Přeskočit na obsah

Gotthardský masiv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gotthardský masiv
Gotthardmassiv
Okolí sedla Svatý Gotthard
Gotthard

Nejvyšší bod3 192 m n. m. (Pizzo Rotondo)

Nadřazená jednotkaLepontské Alpy, Západní Alpy
Sousední
jednotky
Glarnské Alpy, Tessinské Alpy, Adula Alpen, Tambo
Podřazené
jednotky
Rotondo, Lucendro, Pizzo Centrale, Maighels, Curnera, Sole Gruppe

SvětadílEvropa
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Map
Horninyrula
PovodíRýn, Rhôna
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Silniční sedlo Gotthardpass
Hotel v sedle Gothardpass a masiv Lucendro

Gotthardský masiv je horská skupina ležící na území tří kantonů: Uri, Valais a Ticino ve Švýcarsku. Jedná se o plošně malé (1100 km²) a turisty méně vyhledávané pohoří. Název skupiny je spjat s jménem silničního sedla Gotthardpass (2108 m), které přechází napříč pohořím a spojuje tak sever Švýcarska s jižními oblastmi země a Itálií. Nejvyšším vrcholem pohoří je ostrý dvojvrchol Pizzo Rotondo (3192 m).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohoří zaujímá prostor mezi Glarnskými Alpami, které leží severně, kde je odděluje významné sedlo Furkapass, Tessinskými Alpami ležícími na jihu, kde tvoří hranici tok řeky Ticino a masivem Adula Alpen na východě území.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Horstvo se dělí na několik menších částí, které jsou určeny většinou samotnými vrcholy, nebo jejich blízkým okolím. Jsou to Rotondo, Lucendro, Pizzo Centrale, Maighels, Curnera, Sole Gruppe.

Nejvyšší vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Hlavním stavebním kamenem pohoří je rula. Geologickým vrásněním je rula v masivu Gotthard nasunuta přes mladší vrstvy, podobně jako u pohoří Vysoké a Nízké Taury. Hloubkový geologický průzkum horského masívu provedl Karl von Fritsch v roce 1870, ještě než ukončil docenturu v Curychu. Jeho první geologická mapa pohoří Gotthard (vydaná v r. 1873) a jeho dílo Gotthardgebiet tvořily základy pro pozdější stavbu Gotthardského tunelu.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Současně probíhá přes Gotthardský masiv rozvodí mezi Středozemním mořem a Severním mořem. Poblíž také pramení dva významné evropské přítoky Rýnu s přítoky Přední Rýn a Zadní Rýn, řeky Rhôna, Reuss a Ticino.