Albula

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Albula
Albula Alpen
Jezero Lej da Staz v pohoří Albula

Nejvyšší bod Piz Kesch (3 418 m n. m.)

Nadřazená jednotka Východní Alpy
Sousední
jednotky
Platta, Plessurské Alpy, Sesvenna, Livigno, Bernina, Silvretta

Světadíl Evropa
Stát Švýcarsko Švýcarsko
Horniny žula, rula, vápenec
Povodí Inn
Souřadnice

Albula je pohoří ležící v kantonu Graubünden v jihovýchodním Švýcarsku. Horopisně náleží pod Východní Alpy. Nejvyšším vrcholem je Piz Kesch (3 418 m).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohoří zaujímá plochu 1 600 km². Na severozápadě jej od Plessurských Alp dělí údolí potoka Landwasser, na západě vymezuje hranice mezi Albulou a sousední skupinou Platta další hluboké, 40 km dlouhé údolí Oberhalbstein. Tok Innu, dolina Flüelatal a sedlo Flüelapass (2 383 m) určují hranici pohoří na jihovýchodě. Severní hranici tvoří dolina Susasca.

Osídlení[editovat | editovat zdroj]

Pohoří Albula je poměrně málo osídlené. V podstatě v horách nalezneme jen tři větší obce - Sertig Dörfli, Chants a Bergün. Původními obyvateli zde byli Rétorománi a Ladinové. Rétorománština je zde patrná z názvů obcí, dolin apod. Například vesnička S-chanf, chata Es-cha Hütte, město Zuoz apod. Toto je charakteristické pro celý region Ober Engadinu.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

V pohoří Albula se nachází několik ostře rozeklaných masivů jako Piz d´Err. Nad světoznámým střediskem St. Moritz se tyčí vějíř vrcholu Piz Julier a hrotitý Piz Ot. Severně od silničního sedla Albulapass (2 321 m) leží nejvyšší vrchol pohoří - hora Piz Kesch s několik menšími ledovci. Na severu území nalezneme tatranskou krajinu skupin Docan, Schwarzhorn a Vadret.

Nejvýznamnější vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je nejnavštěvovanější v části u Svatého Mořice, kde k vyhlídkovému vrcholu Piz Nair (3 058 m) vede soustava lanovek. V zimě zde slouží několik vleků a sjezdových tratí. Směrem k západu a na sever jsou hory velmi málo navštěvované také vzhledem k tomu, že je zde velmi málo vrcholů turisticky dostupných. Turistům zde slouží několik chat. Nalezneme zde i několik lehce zajištěných cest (Piz Ot, Piz Julier). Důležitou silnicí v pohoří je Albulastrasse, která v délce 39 km dělí pohoří na dvě části a překonává ve svém nejvyšším bodě sedlo Albulapass (2 321 m). Silnice je placená mýtem.

Významná sídla v oblasti[editovat | editovat zdroj]

Horské chaty[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]