Červený trpaslík (seriál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Červený trpaslík

logo 1. série
Základní informace
Původní název Red Dwarf
Žánry televizní sci-fi
komediální drama
Formát sci-fi, sitcom, parodie
Námět Rob Grant
Doug Naylor
Hrají Chris Barrie
Craig Charles
Danny John-Jules
Norman Lovett
Hattie Hayridgeová
Robert Llewellyn
Chloë Annettová
Země původu Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Počet řad 11
Počet dílů 67 (seznam dílů)
Produkce a televizní štáb
Hudba Howard Goodall
Premiérové vysílání
TV stanice BBC2 (1988–1999)
Dave (2009–dosud)
Vysíláno 15. února 1988 – dosud
Oficiální webové stránky
Červený trpaslík na ČSFD SZ IMDb TV.com

Červený trpaslík (anglický název Red Dwarf) je britský sitcom, který je natáčený od roku 1988 a který je řazen do žánru sci-fi coby parodie. Téměř celý děj tohoto seriálu se odehrává ve vesmíru více než tři milióny let v budoucnosti. Červený trpaslík se také stal kultovním dílem.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Prvních šest sezón bylo natočeno v letech 1988–1993, každá po šesti epizodách. Po přestávce vznikly v letech 1997–1999 další dvě série, z nichž každá měla osm dílů, čímž se celkový počet vyšplhal na 52 epizod (vysíláno na BBC). Následovala dlouhá pauza, Červený trpaslík byl obnoven v roce 2009, kdy byla odvysílána třídílná minisérie „Zpátky na Zemi“ (9. řada). Zároveň se seriál přesunul na stanici Dave. Díky diváckému úspěchu mohla být později natočena i desátá sezóna (má 6 dílů), která měla premiéru roku 2012.[1][2]

Na conu Dimension Jump pořádaném v květnu 2013 nemohl autor Doug Naylor potvrdit, zda vznikne 11. řada. Avšak prohlásil, že by ji rád natáčel již v únoru 2014 a že se možná vrátí postava počítače Holly.[3] Herec Craig Charles se v létě 2013 zmínil, že se na rok 2014 chystá natáčení nových dílů Červeného trpaslíka.[4] Danny John-Jules později oznámil, že natáčení začne v říjnu 2014, přičemž odvysílání 11. řady bylo plánováno na podzim 2015.[5] Televizní stanice Dave dne 2. května 2015 oficiálně oznámila začátek natáčení XI. a XII. série na podzim 2015,[6][7] 11. řada byla odvysílána roku 2016 a v roce 2017 by měla následovat 12. série.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam postav seriálu Červený trpaslík.

Dave Lister[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Dave Lister.

25letý muž, jehož vzhled charakterizuje pět dredů vzadu na hlavě. Rád pojídá ostré indické pokrmy (kari a indické placky) a hraje na svou kytaru s pěti strunami, z nichž tři jsou G. Listerovým snem je odjet na Fidži spolu se svou láskou Kristinou Kochanskou, aby tam mohl chovat ovce a krávy a křížit koně. Za zvláštní událost v jeho životě lze považovat to, že je svým vlastním otcem a jeho matkou je právě Kristina Kochanská.

Kocour[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kocour (Červený trpaslík).

Zatímco Lister byl zmrazen ve stázovém poli, zůstala jeho kočka Frankenstein bezpečně uzavřena v lodním skladišti a za tři miliony let se její potomci vyvinuli v humanoidní formu života, která si ovšem zachovala vzhled a povahové rysy podobné kočkám. Tato rasa, oficiálně nazývaná Felis sapiens (nesprávně Felix sapiens), vytvořila na lodi Červený trpaslík vlastní civilizaci, o které je mimo jiné známo, že její zástupci do knih místo písmen píší pachem a své teritorium si označují voňavkou. Kocour je posledním žijícím zástupcem této rasy, jelikož všichni ostatní jeho druhu buď zemřeli, anebo se vydali hledat svého boha Cloistera. Kocourovy vnitřní orgány včetně stěn žaludku jsou barevně sladěny a má „rytmičtější“ tep. Nejvíce času stráví paráděním se a obhlížením se v zrcadle. Zajímavostí je, že dle kočičí Bible byla Matka boží (Frankenstein) zachráněna Cloisterem Hlupákem (Listerem), který se nechal hibernovat, aby ji zachránil, a který se vrátí, aby kočičí lid odvedl na Fušál (Fidži) do země zaslíbené. Ač se to tedy zdá absurdní, stal se Lister pro tuto civilizaci bohem.

