Přeskočit na obsah

Hallein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hallein
Pohled na Hallein
Pohled na Hallein
Hallein – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška447 m n. m.
StátRakouskoRakousko Rakousko
Spolková zeměSalcbursko
OkresHallein
Hallein
Hallein
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha27,0 km²
Počet obyvatel21 150 (2018)[1]
Hustota zalidnění783,9 obyv./km²
Správa
StarostaChristian Stöckl
Oficiální webwww.hallein.gv.at
E-mailstadtamt@hallein.gv.at
Telefonní předvolba06245
PSČ5400
Označení vozidelHA
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hallein je okresní město ve spolkové zemi Salcbursko v Rakousku. Leží na řece Salzach, v nadmořské výšce 447 m, 20 km jižně od Salcburku. Žije zde přibližně 21 tisíc[1] obyvatel. Je druhým největším městem Salcburska.

Těžba soli[editovat | editovat zdroj]

Název města je odvozen od keltského hal (sůl; podobně řecké hals), neboť těžba soli se zde provozovala nejméně dvě tisíciletí. Slaných pramenů užívali už pravěcí lovci, od 6. století př. n. l. zde sůl těžili Keltové, a to už i v podzemních štolách. Množství bohatých keltských hrobů v okolí Halleinu svědčí o významu obchodu se solí. Po dobytí oblasti Římany roku 17 n. l. se těžba soli přerušila a obnovili ji až ve středověku salcburští arcibiskupové.

Od 16. století byla těžba soli na blízkém Dürrnbergu hlavním zdrojem salcburského bohatství. Vyluhovala se vodou, solanka se dopravovala potrubím do Halleinu a ve zdejším solivaru se odpařováním získávala sůl, jež se pak po řece dopravovala do Salcburku. Těžba definitivně skončila roku 1989 a šachty a chodby v Bad Dürrnbergu slouží dnes jako turistická atrakce.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Historické centrum města je památkovou rezervací s řadou renesančních a barokních domů. Vedle několika průmyslových podniků je Hallein především město škol se středními i odbornými školami různých oborů. Ve městě se konají představení v rámci salcburských festivalů a je zde několik zajímavých muzeí:

  • Keltské muzeum Hallein v bývalém solivaru na Pernerinsel s bohatými sbírkami archeologických nálezů, hlavně keramiky a kovových výrobků – zbraní, nástrojů, nádob i šperků.
  • Muzeum hudebního skladatele F. X. Grubera, autora slavné vánoční písně Tichá noc, svatá noc... z roku 1818, který zde dlouho žil a roku 1863 zemřel.
  • Muzeum těžby soli v Bad Dürrenberg s mnoha kilometry chodeb, s podzemním jezírkem a podobně.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Einwohnerzahl 1.1.2018 nach Gemeinden mit Status, Gebietsstand 1.1.2018. Statistik Austria. Dostupné online. [cit. 2019-03-09].

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]