Přeskočit na obsah

Cirkus Bukowsky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cirkus Bukowsky
Žánrkrimi / road movie
NámětJan Pachl
Josef Viewegh
DramaturgiePetr Pauer
ScénářJan Pachl
RežieJan Pachl
HrajíPavel Řezníček[1]
Hynek Čermák[1]
Marika Šoposká[1]
Michal Dlouhý[1]
Jaromír Hanzlík[1]
Jan Vlasák[1]
Predrag Bjelac[1]
Vanda Hybnerová[1]
Země původuČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Počet řad2
Počet dílů12 (seznam dílů)
Obvyklá délka53 minut
Produkce a štáb
Vedoucí
produkce
Pavla Vohnická
Výkonný
producent
Ivana Jaroschy
LokacePraha, Děčín, Posázaví, Gdaňsk, Helská kosa
KameraMarek Janda
HudbaTadeáš Věrčák
StřihPetr Pauer
ZvukPetr Čechák
Premiérové vysílání
Vysíláno30. října 2013 –
17. prosince 2014
Oficiální webové stránky
Cirkus Bukowsky na ČSFD, FDb, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cirkus Bukowsky je český kriminální televizní seriál produkovaný Českou televizí. Režie se ujal Jan Pachl, který je autorem scénáře a spolu s Josefem Vieweghem se podílel také na námětu. První šestidílná série charakteru road movie, s hlavní postavou psychologa Nestora Bukowského, měla premiéru v roce 2013. V šesti volně navazujících částech získal větší prostor poručík Kuneš.[2]

Pojetí série odráží temný styl moderní severské kriminálky s pomalejším vinutím děje. Obě dvě části seriálu spojuje především titulní postava kriminalisty poručíka Kuneše,[3] který ve druhé sérii pokračuje ve spolupráci s dalším hlavním hrdinou Nestorem Bukowskym, když se objevily nové skutečnosti v případu vraždy mladé Edity Tiché. K této dějové lince z první části série přibyl další průvodní kriminální motiv – aranžované vraždy jako nešťastné náhody.

V roce 2013 vyjádřil autor Jan Pachl záměr natočit kriminální spin-off nazvaný Rapl s hlavní postavou vyšetřovatele Kuneše.[4] Česká televize vyprodukovala a odvysílala daný seriál, čítající třináct epizod, v roce 2016.[5]

Děj[editovat | editovat zdroj]

První řada[editovat | editovat zdroj]

Psycholog Nestor Bukowsky (Pavel Řezníček) prožívá víceméně monotónní život odborného asistenta filozofické fakulty a proutníka, dlouhodobě podvádějícího manželku Andreu (Vanda Hybnerová) s více ženami. Mezi ně patří nadřízená na katedře (Nela Boudová), stejně jako studentka Edita Tichá (Adéla Petřeková). Když z jejího mobilu obdrží zneklidňující zprávu, vydává se nočním městem za ní. V bytě však nalézá pouze mrtvé tělo. Vyšetřováním tohoto případu je pověřen samotářský poručík Kuneš (Hynek Čermák). Bukowsky se stává hlavním podezřelým.

Nestor Bukowsky přednášel psychologii na filozofické fakultě. Několik scén se odehrálo v interiéru budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

Ve stejné době spadne psychologovi do náruče dědictví po neznámé tetě, o níž nikdy předtím neslyšel. Advokát a bývalý cirkusák Zachar (Bohumil Klepl) sděluje, že mu byl odkázán také třetinový podíl v cirkusu Coltello i s maringotkou. Vzhledem ke vztahu s posluchačkou fakulty, musí školu dočasně opustit. Poté, co se o nevěře dozvídá zámožná manželka Andrea, uchyluje se bez domova k cirkusu.

Kuneš má dlouhodobé problémy s alkoholem. Šéf kriminálky major Srnka (Jan Vlasák) jej podmíněně suspenduje a očekává jeho nástup do protialkoholní léčebny. Další kriminalista, bezcharakterní poručík Bartáček (Michal Dlouhý), naléhá na uzavření případu úmrtí Tiché s výsledkem sebevražda. Ve své snaze je úspěšný, když žádné indicie nenasvědčují cizímu zavinění. Bukowsky však hodlá očistit své jméno. Postupně se sbližuje s Kunešem. Dva „ztroskotanci života“ rozjíždějí pátrání na vlastní pěst.

