Salzach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Salzach
řeka v Salcburku
řeka v Salcburku
Základní informace
Délka toku 225 km
Plocha povodí 6700 km²
Průměrný průtok 260 m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
RakouskoRakousko Rakousko (SalcburskoSalzburg),
NěmeckoNěmecko Německo (Bavorsko)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Inn
Geodata
OpenStreetMap OSM, WMF
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Salice (německy Salzach) je řekaRakousku (Salcbursko) a částečně také na státní hranici s Německem (Bavorsko). Má délku 225 km. Povodí má rozlohu 6800 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení v Kitzbühelských Alpách, teče na východ salcburským krajem Pinzgau v podlouhlé horské dolině mezi Kitzbühelskými Alpami a Vysokými Taury. U Lendu se stáčí prudce k severu do kraje Pongau. Teče přes Salcburské Alpy do Bavorské vysočiny. Protéká městy Sankt Johann im Pongau, Bischofshofen, Hallein, Salzburg. Poté tvoří v délce 60 km rakousko-německou hranici. Pod německým městem Burghausen ústí zprava do Innu (povodí Dunaje), jehož je největším přítokem.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Řeka pramení sice v neledovcovém pohoří, od jihu však přijímá řadu přítoků vytékajících z ledovců a ty ji dávají charakter a vodnatost ledovcové řeky. Nejznámější z těchto přítoků je Krimmler Ache, na níž se nalézají nejvyšší rakouské vodopádyKrimmler Fälle. Zcela největším přítokem je řeka Saalach, která ústí pod Salzburgem.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je sněhovo-dešťový. V létě dochází k povodním, zatímco v zimě voda opadá. Průměrný průtok vody v ústí činí 260 m³/s, maximální 2500 až 2900 m³/s.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava je možná do Halleinu. Na řece bylo vybudováno několik vodních elektráren.

Vodácké sporty[editovat | editovat zdroj]

Salzach je jednou z nejoblíbenějších rakouských vodáckých řek. Sjízdná je od říčního kilometru 217 (soutok s Krimmler Ache). Prvních 6 km má obtížnost WW III, potom z Rosentalu až do Griesu WW I, po Griesem je nesjízdný jez Eschenau, úsek TaxenbachPass Lueg má obtížnost WW II-III (s výjimkou kataraktu a elektrárny ve Schwarzachu WW III-IV, hydroelektrárny též v okolí Bischofshofenu). Následuje průjezd soutěskou Salzachöfen. Třicet metrů široká řeka se zde najednou zúží do desetimetrového tunelu, vytvářejí se v ní víry a boční vlny, nejobtížnější místo v závěru soutěsky má název Podkova (WW V+). Poprvé byla soutěska sjeta roku 1931 a dodnes ji jezdí jen experti za ideálního stavu vody. Od Salzachöfen se dá jet po řece dalších devadesát kilometrů, ale ta už jen hladce plyne přes města Hallein a Salzburg do řeky Inn.[1]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Salzach - trekkingová řeka - vodácký průvodce

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]