Ligurské Alpy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ligurské Alpy
Alpi Liguri
Ligurské Alpy
Ligurské Alpy

Nejvyšší bod2 650 m n. m. (Punta Marguareis)

Nadřazená jednotkaZápadní Alpy
Sousední
jednotky
Přímořské Alpy, Apeniny, Pádská nížina
Podřazené
jednotky
Carmo, Saccarello, Armetta, Marguareis, Mongioie

SvětadílEvropa
StátItálieItálie Itálie
FrancieFrancie Francie
Map
Horninyvápenec
PovodíPád
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pohoří z dálkového chodníku Via Alpina

Ligurské Alpy jsou pohoří nacházející se zcela na jihu Alpského oblouku v Itálii (Piemont, Ligurie). Alpy tímto pohořím definitivně přecházejí do dalších velkého celku – Apenin. Pohoří je složeno výhradně z vápence a z jedné své strany je obklopeno Ligurským mořem. Druhá strana se pozvolna ztrácí v Pádské nížině. Pohoří leží svou většinou na italském území, ve Francii se nachází pouze zlomek z celkové rozlohy 4500 km².

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohoří je na západě odděleno od Přímořských Alp sedlem Colle di Tenda (1870 m). Na jihu tvoří hranici území sedlo Colle Altare (Passo Giove), které jej odděluje od masivu Apenin. Vzhledem k blízkosti moře a vápencovému podloží se Ligurské Alpy považují za ráj botaniky.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Ligurské Alpy tvoří složitý labyrint masivů a dolin. Až na střední část hlavního hřebene působí rozložení hor chaoticky a neuspořádaně. Pohoří je rozděleno na několik skupin:

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Hory mají převážně travnatý charakter, pouze v nejvyšších partiích jsou skalnaté. Nejvyšším vrcholem je vápencová pyramida Punta Marguareis (2650 m), která leží v přírodním parku Alta Valle Pesio. Hora Monte Pietravecchia leží pouze 20 km od moře a jedná se tak v rámci jihu o poslední alpskou dvoutisícovku.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

V Ligurských Alpách je vzhledem k jejich nízké popularitě špatná infrastruktura avšak podmínky pro turistiku nejsou špatné.

Horské chaty[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]