Prověřují Editina partnera Prozaca (Rostislav Novák ml.), dýdžeje prodávajícího drogy. Jeho sledováním odhalují mladíkovu zálibu. Své partnerky vždy omámí, poté nahé fotí a povyražení zakončuje sexem. Dvojice uvažuje o možnosti namíchání smrtícího koktejlu, který mohl Prozac studentce podat. Při honičce na střeše klubu, však drogový dealer padá ze žebříku, a umírá. Oba hlavní hrdinové se dostávají do cely předběžného zadržení na základě Bartáčkova rozkazu.

Národní cirkus Jo-joo propůjčil pro natáčení jeden ze tří stanů se zázemím[6]

Bukowskému se daří prolomit heslo v Editině mobilu. Zjišťuje, že měla svého stalkera, který ji posílal oplzlé esemesky. Stopa jej přivádí do Děčína, odkud dívka pocházela. Její kamarádka a místní novinářka Simona (Eva Kodešová) mu poskytuje tipy na spolužáky z gymnázia, a upozorňuje na boxera Mikyho Lébla (Štěpán Benoni), který před nedávnem vyšel z lapáku. Tato stopa se ukazuje jako slepá, když se k původu zpráv přiznává jeden z bývalých spolužáků – odmítaný „ctitel“, který je posílal vždy opilý.

Do pozornosti se dostává Editin nevlastní otec, děčínský velkopodnikatel Tichý (Jaromír Hanzlík), jemuž jdou ve městě na ruku. Bukowsky se od další přítelkyně zavražděné dívky Darii (Teresa Branna) dozvídá o deníku, který si psala. Poté, co jej nalézá, začíná se mu mozaika skládat dohromady. Edita v něm neskrývala nenávist vůči Tichému, který ji měl v mládí znásilnit. Kuneš mezitím nastupuje odvykací léčbu, z níž utíká, když se psycholog dostává do úzkých.

Stalker je zabit dvojicí rabijáků pracujících pro Tichého. Esemeskou z mobilu zavražděného pak vylákají Bukowského do bytu, omámí jej éterem a obě bezvládná těla posadí do vozu stojícího na nočních kolejích. Psycholog nabývá vědomí krátce před blížícím se vlakem a ze smrtelné pasti uniká.

Lovecký zámeček Bon Repos posloužil za domovské sídlo Andrey, manželky Bukowského

Kuneš získává jednoho z rabijáků, boxera Miky Lébla, ke spolupráci proti Tichému. Druhý z nich, osobní strážce Hakim (Martin Hub), však hodlá vyplnit podnikatelův rozkaz, zbavit se dotěrného Bukowského. Po nočním únosu z maringotky, si psycholog v lese kope hrob. Když jej chce nad ránem Hakim zastřelit, Lébl se vrhá na zbraň a rána končí vedle. Rvačku mezi oběma parťáky ukončuje až Bukowsky úderem lopaty do Hakimovy hlavy. Jeho záměr vypořádat se s boxerem hatí Kuneš, který noční dění monitoroval, když pronásledoval auto únosců.

Štěnice nastrčená Kunešem v kanceláři podnikatele přináší důkaz o propojení Bartáčka a Tichého, jenž za úplatu požadoval zastavení vyšetřování.

Plánovanou lstí se do rukou Bartáčka dostává Editin deník. Předpoklad snahy jeho zpeněžení vychází. Již za policejního dohledu přijíždí poručík, který má po Srnkovi převzít vedení oddělení, do Děčína. Usiluje o předání tohoto nepřímého důkazu Tichému. Podnikatel se s ním setkává ráno v loděnici. Při transakci si poručík všimne členů útvaru rychlého nasazení na střeše. Rychle přechází na krizový plán a s pistolí v ruce Tichého zatýká. Ten mu však vpálí smrtelnou ránu do břišní krajiny. Poté se podnikatel snaží uniknout ve voze. Krátká honička končí jeho utonutím, když s autem padá do Labe.

Psychologova manželka Andrea dále trvá na rozvodu. Bukowsky tak může pomýšlet na vznikající vztah s bývalou akrobatkou Vesnou (Marika Šoposká), dcerou principála cirkusu Luky (Predrag Bjelac).

