Kitzbühelské Alpy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kitzbühelské Alpy
Kitzbüheler Alpen
Kitzbühelské Alpy - Grosser Rettenstein
Kitzbühelské Alpy

Nejvyšší bod2 558 m n. m. (Kreuzjoch)

Nadřazená jednotkaCentrální krystalické Alpy, Východní Alpy
Sousední
jednotky
Rofan, Steinberge, Kaisergebirge, Dientener Berge, Berchtesgadenské Alpy, Vysoké Taury, Zillertalské Alpy, Tuxské Alpy

SvětadílEvropa
StátRakouskoRakousko Rakousko
Map
Horninybřidlice, žula
PovodíInn, Saalach
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
vrchol Hahnenkamm
jezero Reinkarsee
Hohe Salve

Kitzbühelské Alpy je pohoří v Rakousku, nacházející se ve spolkových zemích Tyrolsko a Salcbursko. Kitzbühelské Alpy jsou posazeny mezi mnohem atraktivnější skalnaté masivy Steinberge a ledovcové Vysoké Taury, kterým mohou z hlediska turistiky jen stěží konkurovat. Přesto nabízejí mnoho možností, především v zimním období. Až na výjimky je charakter pohoří podobný slovenským Nízkým Tatrám či Roháčům. Nejvyšším vrcholem je Kreuzjoch (2558 m) ležící zcela na západě masivu.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Kitzbühelské Alpy zaujímají plochu 1900 km². Od Vysokých Taur na jihu odděluje pohoří dlouhé údolí Pinzgau a potoky Ziller a Gerlos Bach. Západní hranici tvoří tok řeky Inn a potoky Reither Ache, Brixen Ache, Griessen Ache a Pillersee Ache ohraničují severní stranu Kitzbühelských Alp. Na východě vymezuje pohoří řeka Saalach a Zellské jezero.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Celý hřeben Kitbühelských Alp je dlouhý více než 50 km a jeho geologické složení je velmi pestré. Nacházejí se zde pásy tmavé břidlice, ale i tmavého dolomitu (Rettenstein) či žula. Pohoří se dělí na tři hlavní části: Westliche Haupkette (západní část hlavního hřebene), Östliche Hauptkette (východní část hlavního hřebene) a Hohe Salve Gruppe (Hohe Salve, 1827 m). Reliéf masivu nabízí možnosti dálkových hřebenových přechodů. Nejatraktivnější štít pohoří je Grosser Rettenstein, který jako by nezapadá svou ostrou skalnatou siluetou do tohoto zeleného, zaobleného pohoří. Z vrcholu Hahnenkamm vede obávaná sjezdovka, kde se pořádají závody světového poháru ve sjezdovém lyžování.

Nejvýznamnější vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Horské chaty[editovat | editovat zdroj]

Většinu turistických horských chat vlastní horský spolek Alpenverein.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]