Iluzionismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce Kouzelník.
Jean Eugène Robert-Houdin, první moderní iluzionista

Iluzionismus (eskamotérství, moderní magie, zábavná magie, salonní kouzelnictví) je artistický obor, při kterém kouzelník (iluzionista, eskamotér, manipulátor) prostřednictvím svých manipulačních schopností, znalostí psychologie, herectví, techniky vytváří efekt (klam, trik, iluzi), které mají pobavit a udivit diváky.

Termín moderní magie se začal profilovat na přelomu 18. a 19. století, kdy kouzelníci vystupují v salonech a později otevírají svá vlastní divadla.

Iluzionismus má mnoho podoborů: všeobecná magie, iluze, mentální magie, orientální magie (fakírství), mikromagie, kartomagie, matematikomagie, dětská magie a další.

Mezi typické triky, které jsou iluzionisty prováděny, patří:

  • Objevení předmětu zdánlivě odnikud (auta, letadla, budovy).
  • Zmizení velkých předmětů nebo osoby, či jejich náhlé přemístění.
  • Levitace – vznášení předmětu nebo osoby zdánlivě v rozporu s přírodními zákony.
  • Zdánlivé zraňování osoby figuranta (například propichováním, řezáním včetně oddělení „odříznutých“ částí) s jeho následným „zázračným“ oživnutím nebo uzdravením, dnes je trik s oddělováním obvykle prováděn tak, že „zraňovaná“ figurantka dává jasně najevo, že necítí bolest ani nepohodlí, přestože by měla být rozdělena na více částí – „oživení“ je tedy nahrazeno „spojením“.
  • Únik iluzionisty (například z pout, z okovů, z pevně uzavřené schránky).

Vysvětlení triků[editovat | editovat zdroj]

Základní principy a jednoduché triky se už často prozradily, nejlepší triky jsou však dobře střeženými tajemstvími. Přesto je většina nových kouzel založena na starých:

  • Mnohé kouzelnické vybavení má dvojitá dna nebo skryté kapsy. Často se využívá i zrcadel či černého kabinetu.
  • Na scéně mohou být skrytá propadla (hojně byla používána v 18. a 19. století).
  • U levitace jde hlavně o dobré skrytí lan nebo podpor, speciální tvary podpor umožňují obkroužit zdánlivě celé tělo.
  • Pro zraňování se mohou používat zasouvací čepele (tato metoda ovšem je spíše amatérská).
  • Při dělení těla mohou za různé části zaskakovat různí figuranti, či umělé napodobeniny údů.

V dnešní době lze pomoci internetu zcela zdarma nalézt „vysvětlení“ libovolného triku (např. levitace (David Copperfield), zmizení vozu Orient expresu (David Copperfield), chůze po vodě (Criss Angel) aj.). Dále existuje spousta internetových obchodů, kde je možno „kouzlo“ koupit včetně návodu.

Odvětví kouzelnictví - kouzelnické obory[editovat | editovat zdroj]

Moderní magie se dělí na několik kategorií, z nichž ve většině se pořádají všeobecně uznávané soutěže po celém světě včetně mistrovství světa a mistrovství České republiky. Někteří kouzelníci se věnují více oborům, jiní se specializují pouze na jeden.

Mikromagie[editovat | editovat zdroj]

Kouzelnický obor zaměřený na menší obecenstvo, při kterém se kouzla odehrávají v těsné blízkosti diváka. Při tomto oboru se většinou kouzlí s kartami, mincemi a drobnými předměty a kouzelnické efekty se často odehrávají přímo v rukou diváka. K zahraničním představitelům patří Shim Lim, Alex Pandrea, Daniel Garcia, Patrick Kun, k českým Petr Kasnar, Radim Šoch, Ray Salman, Miloš Malý, Tomasiano, Ondřej Pšenička, Ondřej Sládek.

Všeobecná magie[editovat | editovat zdroj]

Obor, při kterém se kouzlí většinou na hudbu, kouzlí se s většími předměty a živými zvířaty, kouzelník má na jevišti obvykle i asistentku, které mu podává a připravuje rekvizity. Při všeobecné magii jsou běžná kouzla jako: Roztrhání a scelení novin, objevení hrdličky z šátků, objevení šátků z prázdné bedýnky, kouzla s barevnými péřovými květinami a rychlo převleky. Do tohoto oboru patří také jedno z nejstarších kouzel světa - Čínské kruhy (sada 3 - 9 ocelových kruhů, které se v rukou kouzelníka záhadně spojují). K představitelům tohoto oboru patří Lance Burton, Dai Vernon, Paul Daniels, Jason Birne, Cyril Takayama, Julius Nemeš a Pavel Pomezný. Z kouzelnic zastupuje tento obor Kelly.

Manipulace[editovat | editovat zdroj]

"Královna magie" - kouzelnický obor, který záleží na šikovnosti rukou a odvádění pozornosti. Manipulace jsou nejčastěji předváděny ve fraku při hudbě; mnoho kouzelníků i v 21. století používá frak, často však v mnoderním extravagantním zpracování. V tomto oboru se kouzlí s drobnějšími předměty, které kouzelníkovi dovolí s nimi "manipulovat"; jedná se o předměty jako: různé druhy karet, mince, náprstky, dřevěné kuličky, svíčky, květiny, ale i mobilní telefony a kompaktní disky. Nejznámějším a nejzákladnějším manipulačním trikem je Chicago (anglický název Multiplying balls) - mizení, objevování a množení kuliček mezi prsty kouzelníka. K představitelům tohoto oboru patří Channing Pollock, Fred Kaps, Cardini, Jeff McBride, Topaz, Peter Marvey, June Chang, Petr Kasnar, Ray Salman a Ondřej Sládek.