Arnold Rimmer[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Arnold Rimmer.

Hologram 30letého muže, jenž před výbuchem tepelného štítu, který měl opravit, zastával na lodi pozici druhého technika, jehož hlavní náplní práce bylo opravovat automaty na polévku. Po výbuchu byl stvořen lodním počítačem, aby se staral o Listerovo duševní zdraví. Rimmer je absolutní břídil trpící neurózami a napoleonským komplexem. Není schopen se postavit čemukoliv, vždy před každým problémem zbaběle uteče. Je posedlý touhou stát se důstojníkem, nicméně neustále propadá u důstojnických zkoušek. Jako hologram se Rimmer nemůže čehokoliv dotýkat, avšak jen do doby, než je bytostí zvanou Legie převeden na tzv. tvrdé světlo. Důkazem toho, kam to Rimmer mohl dotáhnout je Eso Rimmer, Rimmerovo jiné já z alternativní dimenze, které je považováno téměř za superhrdinu.

Kristina Kochanská[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kristina Kochanská.

25letá žena, do které se Lister ještě před havárií na lodi bláznivě zamiloval a asi čtyři týdny s ní chodil. Kristina je chytrá, vzdělaná a vyzná se v sýrech (nejraději má kozí sýr s kousky ananasu). S Listerem se znovu setkají, když výsadková loď Červeného trpaslíka (Kosmik) narazí na tunel vedoucí z alternativní reality.

Kryton[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kryton.

Kryton je android série 4000m který byl vyroben společností Divadroid. Má hranatou hlavu a hranaté i celé tělo. Jeho celé jméno zní Kryton 2X4B-523P. Na palubě lodi oslovuje všechny „pane“ a jeho největší zálibou je žehlení a praní prádla. Krytonův největší sen je stát se člověkem. Postupem času ho Lister naučí i lhaní, drzosti a jiným negativním projevům chování, aby se stal „lidštějším“. Na loď se dostal tak, že ho Lister zachránil z havarované lodi Nova 5, jejíž posádku Kryton nedopatřením zabil. Občas cituje přesné znění direktiv vesmírného sboru, většinou jako reakci na Rimmerovy vlastní citace a interpretace. Jako všichni androidi a stroje věří v křemíkové nebe.

Holly[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Holly (Červený trpaslík).

Holly je centrální počítač lodi, jehož IQ původně dosahovalo hodnoty 6 000 bodů. Avšak během 3 milionů let se Hollyho inteligence značně snížila kvůli počítačové senilitě. Ačkoliv si tento zmatkářský počítač velmi často neví rady, nakonec vždy najde řešení problémů, na které posádka lodi narazí. Nejdřív má podobu asi padesátiletého bílého plešatého muže, kterou si vybral z milionu různých možností. Po návštěvě paralelního vesmíru se bláznivě zamiluje do jiného lodního počítače, Hilly. Ovlivněn tímto milostným vzplanutím na sobě Holly provede změnu pohlaví a stane se z něj 35letá žena s dlouhými blonďatými vlasy.

Replikanti[editovat | editovat zdroj]

Replikant je uměle vytvořená bytost humanoidního vzhledu, která pohrdá lidmi a vším co je připomíná. Jejich největší zábava je zabíjení a mučení lidí, přičemž toto mučení prodlužují na nejdelší možnou dobu, třeba i celá desetiletí. Dle Krytona je hlavním rozdílem mezi androidy a replikanty to, že: „Android by nikdy člověku neurval hlavu a nenaplival mu do krku.“ Replikanti jsou skoro nezničitelní a vydrží palbu z bazukoidů na blízkou vzdálenost jen s minimálním poškozením. V seriálu se objeví několik replikantů, např. replikant z kosmické lodi Kentaur a replikant z trestanecké kolonie. V epizodě „Pistolníci z Apokalypsy“ se posádka Kosmiku střetne s kosmickou lodí pilotovanou replikanty.

Loď samotná[editovat | editovat zdroj]

Červený trpaslík je kosmická loď z 23. století patřící Jupiterské důlní společnosti. Je dlouhá 6 mil (cca 10 km), vysoká 4 míle (cca 6,5 km) a široká 3 míle (cca 5 km), má tvar šestibokého hranolu a je natřená na červeno. Uvnitř se nachází více než 2 000 podlaží. Vpředu je lapač, který z vesmírných zdrojů zachytává vodík, který slouží jako palivo pro motory lodi. Červený trpaslík tak může teoreticky plout do nekonečna. Loď představuje sama o sobě malé město, jsou zde nemocnice, bary, diskotéky, celnice i vězení (věznice se nachází na tajném 13. patře přezdívaném „Tank“). Při poslední misi byla její posádka tvořena více než 1 000 lidmi a 1 hologramem napájeným z centrální jednotky lodi. Loď je také vybavena menšími výsadkovými plavidly. Tato plavidla jsou buď typu Kosmik, anebo typu Modrý skrček, přičemž obou typů těchto plavidel jsou na lodi desítky.

