějových linií. Stal se také inspirací pro stejnojmenný seriál z roku 1988. Název fiktivního cirkusu v roce 1951 převzal skutečný cirkus.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Ústřední postavou knihy je Vašek Karas. Ten přichází z české vesnice do cirkusu Humberto v Hamburku jako malý kluk se svým ovdovělým otcem. Vašek zde potkává řadu lidí a učí se dovednostem, které jsou u cirkusu potřeba. Stává se z něj akrobat, jezdec i krotitel. Cirkus se stává Vaškovým životem. Kvůli němu opustí svou lásku Růženku a vezme si za ženu dceru direktora Berwitze Helenu.

Když Berwitz zestárne, Vašek nastupuje na jeho místo a stává se direktorem. Později se mu narodí syn Petr, ve kterém vidí Vašek svého nástupce. Petr ale vůbec nemá o cirkus zájem a věnuje se raději studiu. Na cirkus dolehne světová krize a ten spěje rychle k zániku. Vašek proto udělá zásadní rozhodnutí a z cirkusu vybuduje varieté v Praze. To má velký úspěch. Přesto má Vašek stále strach, že s jeho smrtí zanikne i jméno Humberto. Těchto obav ho zbaví až jeho vnučka Liduška, která se později stane uznávanou tanečnicí a zvolí si umělecké jméno Humberto.

Související články[editovat | editovat zdroj]