Druhá řada[editovat | editovat zdroj]

Profesionální sériový vrah útočí v pražském metru, v němž cestujícím pomáhá k pádu pod přijíždějící soupravy, se snahou maskovat činy jako nehody. Masmédia mu přišila přezdívku „šváb“. Ostře sledovanou kauzu řeší mordparta pod vedením poručíka Kuneše. Tomu však stále nedává spát případ Edity Tiché, jenž byl úředně úspěšně uzavřen.

Zámek Jezeří představoval základnu ekologického hnutí Potopa

Mafiána Čingyho navštěvuje advokát Hartman, který podmiňuje zaplacení druhé splátky dokončením zakázky. Bukowsky je stále naživu. Přes zimu žije v maringotce s Vesnou a torzem cirkusu na pražské periferii. Přesvědčen, že temné údobí má již za sebou. Svůj omyl pochopí ve chvíli, když si na prahu maringotky zapaluje cigaretu. Masivní výbuch plynu jej odmršťuje. Vesnu vynáší z hořících útrob Luka, jenž se na Vánoce vrátil z německé štace. Dvojice je převezena do nemocnice. Psycholog se nad partnerkou ležící v bezvědomí dovídá novinu o druhém měsíci těhotenství. Poté, co se snaží uprchnout, rozhodne se ho Kuneš doma ukrýt před světem. Policie vydává falešnou zprávu o úmrtí obou členů páru. Zdá se, že v centru útočníkova zájmu nestála po celou dobu Edita, ale psycholog. Dokladem toho je i nález proříznuté hadice plynu, příčiny výbuchu maringotky.

Z dálničního přejezdu padá vysokoškolačka Adéla Tomanová vracející se na kolej a umírá. Podezřelý je šváb. Poručík vyslýchá jejího přítele, který se s ní daný večer rozešel. Vyšetřovatelům však nesděluje pravdu, když tvrdí že rozchod inicioval on, ani že s ní nenastoupil do metra. Kamerový systém odhalil jeho přítomnost. Doznání k vraždě činí až po falešné informaci, že byl na mostě vyfocen dálničním radarovým snímačem rychlosti.

V ulicích Gdaňsku Bukowsky neúspěšně stíhal Dariu

U svého hostitele Bukowsky objevuje fotografii demonstrující Edity, vedle níž stojí polský spolužák z filozofie Tadeusz Koch. Telefonátem na fakultu zjišťuje, že posluchač ukončil studium den po její vraždě. V knihovně dohledává informace, že v ekologické organizaci Potopa působila také jejich kamarádka Daria, která mu zalže, že si na Tadeusze nepamatuje.

Psycholog se vydává na sever do Polska, aby se jednou provždy pokusil rozplést nejasnosti. Cestou nabírá dvě stopařky směřující do sídla Potopy. Využívá šance a daří se mu získat snad stále platnou adresu studenta. Na schodišti gdaňského domu, v němž by měl Koch žít, naráží na Dariu. Po krátké honičce mu však dívka prchá na odjíždějícím lodním spoji. Nezbývá než se vloupat do bytu. Stopy vedou na Helskou kosu, kde se milenci z Prahy ukrývají. Poté, co je psycholog nachází a ohrožuje revolverem, Tadeusz vypoví svou verzi Editina příběhu. Skrze Potopu společně vydírali jejího zámožného otce. V den, kdy zemřela mu Tichý vyraboval byt a student ze strachu okamžitě opustil Prahu.

Na Helské kose dostihl Bukowsky dvojici milenců Tadeusze s Dariou

Kuneš má plán jak vystopovat švába. Na základě podezření žádá boxera Miky Lébla, aby objednal jeho vraždu u mafiánů z Čingyho okolí, agentury SFA provozující taxislužbu. Počítá s tím, že vykonavatelem bude právě hledaný vrah. Do utajené akce je vtažen i vedoucí oddělení Srnka, který přes prvotní odpor dodává požadovanou částku půl milionu ze své pojistky. Po předání peněz oba kriminalisté pronásledují auto směřující k vrahově vilce. V objektu dochází ke střetu a šváb s penězi prchá. Srnka dostává další infarkt a v nemocnici umírá. Novou šéfkou vražd se stává, namísto plánovaného Kuneše, nezkušená npor. Gabriela Hvozdíková z vnitřního oddělení. Šváb odměnu ukládá do skříňky úschovny na hlavním nádraží. Lébl dle plánu trvá na dokončení objednávky. Znejistělý vrah však na doporučení Čingyho zametá stopy. Mikyho napadne v tréninkovém centru. Po ochromení taserem boxer umírá pádem do šachty.

