Burleska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bon-Ton Burlesquers.jpg

Burleska je literární, literárně-dramatický nebo hudebně-dramatický žánr zobrazující komické a fraškovité příběhy se záměrem něco zlehčit nebo někoho zesměšnit. Protože k dosažení tohoto cíle se její autoři mnohdy neštítí ani pokleslých prostředků, má burleska uměleckou cenu jen tehdy, pokud je spojena s nadsázkou, ironií, parodií a satirou.

Postupy burlesky jsou známy již z antické komedie a literatury (Aristofanés, Lúkianos), rozvíjely se v italské a francouzské komedii (Carlo Goldoni, Molière) a uplatnily se v opeře i v operetě (Jacques Offenbach).

Nás ale bude zajímat mnohem víc druhé vysvětlení, které jsem nalezla v knize Art of the Teese, kterou napsala právě již zmiňovaná Dita Von Teese. Dita samozřejmě uznává a zmiňuje i první vysvětlení a dodává, že slovo burleska je od italského burlare; smát se. Ale Ditina burleska má kořeny v Americe, a je všeobecně známá jako striptýz. Přesněji; s burleskou začali bratři z rodiny Minsky; Abe, Billy, Herbert a Morton, kteří si roku 1912 zařídili vlastní burleskní show a síť divadel v New Yorku. Na ní chodili převážně chudí přistěhovalci, protože byla levnější než jiná divadelní představení. Jenže ti nedokázali ocenit čistou burlesku, a tak Billy a Abe vymysleli, že děvčatům vybudují molo, aby měli bližší kontakt s publikem. Také změnili název show na "Burleska jak jí máte rádi – Aneb žádná rodinná show" (Burlesque As You Like It – Not a Family Show).

Roku 1935 se proti burlesce začala zvedat vlna nevole, ale Minskyho licence byla v tu dobu ještě nedotknutelná. Vše prasklo až roku 1937, kdy striptérka v Minskyho divadle New Gotham vystoupila bez tang. Všechna divadla, která měla co do činění s burleskou, byla uzavřena a samotné slovo burleska bylo zakázáno.

Dnes již nenajdete v divadlech či klubech burlesku, nýbrž neo-burlesku. Ta na sebe bere mnoho podob, ale vždy je tam něco z původního žánru (např. striptýz, nákladné kostýmy, kabaretní témata či vulgární humor). Zastánci neo-burlesky se scházejí na různých akcích po celém světě, třeba na Vancouver International Burlesque Festival, Miss Exotic World Pageant, New York Burlesque Festival, Tease-O-Rama atd. Burleska má také vlastní muzeum, které můžete najít v Las Vegas. Jsou v něm všechny možné atrefakty týkající se slavných burleskních osobností.

Kdo ale byla první velká hvězda na burleskním nebi? Přeci Gypsy Rose Lee. Gypsy byla známá tím, že utrácela skutečně velké částky za svoje kostýmy. Což svědčí o tom, že Gypsy nebyla jen tak nějaká holka od vedle, vytvářela sny, byla nedotknutelná. V tom bylo její kouzlo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]