Albula

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Albula
Albula Alpen
Jezero Lej da Staz v pohoří Albula
Jezero Lej da Staz v pohoří Albula

Nejvyšší bod3 418 m n. m. (Piz Kesch)

Nadřazená jednotkaVýchodní Alpy
Sousední
jednotky
Platta, Plessurské Alpy, Sesvenna, Livigno, Bernina, Silvretta

SvětadílEvropa
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Map
Horninyžula, rula, vápenec
PovodíInn
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Albula je pohoří ležící v kantonu Graubünden v jihovýchodním Švýcarsku. Horopisně náleží pod Východní Alpy. Nejvyšším vrcholem je Piz Kesch (3 418 m).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohoří zaujímá plochu 1 600 km². Na severozápadě jej od Plessurských Alp dělí údolí potoka Landwasser, na západě vymezuje hranice mezi Albulou a sousední skupinou Platta další hluboké, 40 km dlouhé údolí Oberhalbstein. Tok Innu, dolina Flüelatal a sedlo Flüelapass (2 383 m) určují hranici pohoří na jihovýchodě. Severní hranici tvoří dolina Susasca.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Pohoří Albula je poměrně málo osídlené. V podstatě se v horách nalézají jen tři větší obce - Sertig Dörfli, Chants a Bergün. Původními obyvateli zde byli Rétorománi a Ladinové. Rétorománština je zde patrná z názvů obcí, dolin apod. Například vesnička S-chanf, chata Es-cha Hütte, město Zuoz apod. Toto je charakteristické pro celý region Ober Engadinu.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

V pohoří Albula se nachází několik ostře rozeklaných masivů jako Piz d'Err. Nad světoznámým střediskem St. Moritz se tyčí vějíř vrcholu Piz Julier a hrotitý Piz Ot. Severně od silničního sedla Albulapass (2 321 m) leží nejvyšší vrchol pohoří - hora Piz Kesch s několik menšími ledovci. Na severu území se nachází tatranská krajina skupin Docan, Schwarzhorn a Vadret.

Nejvýznamnější vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je nejnavštěvovanější v části u Svatého Mořice, kde k vyhlídkovému vrcholu Piz Nair (3 058 m) vede soustava lanovek. V zimě zde slouží několik vleků a sjezdových tratí. Směrem k západu a na sever jsou hory velmi málo navštěvované také vzhledem k tomu, že je zde velmi málo vrcholů turisticky dostupných. Turistům zde slouží několik chat. Nalezneme zde i několik lehce zajištěných cest (Piz Ot, Piz Julier). Důležitou silnicí v pohoří je Albulastrasse, která v délce 39 km dělí pohoří na dvě části a překonává ve svém nejvyšším bodě sedlo Albulapass (2 321 m). Silnice je placená mýtem.

Významná sídla v oblasti[editovat | editovat zdroj]

Horské chaty[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]