Paralelní vesmír (Červený trpaslík)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Paralelní vesmír
Parallel Universe
Díl seriálu Červený trpaslík
Číslo dílu řada 2
díl 6
Scénář Rob Grant
Doug Naylor
Režie Ed Bye [1]
Premiéra 11. října 1988
Hosté
Díly chronologicky
← Předchozí Další →
Queeg Pozpátku
Seznam dílů

Paralelní vesmír (anglicky Parallel Universe) je šestá epizoda druhé série (a celkově dvanáctá[1]) britského kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.[2][3] Poprvé byla vysílána na kanálu BBC2 11. října 1988.

Skladba „Tongue Tied“, která se objevuje na začátku epizody v Kocourově snu byla přijata publikem s velkým nadšením a následně vydána jako singl. Danny John-Jules (v seriálu představitel Kocoura) ji přepracoval, znovu nahrál a vydal v říjnu 1993. V hitparádě UK Charts se umístila na 17. místě.

Děj epizody[editovat | editovat zdroj]

Na začátku epizody sleduje divák společné pěvecké a taneční představení Listera, Rimmera a Kocoura, který zde má prim. Ukáže se, že šlo o jeho sen. Lister (už ve skutečnosti) oponuje Rimmerovi v jeho pomatených představách, jak oslovit ženu. Na obrazovce se objeví Holly a oznamuje, že vynalezl Holly-hop, pohon pro cestování časem. Je to jen obyčejná krabice s tlačítky „START“ a „STOP“. Lister zmáčkne START a Červený trpaslík se přenese do paralelního vesmíru, ačkoli to na první pohled tak nevypadá.[1] Zejména Arnold vyjadřuje své pochybnosti. Když se však objeví druhá loď Červený trpaslík, pochyby jsou rozptýleny.

Na ní všichni potkají své protějšky, Rimmer se setká s Arlene Rimmerovou, Dave s Debbie Listerovou a největší překvapení čeká na Kocoura, jehož protějškem je zablešený Pes. Když ho Kocour potká, vyleká se, ale Pes je přátelský.

Neboj se, já se chci jen kamarádit. Víš co? Já ti očuchám zadek a potom na oplátku ty mě.

Kocoura tato vidina moc nevábí. Lister si s Debbie dobře rozumí, závodí společně v pití piva a vždy je to nerozhodně. Rimmer je v přítomnosti Arlene dost upjatý. V tomto vesmíru jsou dominantnějším pohlavím ženy a Arlene se Rimmera snaží sbalit. On se tomu ze všech sil brání.

Další den ráno

Dave se probouzí v posteli Arlene a před obličejem má nohy Debbie. Je jasné, k čemu v noci došlo. Dovnitř vejdou Arlene s Rimmerem a Arlene poznamená, že doufá, že je David těhotný. Ten zpočátku nechápe, zato Rimmerovi to hned dojde.

Úúúú. Listy, sakra, sakra, sakra. Jestli tomu dobře rozumím, tak je zřejmé, že v jejich vesmíru jsou to muži, kteří rodí děti a protože my jsme v jejich vesmíru, tak je více než pravděpodobné, že jsi nabouranej.

V této realitě rodí muži. Lister obviňuje Debbie, ale ta se ohradí, že si tyto záležitosti hlídají muži. Pak ho chlácholí, že možná bude mít štěstí a nebude v jiném stavu. Rimmer je škodolibý a těší se zpátky na jejich loď, kde si Lister nechá udělat test gravidity. Připomene mu, že když viděli ozvěny budoucnosti, ukázal se v nich Lister s dvojčaty. To by mohlo znamenat, že se ta chvíle přiblížila.

Nemýlí se, Lister je v tom.

(V následujícím dílu je řečeno, že Lister skutečně porodil dvojčata (kluky Jima a Bexleyho), která ale trpěla nekontrolovatelným růstem a během 3 dnů dosáhla věku 18 let. Pak se vrátila do jejich vesmíru.)

Kulturní reference[editovat | editovat zdroj]

V epizodě zazní jména osob:

a názvy děl:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Červený trpaslík - Paralelní vesmír, Ceskatelevize.cz, cit. 2013-03-22
  2. British Sitcom Guide - Red Dwarf - Series 2 [online]. www.sitcom.co.uk, [cit. 2008-01-24]. [1]. (anglicky) 
  3. TV.com - Parallel Universe summary [online]. www.tv.com, [cit. 2008-01-24]. [2]. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]