Chiemgauské Alpy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chiemgauské Alpy
Chiemgauer Alpen
Chiemgauské Alpy - Steinplatte (1 869 m)
Chiemgauské Alpy

Nejvyšší bod 1 961 m n. m. (Sonntagshorn)

Nadřazená jednotka Severní vápencové Alpy
Sousední
jednotky
Bavorské předhůří, Kaisergebirge, Steinberge, Berchtesgadenské Alpy

Světadíl Evropa
Stát NěmeckoNěmecko Německo
RakouskoRakousko Rakousko
Horniny vápenec
Povodí Inn, Saalach
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
vrchol Geigelstein
jezero Chiemsee a Chiemgauské Alpy v pozadí
lezecký vrchol Hörndlwand

Chiemgauské Alpy jsou vápencové pohoří ležící z velké většiny v Německu, ve spolkové zemi Bavorsko. Na rakouské území (Tyrolsko) zasahuje jen malou částí. Ani jeden vrchol pohoří nedosahuje výšky 2 000 m. Nejvyšší je Sonntagshorn s 1 961 m.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Chiemgauské Alpy jsou na jihu vymezeny tokem řeky Saalach, která je tak odděluje od sousedních Kamenných hor (Steinberge). Východní hranici tvoří opět tok řeky Saalach, která tudy, mezi Chiemgauskými Alpami a divočejší skupinou Reiter Alpe, protéká až do Salzburgu. Na severu se pohoří pomalu svažuje až do podhůří, kde leží významné letovisko - jezero Chiemsee. Jako hranice se dá považovat osa dálnice A8. Konečně západ masivu Chiemgauských Alp dělí, od Bavorského podhůří, tok řeky Inn.

Geografie a turismus[editovat | editovat zdroj]

Pohoří zaujímá plochu 1100 km². Nejvyšší vrchol Chiemgauských Alp je Sonntagshorn (1 961 m) na hranicích mezi Bavorskem a Salcburskem na jih od Ruhpoldingu a severnì od města Unken. Hory zde zpravidla nejsou dramaticky strmé a hodí se proto hlavně pro nenáročnou turistiku. I tady se ovšem najdou dva vrcholy vyhledávané horolezci. A to Kampenwand (1 664 m) a Hörndlwand (1 684 m). Také na Steinplatte (1 869), ležícím v jižní části Chiemgauských Alp, je plno kvalitních lezeckých cest. V pohoří je i mnoho lanovek jako např. Hochriesbahn, Kampenwandbahn, Hochfellnbahn, Geigelsteinbahn, Hochplattenbahn. Největším lyžařským areálem je Winklmoos v masivu Steinplatte v bavorsko tyrolském pohraničí. Nalezneme zde mnoho vleků a sjezdových tratí. Většina vrcholů pohoří Chiemgauské Alpy je snadno překonatelná i v zimě. Skialpinisty jsou obzvláště oblíbené vrcholy Spitzstein, Hochgern, Sonntagshorn nebo Geigelstein .

Nejvyšší vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Chaty[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]