Vanoise

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vanoise
La grande casse massif vanoise.JPG
Nejvyšší bod 3 855 m n. m. (Grande Casse)

Nadřazená jednotka Západní Alpy
Sousední
jednotky
Dauphineské Alpy, Grajské Alpy, Beaufortain, Bornes-Bauges-Aravis, Cerces, Cenis

Světadíl Evropa
Stát FrancieFrancie Francie
Horniny břidlice, mramor, svor, rula, vápenec
Povodí Arc, Isere
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vanoise (francouzsky Massif de la Vanoise) je pohoří nacházející se ve Francii v departementu Savojsko. Geograficky se řadí do Západních Alp. Jedná se o turisticky významnou horskou oblast, v které leží mnoho vysokých štítů. V karech hor teče na 17 hlavních ledovců. Nejvyšší vrchol pohoří je Grande Casse (3855 m). Rozloha masivu je 1900 km² a jeho významná část (1436 km²) je součástí Národního parku Vanoise (Parc National de la Vanoise).

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Na západě a jihu tvoří hranici masivu údolí řeky Arc. Významná silnice Route des Grandes Alpes vedoucí přes sedlo Col de l'Iseran (2770 m) odděluje na východě masiv Vanoise od pohoří Grajské Alpy. Probíhá zde také hranice národních parků - Národního parku Gran Paradiso (Itálie) a Národního parku Vanoise (Francie). Sever území je vymezen tokem řeky Isere protékající zde údolím Tarentaise.

Někdy je pohoří Vanoise přiřazováno k rozlehlejším Grajským Alpám.[zdroj?]

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Pohled na středisko v Courchevel

Pohoří Vanoise je vyhledávané především vyznavači zimích sportů. Nalézají se zde známá lyžařská střediska jako např. Tignes, Les Arcs, La Plagne, Meribel, Val-d'Isère, Val Thorens nebo Courchevel. Na tváři krajiny se zde významně podepsala masivní výstavba lanovek, hotelů a sportovních areálů. Ty přitahují ročně statisíce návštěvníků. Pro turisty je zde vyznačeno kolem 400 km cest a v horách jim slouží na 14 horských chat.

Reference[editovat | editovat zdroj]