Přeskočit na obsah

Telekineze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Podvržená fotografie Fluidic Effect od E. I. Bugueta demonstruje působení telekineze

Telekineze (z řečtiny: tele – vzdálenost, vzdálený, kineze – pohyb; doslova „vzdálený pohyb“) nebo též psychokineze (psyché – mysl, duše, psychika; doslova „pohyb myslí“) je pojem označující vyvolání pohybu předmětu „silou myšlenky“. Jinak řečeno je to schopnost pouze pomocí vůle ovlivňovat objekty na fyzické úrovni. Příkladem může být pohybování s objektem, jeho deformace (např. ohýbání),[1] ale rovněž i ovlivňování výstupů (výsledků) generátoru náhodných čísel.

Podle většiny vědců nebyla existence telekineze přesvědčivě prokázána ani věrohodně předvedena.[1]

Další PSI schopnosti

[editovat | editovat zdroj]

Telekineze je vedle telepatie asi nejznámější z údajných „PSI schopností“; dalšími by měly by být např. pyrokineze (tj. vytváření či ovládání ohně myslí; termín použil poprvé americký spisovatel hororu Stephen King v románu Žhářka, v originálu Firestarter), hydrokineze (ovládání vody), aerokineze (ovládání plynů), biokineze (ovládání živé hmoty – změna barvy, délky vlasů, barvy očí atd.), elektrokineze (ovládání elektřiny), atmokineze (ovládání počasí), chronokineze (ovládání vnímání toku času), geokineze (změna průsvitnosti, čirosti a tvaru krystalických látek) a lumokineze (ovládání světla – nahuštění fotonů). Názvy těchto „schopností“ však zhusta vycházejí z chybné etymologie slova telekineze: základem je slovo kineze tedy pohyb, nikoliv ovládání určitého fenoménu (srovnej slovo „psychokineze“, které by analogicky a chybně znamenalo „ovládání mysli“, namísto správného „pohyb myslí“).

Ve skutečnosti není telekineze totéž co tzv. psychokineze. V pojmu psychokineze je de facto již obsažena parapsychologická a ezoterická interpretace jevů obecně označovaných za telekinezi. Podle většiny ezoteriků i parapsychologů má totiž být telekineze vyvolávána tzv. mentální či psychickou silou, kdy je zcela mylně a nelogicky ryze fyzikální pojem "síla" spojován s psychikou či "duševní" činností lidského jedince.

  1. a b Science of Scams – Factoids - Telekinesis [online]. [cit. 2011-01-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-02-10. (anglicky) 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]