David Copperfield (kouzelník)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
David Copperfield
DC Bullett Photo.jpg
Rodné jméno David Seth Kotkin
Narození 16. září 1956 (61 let)
Metuchen
Národnost Židé
Ocenění Library of Congress Living Legend
Řád umění a literatury
Partner(ka) Claudia Schiffer (19941999)
Web www.davidcopperfield.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Seth Kotkin (* 16. září 1956 Metuchen, New Jersey, USA), vystupující pod uměleckým pseudonymem David Copperfield je americký kouzelník a iluzionista. Od 70. let 20. století je znám svými četnými televizními vystoupeními, každý rok předvede asi 600 show. Vystupuje především v Las Vegas.[1] Jeho majetek je odhadován na 800 milionů dolarů.[2]

Kouzla předváděl už jako dítě. Jako kluk byl velice plachý a samotářský. Své první kouzelnické představení uspořádal ve svých dvanácti letech pod jménem Boy Divino. Profesionálně se jim začal věnovat jako dvanáctiletý. " První kouzlo jsem se naučil jako 7letý od svého dědečka, bylo to kouzlo s kartami. Stále tuto iluzi používám ve své show. Bohužel, dědeček zemřel dřív, než jsem s tím kouzlem poprvé vystupoval pro veřejnost, takže to už nemohl vidět."

Stal se historicky nejmladším členem Společnosti amerických kouzelníků. Jako šestnáctiletý už přednášel magii na univerzitě v New Yorku. Jeho živé šou bez kamerových triků a vizuálních efektů viděli v 40 zemích světa více než 3 miliardy televizních diváků. Za svůj dosud největší úspěch považuje Project Magic z roku 1982, kde použil magii jako léčebnou metodu pro posílení dovednosti a motorických schopností tělesně postižených lidí. Dnes tento projekt funguje v tisících nemocnicích v 30 státech. Kompletní příprava jednoho kouzla od nápadu po vystoupení před lidmi mu trvá průměrně 2,5 roku, iluzi létání však chystal až 7 let.

Dal zmizet americkou Sochu svobody živě před očima obyvatel New Yorku a před zraky 50 milionů televizních diváků. Nechal vypařit letadlo obklopené lidmi či 70tunový vlak Orient Express, opět před svědky přímo na místě. V rozporu s gravitačními zákony létal ve vzduchu a vznášel se nad Grand Canyonem. Unikl z vězení Alcatraz, odkud se nepodařilo utéct ani Al Caponemu, a dostal se ven i ze zdemolované budovy. Přežil pád do propasti Niagarských vodopádů. Zničil a obnovil baseballovou kartu v hodnotě přes milion dolarů před očima jejího nervózního majitele, slavného hokejisty Wayna Gretzkého. Nechal náhodné diváky z přítomného publika na své show zmizet a vzápětí se objevili na místech, kde by to nikdy nečekali.

Jako jedna z mnoha celebrit má také svou vlastní voskovou figurínu u Madame Tussaud v Londýně. V roce 1982 založil Project Magic, věnující se handicapovaným dětem. Své nové kouzelnické triky vymýšlí na jednom utajeném místě v Nevadě. Na svém kontě má také titul Bavič roku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. rssmonitor.cz
  2. Auf dem Sprung zu den Reichsten der Reichen [online]. 2013-10-16, [cit. 2014-12-16]. [1]. (anglicky)