Hartman, zastupující Andreu a spravující majetek manželů, získává výhodným realitním obchodem miliony korun, které ukrývá v bytě Bukowských. Současně se připravuje na opuštění země. Když psycholog zjišťuje, že jej manželka nechala sledovat očkem z agentury SFA, podezírá ji z objednávky své vraždy. Andrea se po zadržení doznává pouze k incidentu a údajnému zabití Edity, kterou navštívila v noc její smrti. Při rvačce dívka narazila na hranu stolu a upadla do bezvědomí. Záležitost pak dořešil přivolaný Hartman. Edita však zemřela na předávkování. Smrtící koktejl jí namíchal advokát a následným telefonátem zatáhl do událostí Bukowského, což již Andree nesdělil. Tím si ji také zavázal.

V prostorách pražského hlavního nádraží se odehrála jedna ze závěrečných scén, pátrání po sériovém vrahovi „švábovi“

Kuneš se rozhoduje navštívit soukromého detektiva z FSA, jenž sledoval Lébla. V domě jej však nachází už mrtvého. Přítomen na místě je však stále i šváb, který po kontaktu ujíždí poručíkovým vozem. Policie monitoruje švábovu tašku – nyní již s falešnými penězi, když se jí předtím Srnkovy finance podařilo zajistit od nádražního lapky. Luka, jenž odposlouchává radiovou policejní komunikaci, zachycuje rozjíždějící se akci na hlavním nádraží. Vydává se tam i s Nestorem. Vrah se dostává k brašně s penězi a oděn do mundúru uklízeče nastupuje do vlaku. Zahlédnut je však Bukowským, jenž upozorňuje i Luku. Při průjezdu rychlíku tunelem šváb omračuje Nestora taserem, ale cirkusový vrhač nožů mu zasazuje smrtelnou ránu do krku.

Během přestávky výslechu Andrey jí právník předává utišující léky. Podezřelá umírá během převozu do vazební věznice. Medikament obsahoval jed. Policie začíná pátrat po Hartmanovi. Bezcharakterní advokát zadušuje polštářem matku a mizí ve chvíli příjezdu zásahovky. Ta odhaluje jeho plánovaný večerní odlet. Obsazení letiště však vychází naprázdno. Hartman si namísto toho jede pro ukryté miliony do bytu Bukowských, kde nalézá psychologa. Poté, co jej drží svázaného v šachu, mu sděluje motivaci k jeho zabití a získání majetku rodiny. Švába si najal, aby odstranil Bukowského – polovičního vlastníka majetku pocházejícího od Andrey. Když na podlaze rozlije benzín a škrtne sirkou, daří se Nestorovi vymanit ze smyčky. V boji však padá a hledící do hlavně pistole očekává smrt. Výstřel však ukončuje život advokáta, když se za jeho zády zjevuje poručík Kuneš. Jediný z policistů pochopil, že se plánovaný odlet neuskuteční. Po nálezu Bukowského hlasové zprávy se za ním rozjel do bytu.

Psycholog odjíždí zahájit novou životní etapu po boku uzdravující se těhotné Vesny.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Role v obou řadách[editovat | editovat zdroj]

Pavel Řezníček Nestor Bukowsky
Hynek Čermák Kuneš
Marika Šoposká Vesna
Jan Vlasák Srnka
Bohumil Klepl Zachar
Predrag Bjelac Luka Coltello
Vanda Hybnerová Andrea
Adéla Petřeková Edita Tichá
Karel Dobrý Hartman
Štěpán Benoni Miky Lébl
Jana Pidrmanová Pokorná
Teresa Branna Daria
Matěj Hádek Žďárský
Šárka Vaculíková Markéta
Jiří Untermüller kardiolog
Lukáš Jůza Tejc
Petra Bojko Zachová
Barbora Mottlová bankovní úřednice
Jan Teplý ml. fachman
Jiří Wohanka patolog
Klára Cibulková exmanželka Kuneše
Norbert Lichý Čingy
Barbora Mudrová Markéta

Role v první řadě[editovat | editovat zdroj]

