Schwyzské Alpy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Schwyzské Alpy
Schwyzer Alpen
Schwyzské Alpy, Glärnisch
Schwyzské Alpy

Nejvyšší bod2 914 m n. m. (Bächistock)

Nadřazená jednotkaGlarnské Alpy, Západní Alpy
Sousední
jednotky
Glarnské Alpy, Appenzellské Alpy
Podřazené
jednotky
Glärnisch, Schächentaller Windgällen, Mythen, Rigi, Muotaler Alpen, Fronalpstock, Alptaler, Sihltaler

SvětadílEvropa
StátŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko
Horninyvápenec, žula
PovodíRýn
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Schwyzské Alpy jsou pohoří ležící ve Švýcarsku v kantonu Glarus. Mnohdy jsou zařazovány pod větší skupinu Glarnských Alp, přestože k nim horopisně nepatří. Horstvo zaujímá plochu 2000 km² a nejvyšším vrcholem je Bächistock (2914 m) v nejdivočejší skupině Glärnisch.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Na východě masivu navazují na Appenzellské Alpy a na jihu na Glarnské Alpy. Na severu tvoří hranici pohoří dlouhé Curyšské jezero a osa měst ZürichZugLuzern. Západ pohoří spadá do jezerní pánve zvané Viewaldstätersee.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Celý masiv Schwyzských Alp se skládá z mnoha geologicky nejednotných celků a osamělých vrchů a je známý svou velkou osídleností.

Nejvyšším a nejatraktivnější skupinou v pohoří je vápencový Glärnisch (2914 m) vypínající se nad městem Glarus. Sousedním celkem je Schächentaller Windgällen (2764 m), který od Glärnische dělí dolina Bisistal. Jeho poloha je určena blízkostí silničního sedla Klausenpass (1948 m). Toto území charakterizují osamělé vápencové štíty smělých tvarů a rozsáhlé zelené pláně. Dalším vápencovým labyrintem je oblast Grosse a Kleine Mythen (1899 m) ležící nad městem Schwyz. Vyhlídkový hřeben Rigi (1798 m) patří k nejoblíbenějším výletním cílům Švýcarska a k vrcholu Rigi-Kulm míří ozubnicová dráha. Další méně významná horstva jsou Muotaler Alpen, Sihltaler, Alpthaler a hřeben Fronalpstock.

Údolí Klöntal