Tessinské Alpy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tessinské Alpy
Alpi Ticinesi
Tessinské Alpy, Valle Maggia
Tessinské Alpy

Nejvyšší bod 3 274 m n. m. (Basodino)

Nadřazená jednotka Vnitřní krystalické Alpy, Západní Alpy
Sousední
jednotky
Tambo, Gotthard, Adulské Alpy, Walliské Alpy

Světadíl Evropa
Stát Itálie Itálie
Švýcarsko Švýcarsko
Horniny břidlice, žula
Povodí Ticino, Maggia
Souřadnice
Údolí Redorta na území Švýcarska, poblíž vrcholu Corona di Redorta
Vodopád na říčce Verzasca

Tessinské Alpy (italsky Alpi Ticinesi, německy Tessiner Alpen) jsou pohoří ležící takřka rovnoměrně na území Itálie (oblast Piemont) a Švýcarska v kantonu Ticino. Tvoří část Lepontských Alp. Tato horská skupina patří mezi méně vyhledávaná pohoří. Vzhledem k poloze na jihu Švýcarska zde převládá pěkné, slunečné počasí, provázené patrným vlivem středozemního teplejšího podnebí. Geologicky se řadí do Vnitřních krystalických Alp. Nejvyšším vrcholem je Basodino (3 274 m).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Jižní hranici vymezuje jezero Lago Maggiore. Západní okraj pohoří je vymezen státní hranicí Švýcarska a Itálie, východ odděluje od sousední skupin Tambo a Gotthard řeka Ticino. Na severu tvoří okraj pohoří doliny Valle Leventina a Val Bedretto až po silniční sedlo Neufenpass (2 478 m).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

I přes poměrně teplé podnebí je pohoří zaledněno. Dělí se na několik skupin. Na severu je to masiv nejvyšší hory Basodino na který na východě navazuje nižší skupina Cristallina. Na severovýchodě se nalézá třítisícová skupina Campo Tencia. Na jihu Švýcarské části jsou to potom masivy Maggia a Verzascas, pojmenované po údolích zasahujících do pohoří na jihu země. Zcela na západě pohoří na italské straně leží skupina Pioda di Crana, která již postrádá severní, velehorský charakter. Skupinu Laurasca (také Lonrasca) nalezneme jižně od dělícího údolí Val Vigezzo, přetínající pohoří ve směru západ–východ. Leží na území národního parku Valgrande.

Významné vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Tessinské Alpy jsou velmi bohaté na vodu, a proto zde nalezneme řadu jezer, řek, pramenů atd. Mezi nevýznamnější vodní plochy patří: Lago Maggiore (212 km²), Lago di Vogorno (1,68 km²), Lago del Sambuco (1,11 km²), Lago del Narét, Lago del Cavagnöö, Lago Tremórgio a Lago di Robei. Mezi významné řeky pohoří se řadí: Ticino, Maggia, Melezza, Verzasca a Cannobino.

Simplon

Alternativní členění[editovat | editovat zdroj]

  • V literatuře se také objevuje členění kde pod Lepontinské Alpy patří skupina Gotthard, zařazuje se sem i masiv Monte Leone (uváděn jako nejvyšší vrchol pohoří – podle jiné literatury leží ve Walliských Alpách).[zdroj?]
  • Setkáváme se také s dělením, kde hranice bývají posunuty na západě až po Simplonský průsmyk a na východě spojnicí mezi městem Chiavenna a sedlem Splügenpass.
  • Nejvyšším vrcholem je někdy uváděn Rheinwaldhorn (3 402 m), který ale leží na území skupiny Adulských Alp. Ta bývá často pod Tessinské/Lepontské Alpy přiřazována.
  • Dalším alternativním členěním je varianta, kde Tessinské Alpy jsou součástí větších Lepontských Alp.[1]

Alpská literatura je v případě dělení jednotlivých skupin značně nejednotná.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]