Michal Dlouhý „Barťák“ Bartáček
Jaromír Hanzlík Tichý
Nela Boudová šéfka katedry
Kristína Farkašová terapeutka
Martin Hub Hakim
Rostislav Novák ml. Prozac
Martin Sitta Jarek
Michal Gulyáš pacient Robert
Hynek Chmelař psychiatr
Jiří Havel soudce
Jakub Albrecht Vondráček
Dana Marková Vondráčková
Denisa Chalupová prostitutka
Kateřina Juhasová sekretářka Tichého
Kristián Pekar Jindra Hošek
Ondřej Mataj Robert Švarc
Marie Kellnerová ml. Claudie
Robin Sobek moderátor
Jan Řičař výčepní
Alena Konopíková Ťuťuová
Helga Matulová-Čočková ředitelka gymnázia
Eva Kodešová
Veronika Kubařová
Jakub Tlapák

Role ve druhé řadě[editovat | editovat zdroj]

Ondřej Malý Šváb
Michael Otřísal kněz
Kateřina Pechová Adéla Tomanová
Jakub Snochowski Tadeusz Koch
Petr Buchta Váchal
Vladimír Mrva exekutor
Pavel Krátký vymahač dluhů
Filip Menzel fotograf
Jan Pachl lékař ARO
Petra Pudová sestra ARO
Zuzana Dovalová sestra recepce
Alena Konopíková prodavačka v kiosku
Tomáš Šolc Blabolil
Viktorie Budínská Johana
Alice Schinabeková reportérka ČT
Zuzana Drdácká narkomanka
Lukáš Buchar prodavač
Roman Bartoš policejní technik
Filip Čapka Keler
Barbora Jánová Hanka
Alexander Podolkhov prodavač z army shopu
Roman Mrázik zeměměřič
Tomáš Jeřábek Max
Rudolf Kinský automechanik
Miloš Čejchan taxikář
Ngo Trung Hai prodavač v tržnici
Josef Pejchal bankovní úředník
Dana Černá npor. Hvozdíková
Ladislav Beran kardiolog
Alena Procházková Srnková
Antonie Talacková Barešová maminka
Katarzyna Anna Byrteková pokladní v přístavu
Daniel Rous policejní velitel
Marie Spurná Hartmanova matka
David Friday developer
Lenka Daňková překladatelka
Romana Goščíková realitní makléřka
Martha Olšrová barmanka
Pavel Cajzl velitel zásahu
Filip Trnka velitel bezpečnosti letiště
Michael Dymek policista
Roman Zloch policista
Josef Kropáček policejní sledování
Vladimír Balvín policejní sledování
Jakub Tlapák prodavač stromků

Řady a díly[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam dílů seriálu Cirkus Bukowsky.
ŘadaDílyPremiéra
První dílPoslední díl
1 630. října 20134. prosince 2013
2 61. prosince 201417. prosince 2014

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Produkční práce 12dílné série pod vedením Ivany Jaroschy zahrnovaly natočení 380 motivů v rozmezí 137 natáčecích dnů, při nichž padlo 8 400 klapek. Celkově bylo obsazeno 74 herců a 908 komparzistů. Natáčení probíhalo na lokacích v Praze, DěčíněPosázaví. K dalším exteriérům se zařadily zámeček Bon Repos, zámek Jezeří, Sokolov, polská Helská kosa nebo Gdaňsk, kde se odehrál díl druhé série.[2][6] Cirkusové scény byly pořízeny v Národním cirkusu Jo-Joo.[7]

První klapka padla 4. září 2012 a dotočná se konala v dubnu 2013. V děčínské loděnici byla v rámci natáčení využita paralelní konstrukce skutečné 100metrové lodi.[2]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

 • Mezinárodní televizní festival Bar, Černá Hora
  • kategorie hrané tvorby, nejlepší režie – Jan Pachl[8]
  • kategorie hrané tvorby, nejlepší střih – Petr Pauer[8]
 • Finále Plzeň
  • Zlatý ledňáček – kategorie televizních dramat[9]

Recenze[editovat | editovat zdroj]

První řada[editovat | editovat zdroj]

