Sankt Johann im Pongau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sankt Johann im Pongau
StJohann Pongau vom Hirschkogel.jpg
Sankt Johann im Pongau – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 565 m n. m.
Časové pásmo: SEČ/SELČ
stát: Rakousko Rakousko
spolková země: Solnohradsko
okres: Sankt Johann im Pongau
Sankt Johann im Pongau
Red pog.png
Sankt Johann im Pongau
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 78 km²
počet obyvatel: 10 714 (2009)
hustota zalidnění: 132 obyv. / km²
správa
starosta: Günther Mitterer (ÖVP)
oficiální web: http://www.stjohannimpongau.at/
adresa obecního úřadu: Hauptstraße 18
5600 Sankt Johann im Pongau
telefonní předvolba: 06412
PSČ: 5600
označení vozidel: JO

Sankt Johann im Pongau je hlavní a současně i nejlidnatější obcí (asi 10 700 obyvatel) ve stejnojmenném okrese ve spolkové zemi Salcbursko. Má rozlohu cca 78 km² a nachází se v nadmořské výšce 565 metrů 

Historie[editovat | editovat zdroj]

Archeologické nálezy svědčí o počátečním osídlení území již v době bronzové. Našly se tu systémy štol pro těžbu mědi "Arthurstollen" a dřevěné vybavení jeskyní z doby před 3000 až 3700 lety. Stáří bylo určeno radiokarbonovou metodou. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1074, ovšem byla v tehdejších časech nazývána jako "ad sanctum Johannem in villa".

Během selských válek došlo k naprosté devastaci obce a v důsledku vyhnání protestantů, o což se zasloužila arcidiecéze v Salzburgu, opustilo zdejší kraj asi 70 % obyvatelstva. Právo užívat vlastní obecní znak obdržela obec v roce 1929. V období druhé světové války se obec nazývala "Markt Pongau" a příslušela do říšské župy Štýrsko.

Během druhé světové války byl také v St. Johannu zřízen velký zajatecký tábor, kde bylo vězněno až na 30 tisíc vězňů, a kde působilo zhruba 1000 dozorců. Tábor byl rozdělen na různé části. S Francouzi bylo zacházeno v souladu s válečnými konvencemi. Severní část tábora byla určena zajatcům z Ruska, kteří tam neobyčejně strádali za přímo nepředstavitelných podmínek. 3709 ruských vězňů v tomto táboře zemřelo.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

St. Johann im Pongau těží z alpského umístění především v oblasti cestovního ruchu. Nejen v zimě je významným turistickým centrem s celou řadou hotelů,ale i v létě je velmi navštěvovaným a oblíbeným místem zejména pro pěší turistiku a nabídkou jezer v okolí.

Oblíbenou destinací je též pár kilometrů od St Johann soutěska Liechtensteinklamm,která je dlouhá asi 4000 metrů, z nichž asi 1000 metrů je volně přístupných pro veřejnost. Soutěska je místy jen několik metrů široká a útesy sahají místy až do hloubky 300 metrů. Soutěskou protéká Grossarler Arche. 

Instituce[editovat | editovat zdroj]

Jako centrum Pongau je St Johann sídlo mnoha institucí a úřadů.Najdete zde Finanční úřad,Okresní soud a Okresní policejní velitelství. St. John také provozuje pečovatelskou službu, dvě školky, dvě základní školy, Speciální pedagogické centrum nebo polytechnickou školu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sankt Johann im Pongau na německé Wikipedii.