Niagarské vodopády

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Niagarské vodopády
Niagarské vodopády
Niagarské vodopády
Rozměry
Typ eroze skalního stupně
Celková výška 52 m
Průtok 5900 m³/s (max.)
Šířka 1200 m
Zeměpisné souřadnice 43°4′41″ s. š., 79°4′33″ z. d.
Ostatní
Vodní tok Niagara
Povodí Řeka svatého Vavřince
Státy KanadaKanada Kanada, USAUSA USA
Světadíl Severní Amerika

Niagarské vodopády (anglicky Niagara Falls) je souhrnné označení pro celkem tři sousedící vodopády na řece Niagara, která vytéká z Erijského jezera a vtéká do jezera Ontario. Dosahují výšky 52 metrů (Podkova). Nejznámější z nich je Podkova (Horseshoe Falls), jehož převážná část leží na kanadském území. Druhý, menší Americký vodopád (American Falls) a třetí, nejmenší Nevěstin závoj (Bridal Veil Falls) se nacházejí celé na území USA.

Vznik vodopádů[editovat | editovat zdroj]

Vše začalo v poslední době ledové, před 12 000 lety. Niagarský ledovec ustupoval Wisconsinskému ledovci a voda z Velkých jezer stékala dolů. Ovšem v tuto dobu bychom Niagarské vodopády těžko nalezli na místě, kde je známe dnes. Musíme je posunout o celé 12 km níže po proudu řeky. Svou silou Niagara omývala břehy, a tím i každým rokem brala v průměru 1 m z podloží skal. V současné době se proces zpomalil asi na 4 cm ročně.

Cestovní ruch[editovat | editovat zdroj]

Po obou stranách vodopádů existují dvě města po Niagarských vodopádech pojmenovaná (viz Niagara Falls v kanadské provincii Ontario a Niagara Falls v americkém federálním státě New Yorku). Jde o velkou turistickou atrakci celé oblasti, na kanadské straně byly postaveny obrovské vyhlídkové věže - Skylon Tower a Minolta Tower.

V celé oblasti v okolí vodopádů se nachází také řada historických památek, vztahujících se k jedinému vojenskému konfliktu mezi USA a Kanadou v roce 1812. Na horním toku Niagary na kanadské straně stojí pevnost Fort Erie, na dolním toku v ústí Niagary do jezera Ontario stojí na kanadské straně (v městečku Niagara-on-the-lake) pevnost Fort George a na americké straně stojí Fort Niagara.

Turisté se mohou nechat svézt pod vodopády po řece Niagaře výletními loděmi (je jich asi 5), které se všechny jmenují stejně - Maid of the Mist. Z kanadské strany je rovněž provrtán tunel pod Kanadskou podkovu. Tunel, dnes používán pouze pro turisty, pochází z doby budování první hydroelektrárny svého druhu, kterou tam postavil Nikola Tesla. Elektrárna stojí z kanadské strany, ale Nikola Tesla má velikou bronzovou sochu postavenu na americké straně.

Zajímavé události[editovat | editovat zdroj]

Na místním hřbitově je pohřben česko-kanadský kaskadér Karel Souček, který v roce 1984 proplul vodopády uzavřený v sudu.[1] Zahynul roku 1985 při nepovedené kaskadérské atrakci v Texasu.

Přímo u vodopádů se natáčel film Niagara s Marilyn Monroe, známé jsou scény na dřevěných schodech, natáčení dole u Niagary pod Americkým vodopádem a scény z Bell Tower, která se nachází u prvního mostu pod vodopády na kanadské straně.

Během extrémních mrazů v lednu 2014 velká část vodopádů zamrzla.[2] V roce 2015 vylezl po zamrzlém okraji vodopádu horolezec Will Gadd[3].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Info Niagara Karel Souček
  2. fis, Novinky. Zamrzly Niagarské vodopády. Novinky.cz [online]. 2014-01-09 [cit. 2014-01-09]. Dostupné online.  
  3. Ledové lezení na Niagarské vodopády

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]