Filmová kritička Mirka Spáčilová, která seriálu udělila hodnocení 75 %, mimo jiné ocenila jednotu stylizace, neustálou proměnu exteriérů na deštivém pozadí a symbiózu městské džungle s pouťovým prostředím cirkusu, když uvedla: „Generace vzývající vlnu severské krimi se konečně dočkala, přitom „bufeťácký“ nátěr Cirkusu Bukowsky neopisuje, zůstává až oddaně český.“ Kritice naopak vystavila zasazení korupční mafie do osobního příběhu a nekončící doprovodný monolog titulní postavy Bukowského.[10]

Marek Staněk udělil seriálu hodnocení 80 %. Ocenil vizuální stránku díla, smysluplný a kvalitní scénář, kameru i režii. V recenzi napsal: „Na televizní obrazovce se mísí beznaděj hlavního hrdiny, tíživá atmosféra dobarvená vynikající kamerou a obrazem, který byl v postprodukci efektně upraven … forma nedrtí obsah. Znamená to, že vše do sebe skvěle zapadá.[11]

Druhá řada[editovat | editovat zdroj]

Druhou řadu Mirka Spáčilová ohodnotila 70 %, když sdělila, že je na stejné úrovni jako první série, tedy stejně dobrá. Nutné shrnutí děje v jednotlivých dílech bylo podle ní příliš dlouhé. Kvalitní obsah komentovala slovy: „Cirkus Bukowsky II zkrátka drží fazonu filmu noir, odlehčenou věcným humorem společné pánské domácnosti dvou ztracenců, kde zazní mimo jiné půvabná sentence o souboji papírové éry s internetem. Zvládá atmosféru, styl, umění detailu, napětí i klíčové mistrovství každé dobré detektivky na pokračování: probouzí totiž zvědavost na každý další díl.[12]

Citáty[editovat | editovat zdroj]

Cirkus Bukowsky vychází z anglosaského modelu dvou šestidílných serií, přičemž na konci té první se zdá, že je příběh zcela uzavřen. Mám rád severskou školu detektivek, která těží ze své jedinečnosti.
— Josef Viewegh[2]
Doufám, že se nám podařilo napsat originální příběh s výraznou atmosférou ve stylu noirových detektivek. A že ona atmosféra bude stejně silná jako samotný příběh.
— Jan Pachl[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d e f g h Cirkus Bukowsky, Osoby a obsazení [online]. Praha: Česká televize [cit. 2013-12-13]. Dostupné online. 
 2. a b c d e Cirkus Bukowsky, O seriálu [online]. Praha: Česká televize [cit. 2013-12-11]. Dostupné online. 
 3. RECENZE: Cirkus Bukowsky okouzlil kamerou i jistotou. Novinky.cz [online]. Borgis, 2013-12-05 [cit. 2013-12-11]. Dostupné online. 
 4. Rozhovor: Exkluzivně s režisérem Cirkusu Bukowsky, Cirkus bude pokračovat. TVZone.cz [online]. 2013-12-11 [cit. 2013-12-11]. Dostupné online. 
 5. Rapl [online]. [cit. 2016-06-26]. Dostupné online. 
 6. a b KĘDZIOROVÁ, Krystyna. Cirkus Bukowsky opět přijel [online]. Česká televize, 2014-12-15 [cit. 2014-12-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-30. 
 7. Pod šapitó je můj život. Jsem hrdý, že jsem cirkusák. Deník.cz [online]. 2011-10-12 [cit. 2014-12-30]. Dostupné online. 
 8. a b Cirkusu Bukowsky se první štace v Černé Hoře vydařila [online]. Praha: Česká televize, 2013-10-29 [cit. 2013-12-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-11-11. 
 9. PETŘÍKOVÁ, Petra: Zlatého ledňáčka na festivalu Finále Plzeň získal snímek Jako nikdy. iDNES.cz 3. května 2014. [cit. 2014-05-06]. Dostupné online.
 10. RECENZE: Je to vůbec český seriál? Cirkus Bukowsky přinesl průlom. iDNES.cz [online]. 2013-10-30 [cit. 2013-12-11]. Dostupné online. 
 11. Recenze: Cirkus Bukowsky – tak trochu jiná detektivka. Total Film [online]. 2013-10-30 [cit. 2013-12-11]. Dostupné online. 
 12. RECENZE: I v druhé řadě drží Cirkus Bukowsky styl odlehčený humorem. iDNES.cz [online]. 2014-12-01 [cit. 2014-12-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]