Karnské Alpy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Karnische Alpen
Karnské Alpy
Karnské Alpy, Hohe Warte (Monte Coglians)
Karnské Alpy

Nejvyšší bod Hohe Warte (2780 m n. m.)

Nadřazená jednotka Jižní vápencové Alpy
Sousední
jednotky
Karavanky, Julské Alpy, Villgratenské hory, Dolomity
Podřazené
jednotky
Hlavní Karnský hřeben, Jižní Karnské Alpy

Světadíl Evropa
Stát Rakousko Rakousko
Itálie Itálie
Horniny vápenec, dolomit, břidlice, křída, pískovec
Povodí Gail, Piava, Fella, Taglimiento

Karnské Alpy jsou pohoří na území dvou zemí - Rakouska (Jižní Tyrolsko, Korutany) a Itálie (Provincie Udine, Belluno). Na rakouské území zasahují pouze svým hlavním hřebenem a v podstatě kopírují státní hranici s Itálií. Geologicky se řadí k Jižním vápencovým Alpám. Celý hřeben Karnských Alp se skládá z mnoha skupin a menších celků a je dosti lineárně nejednotný. Nejvyšším vrcholem je Hohe Warte (italsky Monte Coglians) s výškou 2780 m, ležící v hlavním hřebeni, západně od sedla Plöckenpass.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Geologická stavba pohoří je poměrně komplikovaná vzhledem ke své rozlehlosti a nejednotnosti i bohatá. Hlavním stavebním prvkem je mimo dominantního vápence také krystalická břidlice. Na rakouské straně hřebene se nalézá také křída. Na několika místech se nachází také pískovec a dolomit.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Pohoří zaujímá plochu 6600 km². Na severu je vymezení Karnských Alp vedeno linií řeky Gail. Jižní hranici Hlavního Karnského hřebene tvoří tok řeky Taglimiento, později tekoucí až do Jaderského moře. Celkově však jižní hranici Karnské Alpy pevně určenou nemají. pozvolna přecházejí do Benátské nížiny. Na východě odděluje od sousedních Julských Alp Karnské Alpy řeka Fella a prakticky i jí kopírující dálnice A23 vedoucí z Villachu do Udine. Západ pohoří je ohraničen řekou Piava.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Karnské Alpy jsou změtí nepřehledně uspořádaných hřebenů a údolí, které nemají jednotnou linii. Dle geologického složení se dělí na dvě základní skupiny:

Hlavní Karnský hřeben

Zahrnuje území ležící severně od řeky Taglimiento až po tok řeky Gail v Rakousku. Hlavní hřeben (hraniční) je dlouhý skoro 100 km. Toto území má rozlohu 2200 km² a nazývá se Karnischer Hauptkamm. Hlavní Karnský hřeben se dělí na mnoho menších částí, zahrnujících většinou jen samotné vrcholy nebo menší skupiny např. Poludnig, Zermula, Volaia (jinak zvaný Wolayer Gruppe - zde leží nejvyšší vrchol Hohe Warte), Lodin, Avostanis, Sernio, Dolomiti di Sappada, Sauris, Nassfeld-Gorriacher Alpe aj.

Jižní Karnské Alpy

Představují doslova labyrint samostatných horských skupin a masivů bez náznaku výraznějšího hřebene. Plocha této části pohoří je 3400 km². Pro svou podobnost s blízkými Dolomity, se kterými sousedí na západě, jsou také nazývány Dolomiti di sinistra Piave. Dále se dělí na menší horské oblasti, např. Preti, Monfalconi, Col Nudo, Monte Cavallo či Verzegnis. Oblast je bohatá na vodu. Nachází se zde velké množství říček, i větších jezer (Vajont, Barscis, Verzegnis).

Monte Chiadenis
Monte Peralba
Wolayer See Hütte

Významné vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Chaty[editovat | editovat zdroj]

Většina horských chat patří spolku Alpenverein, v ať už rakouské (ÖAV), německé (DAV) či italské (CAI) verzi.

Turistická sídla oblasti[editovat | editovat zdroj]

Horní část obce Pontebba - Studenna Alta Basa
Kostel v městě Tarvisio
Itálie
Rakousko

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]