Harry Houdini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Harry Houdini
Houdini v roce 1899
Houdini v roce 1899
Rodné jméno Erik Weisz
Narození 24. březen 1874
Budapešť, Rakousko-Uhersko
Úmrtí 31. října 1926 (ve věku 52 let)
Detroit, Michigan
Povolání iluzionista, eskapolog, kaskadér, herec
Podpis
Harry Houdini - podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Harry Houdini jako Erik Weisz, později psáno Ehrich Weiss, (24. března 1874 Budapešť31. října 1926 Detroit) byl maďarsko-americký kouzelník, iluzionista, eskapolog, kaskadér, skeptik, filmový producent, herec a amatérský letec. Přezdívalo se mu mistr úniku.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Proslavil se především jako král pout (handcuff king) a byl typickým představitelem oboru eskapády, což znamená únik z různých pout, svěracích kazajek, zašitých pytlů, nebo uzamčených klecí a skříní. Jeho dovednost překonala vše, co bylo v oboru eskapád dosud předvedeno. Ve Washingtonské státní věznici se nechal dokonce uzavřít do pověstné cely smrti. Zakrátko poté, co jej kontrolní úředníci opustili, stál vítězoslavně přede dveřmi.[zdroj?] Osvobozoval se z beden, konví, z pout na suchu i ve vodě. V Pittsburghu byl uzavřen ve skleněné kopuli zvlášť k tomu účelu zhotovené, v Detroitu byl spoután a svázán do balíku a vyvěšen na praporové žerdi z desátého poschodí. Ovládal i všechny ostatní obory moderní magie, vystupoval jako iluzionista v různých městech Evropy a dokonce i v pražském varieté. Jeho výraznou aktivitou bylo také pořádání antispiritistických přednášek, při kterých demonstroval triky spiritistů. Pomohl tak díky znalostem moderní magie odhalit více než sto podvodných médií. Při jedné experimentální přednášce na univerzitě v Montrealu ho nečekaně jeden student udeřil pěstí do břicha. Na zranění podlehl.

V dějinách iluzionistického umění zaujímá osobité místo a o jeho životě a umění byly natočeny tři celovečerní filmy. Popularita tohoto umělce je dodnes tak velká, že především Američané ještě v současnosti – když chtějí říci „vysvobodit se“ nebo „dostat se z těžké situace“ – používají výraz odvozený od jeho jména houdinizovat. V České republice je mu věnována expozice v Divadle kouzel Pavla Kožíška, kde si návštěvníci mohou prohlédnout fotografie a plakáty z Houdiniho legendárních vystoupení a jeho zvětšený portrét, který vyšel na amerických poštovních známkách.

Houdini ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Roku 2007 natočil režisér Gillian Amstrong film "Iluze lásky" inspirovaný právě Houdinim. Hlavní roli zde hrál Guy Pearce a Catherine Zeta-Jonesová.

O sedm let později, v roce 2014, vznikl dvoudílný životopisný film "Houdini", v němž roli slavného iluzionisty ztvárnil Adrien Brody, jeho manželku pak herečka Kristen Connollyová.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]