Niagarské vodopády

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Niagarské vodopády
Niagarské vodopády
Niagarské vodopády
Rozměry
Celková výška 52 m
Šířka 1200 m
Průtok 5900 m³/s (max.)
Poloha
Světadíl Severní Amerika
Státy KanadaKanada Kanada, USAUSA USA
Zeměpisné souřadnice 43°4′41″ s. š., 79°4′33″ z. d.
Ostatní
Vodní tok Niagara
Povodí Řeka svatého Vavřince
Typ eroze skalního stupně

Niagarské vodopády (anglicky Niagara Falls) je souhrnné označení pro celkem tři sousedící vodopády na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vtéká do jezera Ontario. Dosahují výšky 52 metrů (Podkova). Nejznámější z nich je Podkova (Horseshoe Falls), jehož převážná část leží na kanadském území. Druhý, menší Americký vodopád (American Falls) a třetí, nejmenší Nevěstin závoj (Bridal Veil Falls) se nacházejí celé na území USA.

Vznik vodopádů[editovat | editovat zdroj]

Vše začalo v poslední době ledové, před 12 000 lety. Niagarský ledovec ustupoval Wisconsinskému ledovci a voda z Velkých jezer stékala dolů. Ovšem v tuto dobu bychom Niagarské vodopády těžko nalezli na místě, kde je známe dnes. Musíme je posunout o celé 12 km níže po proudu řeky. Svou silou Niagara omývala břehy, a tím i každým rokem brala v průměru 1 m z podloží skal. V současné době se proces zpomalil asi na 4 cm ročně.

Cestovní ruch[editovat | editovat zdroj]

Po obou stranách vodopádů existují dvě města po Niagarských vodopádech pojmenovaná (viz Niagara Falls v kanadské provincii Ontario a Niagara Falls v americkém federálním státě New Yorku). Jde o velkou turistickou atrakci celé oblasti, na kanadské straně byly postaveny obrovské vyhlídkové věže - Skylon Tower a Minolta Tower.

V celé oblasti v okolí vodopádů se nachází také řada historických památek, vztahujících se k jedinému vojenskému konfliktu mezi USA a Kanadou v roce 1812. Na horním toku Niagary na kanadské straně stojí pevnost Fort Erie, na dolním toku v ústí Niagary do jezera Ontario stojí na kanadské straně (v městečku Niagara-on-the-lake) pevnost Fort George a na americké straně stojí Fort Niagara.

Turisté se mohou nechat svézt pod vodopády po řece Niagaře výletními loděmi (je jich asi 5), které se všechny jmenují stejně - Maid of the Mist. Z kanadské strany je rovněž provrtán tunel pod Kanadskou podkovu. Tunel, dnes používán pouze pro turisty, pochází z doby budování první hydroelektrárny svého druhu, kterou tam postavil Nikola Tesla. Elektrárna stojí z kanadské strany, ale Nikola Tesla má velikou bronzovou sochu postavenu na americké straně.

Zajímavé události[editovat | editovat zdroj]

Na místním hřbitově je pohřben česko-kanadský kaskadér Karel Souček, který v roce 1984 proplul vodopády uzavřený v sudu.[1] Zahynul roku 1985 při nepovedené kaskadérské atrakci v Texasu.

Přímo u vodopádů se natáčel film Niagara s Marilyn Monroe, známé jsou scény na dřevěných schodech, natáčení dole u Niagary pod Americkým vodopádem a scény z Bell Tower, která se nachází u prvního mostu pod vodopády na kanadské straně.

Během extrémních mrazů v lednu 2014 velká část vodopádů zamrzla.[2] V roce 2015 vylezl po zamrzlém okraji vodopádu horolezec Will Gadd[3].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Info Niagara Karel Souček
  2. fis, Novinky. Zamrzly Niagarské vodopády. Novinky.cz [online]. 2014-01-09 [cit. 2014-01-09]. Dostupné online.  
  3. Ledové lezení na Niagarské vodopády

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]