Seznam knih[editovat | editovat zdroj]

Červený trpaslík vyšel také v knižní verzi (český překlad Ladislav Šenkyřík, nakladatelství Argo), která je v mnoha ohledech odlišná a televizního příběhu se drží jen rámcově.

Trpaslicon[editovat | editovat zdroj]

Čeští fanoušci seriálu Červený trpaslík pořádají pravidelně setkání pod názvem Trpaslicon. První setkání se uskutečnilo v roce 2003. Na Trpasliconu se promítají oblíbené díly seriálu, hrají společenské hry na motivy Red Dwarf a vystupují zde pozvaní hosté (například dabéři Červeného trpaslíka). Zatím všechny Trpaslicony se uskutečnily v Praze.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Postava Herec Český dabér
Dave Lister Craig Charles Martin Sobotka
Arnold Rimmer Chris Barrie Kamil Halbich
Kryton 2X4B 523P Robert Llewellyn Zdeněk Dušek
Holly Norman Lovett
Hattie Hayridgeová
Miroslav Táborský
Veronika Žilková
Kocour Danny John-Jules Miroslav Vladyka
Kristina Kochanská Chloë Annettová Monika Žáková

Parodie a parafráze[editovat | editovat zdroj]

V seriálu Červený trpaslík se vyskytuje množství parodií na významná díla především z oblasti sci-fi, jako například Vesmírná odysea (dále jen VO) nebo Star Trek (dále jen ST). V mnoha případech je původní dílo dokonce vyjmenováno.

2001: Vesmírná odysea[editovat | editovat zdroj]

 • Dave Lister je poslední žijící člověk na vesmírné lodi (poté, co posádka zahynula), stejně jako David Bowman v VO.
 • Počítač Holly se v mnohém podobá počítači HAL 9000 z VO.
 • Hudba z úvodní znělky (autor Howard Goodall) v začátku parafrázuje úvod skladby Tak pravil Zarathustra (autor Richard Strauss) z úvodu VO.

Star Trek[editovat | editovat zdroj]

 • Postava Krytona odkazuje na postavu androida Data z ST, který se snaží poznávat lidské chování, lásku, city a různé emoce a příčiny lidského chování.

Další[editovat | editovat zdroj]

 • Polymorf odkazuje na Vetřelce.
 • Epizoda Kamila odkazuje na film Casablanca.
 • Epizoda Roztavení je parafrází filmu Westworld.
 • Příběh série Zpátky na Zemi je inspirován filmem Blade Runner. Hlavním společným rysem je hledání vlastního tvůrce.
 • Poslední slova Rimmera před smrtí („polévka gazpacho“) jsou parodií na poslední slovo Občana Kane „rosebud“ (poupě). V epizodě Já na druhou, stejně jako u Občana Kane, hraje důležitou roli hledání významu těchto posledních slov.
 • V seriálu je několik situací inspirováno Biblí či křesťanstvím, například epizody Citróny nebo Čekání na Boha (angl. Waiting for God), která je zároveň parafrází Čekání na Godota (angl. Waiting for Godot).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. (anglicky) Info na www.uktv.co.uk/news
 2. http://www.serialzone.cz/clanek/620-cerveny-trpaslik-se-vraci/
 3. daniellcohen. Red Dwarf Dimension Jump 2013 – info on series 11, pictures and videos [online]. Divinevarod.com, 2013-05-06, [cit. 2013-10-13]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. SPÁČILOVÁ, Mirka. Hrdina Červeného trpaslíka se zajímá o jiný sci-fi seriál, Pána času [online]. Idnes.cz, 2013-07-26, [cit. 2013-10-13]. Dostupné online.  
 5. JEFFERY, Morgan. Red Dwarf series 11 to air late 2015, says Danny John-Jules [online]. Digitalspy.co.uk, 2014-04-10, [cit. 2014-04-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Red Dwarf Blasts Back...Twice [online]. Dave.uktv.co.uk, [cit. 2015-05-10]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Kultovní Červený trpaslík se vrací! Vznikají dvě nové série

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]