Iluze[editovat | editovat zdroj]

Kouzelnický obor známý z televizních pořadů a především díky iluzionistům jako Harry Houdini, David Copperfield, Hans Klok, Siegfried a Roy, Criss Angel, Franz Harary, The Pendragons, Dirk Arthur, Duo Absolon a Pavel Kožíšek, Mark Larsen, Yvo Zydek. V tomto oboru jsou rekvizity největší. Předvádějí se iluze jako: Přeříznutí ženy v boxu, proměna ženy v tygra, metamorfóza, objevení automobilu, ale i zmizení sochy Svobody (David Copperfield) či zmizení raketoplánu (Franz Harary). Do tohoto oboru se řadí také eskapologie, které se věnoval slavný Harry Houdini a James Randi. Z českých iluzionistů stojí za zmínku Mark Larsen, Duo Absolon, New Absolon, Yvo Zydek.

Dětská magie[editovat | editovat zdroj]

Komerční obor kouzlení zaměřený na děti - jedná se o směs více kouzelnických oborů, hlavním je však všeobecná magie. V tomto oboru také téměř nenaleznete představení na hudbu - interakce s dětmi je zde velmi důležitá a tak jsou představení mluvená. Do kouzel bývá často zapojeno i žonglování s míčky, talíři či kužely a tvarování zvířátek z modelovacích balónků. Kouzelnické představení mívá většinou humorný nádech a u mnoha kouzel děti pomáhají kouzelníkovi na jevišti. Kouzla, která patří do dětské magie jsou například: Objevování mincí dětem za ušima, v nose či v podpaží, mizení a objevování hedvábné stuhy, barvení omalovánek pomocí zaklínadla a objevení králíka z klobouku. K představitelům tohoto oboru patří Silly Billy, Silvester the Jester, MAGIC Soukup, Pan Kravata, Radim Šoch a Ray Salman.

Komická magie[editovat | editovat zdroj]

Kouzelnický obor, který by měl v publiku vyvolat spíše smích, než úžas. Komická magie je spíše parodování kouzelnického představení a často bývá předváděna formou "nešikovný kouzelník" nebo "kouzla se dějí nechtěně". V komické magii však lze vytvořit i skvělé kouzelnické efekty a sklidit tak úžas diváků jako v jiných oborech. Častou pointou bývá: Kouzelník se snaží opakovaně předvést kouzlo a stále to končí fiaskem, nakonec se ale stane nějaký velmi nečekaný kouzelnický efekt, který celou scénku zakončí. K představitelům tohoto oboru patří Mac King, Tom Mullica, Penn a Teller, Amazing Johnatan, Michael Finney, Bill Malone, Voronin, Michel Gammenthaler, Míla Trnka a Richard Nedvěd a Radim Šoch.

Mentální magie[editovat | editovat zdroj]

Mentalismus - jedná se o jevištní či mikromagický obor, při kterém se využívají i mnohé psychologické metody (hypnóza,sugesce, mnemotechnika). Kouzelník zde většinou zarytě předstírá, že opravdu má nadpřirozené schopnosti telepatické či telekinetické. Jedná se o kouzelnické triky zahalené více do tajemna, kdy kouzelník čte divákům myšlenky, pohybuje předměty či dokonce komunikuje se záhrobím. Známým kouzlem je uhodnutí čísla na které divák myslí či ohýbání vidličky v rukou diváka. Nejznámějšími kouzelníky tohoto oboru jsou: Derren Brown, Jakub Kroulík, Max Maven, Uri Geller, The Zancigs, Alexander, Christoph Borer, Kelly. Naopak kouzelník James Randi je velkým skeptikem paranormálních jevů a velikou část svého života zasvětil odhalováním těchto podvodů - především u Uri Gellera, který celý život tvrdil, že nadpřirozené schopnosti opravdu má.

Street magic[editovat | editovat zdroj]

Pouliční magie - kouzelnický obor, při kterém se kouzlí přímo na ulici mezi lidmi a skládá se z mikromagie a všeobecné magie. Tento obor kouzlení je dnes velmi moderní, avšak je starý mnoho staletí - kouzelníci a kejklíři často předváděli své umění na rušných ulicích či na jarmarku. Nejznámější kouzlo z tohoto oboru je Cups and Balls (německy Becher Spiel, česky Kalíšek a kulička, či skořápky) - kouzlo, při kterém má kouzelník na stole tři kovové pohárky a kuličku, která postupně cestuje z jednoho pohárku pod druhý, množí se a na závěr kouzelník pod pohárky objeví například citrón či tenisový míček. Moderními pouličními kouzly jsou například objevení karty za sklem či levitace divákova prstýnku. Tímto oborem začínalo mnoho dnes již legendárních kouzelníků. Typickými představeiteli street magic jsou Criss Angel, Cyril Takayama, Dynamo, David Blaine a v ČR. Radek Bakalář

Kartomagie[editovat | editovat zdroj]

Karetní magie - Hlavní rekvizity, které kouzelníci používají jsou hrací karty různých druhů. Kartomagie je většinou předváděna formou mikromagie nebo jevištních manipulací. V karetní magii jsou častými efekty nalezení divákovy karty v zamíchaném balíčku, přeměna karty v jinou, zmizení a objevení karetních vějířů, seřazení zamíchaného balíčku atp. Známými karetními specialisty jsou Cardini, Ed Marlo, Dai Vernon, Lennart Green, Bill Malone, Juan Tamariz, Jeff McBride, Juliana Chen, Miloš Malý, Zdeněk Šťáhlavský (jedna z největších sbírek karetních her na světě).

Čeští kouzelníci[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]