Trosečníci (Červený trpaslík)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
„Trosečníci“
„Marooned“
Epizoda ze seriálu Červený trpaslík
Číslo epizody Sezóna 3
Epizoda 2
Scénář Rob Grant
Doug Naylor
Režie Ed Bye
Premiéra 21. listopadu 1989
Epizody chronologicky
← Předchozí Další →
Pozpátku Polymorf
Seznam epizod

Trosečníci (anglicky Marooned) je druhá epizoda třetí série (a celkově čtrnáctá)[1] britského sci-fi sitcomu Červený trpaslík. Poprvé byla odvysílána 21. listopadu 1989 na kanálu BBC2.[2]

Děj epizody[editovat | editovat zdroj]

Holly vyhlásí na Červeném trpaslíku poplach: loď je obklíčena pět černými děrami, a protože není jisté, že jimi zvládne prokličkovat, pošle celou posádku pryč. Kocour s Krytonem si vezmou Modrého skrčka, Lister a Rimmer Kosmika, ale trochu se opozdí kvůli Rimmerově truhle, ve které má všechny své cennosti. Mezi nimi i knihy o významných vojevůdcích, protože Rimmer žil v jednom z minulých životů jako eunuch Alexandra Velikého. Záhy ovšem do Kosmika narazí velký meteorit a loď havaruje v ledové pustině, kde nic neroste ani nežije. Spojení vysílačkou nefunguje, a tak se Lister (protože Rimmer je hologram) musí smířit s faktem, že zde stráví několik dní, a možná i zemře. Ze zásob zůstali jen lupínky, sklenička hořčice, tři suchary, shnilý citrón, dvě lahvičky octa, mastička na dásně, psí jídlo a instantní nudle, navíc teplota klesá pod bod mrazu a Lister tak musí udržovat oheň. Zábavy si taky moc neužijí, takže si začnou s Rimmerem vyprávět, jak přišli o panictví.

Po několika dnech je situace kritická: Lister je nucen sníst psí konzervu (zbývají mu ještě instantní nudle, které nesnáší) a také dochází knihy na podpal, které měl Rimmer v truhle. Listera napadne přiložit Rimmerovou truhlou, ale Rimmer to odmítá, protože ji dostal od otce a má k ní silný vztah. Stejně tak nechce spálit ani své vojáčky, takže Lister použije jako palivo veškeré jeho peníze. Nakonec chce spálit i vojáčky, ale tehdy Rimmer navrhne, aby spálil svou kytaru, kterou si jak jedinou vzal. Lister k ní má silný citový vztah a tak odmítne, ale po chvíli souhlasí. Požádá Rimmera, aby si na ni mohl naposledy zahrát, a tak Rimmer odejde z Kosmika. Toho Lister využije, obkreslí kytaru na zadní stranu truhly, obrys vyřízne a hodí ho do plamenů. Rimmer je dojat Listerovou obětí a nařídí mu, aby spálil jeho vojáčky jako důkaz přátelství. Lister se už už chce přiznat, jenže v tu chvíli se objevují Kryton s Kocourem a zásobami jídla. Jak se ukáže, Červený trpaslík nebyl v ohrožení, Holly si pouze spletla pět oblaků hvězdného prachu na skeneru s černými děrami.

Lister si před konsternovaným Rimmerem odnáší svou neporušenou kytaru a ten tak zjišťuje, že nemá nic: obsah truhly je spálený a truhla sama zničená. Požádá Krytona, aby vzal pilku na železo, „protože uděláme Listerovi to, co kdysi udělal Alexandr Veliký mě.

Kulturní reference[editovat | editovat zdroj]

V epizodě zazní jména osob:

a názvy děl:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený trpaslík (14/52) - Trosečníci, ceskatelevize.cz, citováno 27. 10. 2013
  2. (anglicky) Red Dwarf: Marooned v Internet Movie Database

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]