Přeskočit na obsah

Hory Solné komory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hory Solné komory
Salzkammergutberge
Nejvyšší bod2 028 m n. m. (Gamsfeld)

Nadřazená jednotkaSeverní vápencové Alpy
Sousední
jednotky
Tennengebirge, Dachstein, Hornorakouské předhůří, Totes Gebirge, Berchtesgadenské Alpy, Chiemgauské Alpy
Podřazené
jednotky
Höllengebirge, Salzach Vorberge, Osterhorngruppe

SvětadílEvropa
StátRakouskoRakousko Rakousko
Horninyvápenec
PovodíSalzach, Traun
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Traunstein od Travnského jezera
Atterské jezero a Höllengebirge
Císařská vila ve městě Bad Ischl

Hory Solné komory (německy Salzkammergutberge) jsou pohoří, které zahrnuje horské hřbety v rakouské jezerní oblasti Solné komory.[1] Svou krajinou je to jedna z nejkrásnějších horských oblastí Rakouska. Proto patří k nejvyhledávanějším přírodním oblastem Evropy. Největším přírodním bohatstvím jsou vápencové štíty a jezera. Na jejich březích vyrostlo několik lázeňských městeček a středisek. Celé pohoří je doslova prošpikováno desítkami kilometrů značených turistických cest.

Poloha a geologie

[editovat | editovat zdroj]

Pohoří zaujímá plochu 1750 km². Hranice vymezené oblasti tvoří na západě údolí řeky Salzach a hlavní město spolkové země SalcburskoSalcburk. Od na jihu ležícího masivu Tennengebirge jsou Salzkammergutberge odděleny tokem říčky Lammer a od masivu Dachsteinu potokem Rossbach a řekou Traun, která zároveň odděluje pohoří od Totes Gebirge. Na severu se celek hor Solné komory pozvolna svažuje do rovin v okolí řeky Ager. Geologicky se Salzkammergutberge skládají stejně jako okolní masivy především z vápence a dělí se do mnoha samostatných skupin.

Členění horstva

[editovat | editovat zdroj]

Nejblíže Salcburku leží masiv Osterhorngruppe s nejvyšším vrcholem Salzkammergutberge – Gamsfeldem – 2028 m n. m., který leží v příčně ležícím hřebeni vybíhajícím od sedla Pass Gschütt. Na severovýchodní hranici hor se nad jezerem Wolfgangsee vypíná další horský celek – Schafberg – 1780 m n. m., který svým ostrým zobákem ční mezi jezery. Na západ se táhne východním směrem vápencová hradba masivu Höllengebirge s nejvyšším vrcholem Grosser Höllkogel – 1862 m n. m. Další horská skupina Salzach – Vorberge má pro svou malou výšku menší turistický význam.

Na celém území Solné komory najdeme více než dvě desítky jezer. Pouze několik jich však má větší význam a svou rozlohou výrazně předčí ta ostatní. Jsou to Mondsee, Wolfgangsee, Atterské jezero, Travenské jezero, Altausseeské jezero, Halštatské jezero, Grundelské jezero a Schwarzenské jezero.

Správní střediska

[editovat | editovat zdroj]
  1. ŠLÉGL, Jiří. Světová pohoří. Díl 1. 1. vyd. Praha: Knižní klub; Balios; Euromedia Group, 1999. 176 s. ISBN 80-7176-874-X. Kapitola Alpy, s. 42. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]